• 1560 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasining jurnalisti chet elda jurnalistlik faoliyatini O‘zbekiston Respublikasining va o‘zi akkreditatsiya qilingan mamlakatning qonunchiligiga muvofiq amalga oshiradi.
O‘zbekiston Respublikasi hududida akkreditatsiya qilingan chet el jurnalisti axborot to‘plash va tarqatishda O‘zbekiston Respublikasi jurnalisti bilan teng huquqlarga ega.
Chet el jurnalisti O‘zbekiston Respublikasi hududida jurnalistlik faoliyatini amalga oshirish chog‘ida O‘zbekiston Respublikasining qonunchiligiga rioya etishi shart.
• Chet el jurnalisti ushbu Qonunni, boshqa qonunchilik hujjatlarini, shuningdek O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari qoidalarini buzgan taqdirda, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi uning akkreditatsiyasini bekor qilishi mumkin.
• Chet el jurnalisti o‘zining O‘zbekiston Respublikasidagi akkreditatsiyasini bekor qilish to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi chiqargan qaror ustidan sudga shikoyat qilish huquqiga ega.

• 4693 количество просмотров
Журналист Республики Узбекистан осуществляет свою профессиональную деятельность за рубежом в соответствии с законодательством Республики Узбекистан и страны, в которой он аккредитован.
Иностранный журналист, аккредитованный в Республике Узбекистан, имеет равные с журналистом Республики Узбекистан права в сборе и распространении информации.
Иностранный журналист при осуществлении своей профессиональной деятельности на территории Республики Узбекистан обязан соблюдать законодательство Республики Узбекистан.
• Министерство иностранных дел Республики Узбекистан может прекратить аккредитацию иностранного журналиста в случае нарушения им Закона, других актов законодательства, а также правил международных договоров Республики Узбекистан.
• Иностранный журналист имеет право обжаловать в суд решение Министерства иностранных дел Республики Узбекистан о прекращении его аккредитации в Республике Узбекистан.