• 42183 марта ўқилди
Ипотека кредитлари тижорат банклари томонидан қайтаришлик, тўловлилик, таъминланганлик ва муддатлилик шартларида қуйидаги мақсадлар учун берилади
• қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда келишилган якка тартибдаги ва намунавий лойиҳа асосида, қурилишнинг белгиланган нормалари ва қоидаларига риоя қилиб якка тартибда уй-жой қуриш ва реконструкция қилиш;
• якка тартибдаги уй-жойни ёки кўп квартирали уйдаги квартирани сотиб олиш.
Ипотека кредитини олиш учун банкка қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади
• қарз олувчининг (биргаликда қарз олувчиларнинг) паспорти асл нусхаси;
• уй-жойнинг олди-сотди шартномаси;
• қарз олувчининг (биргаликда қарз олувчиларнинг) охирги 12 ойдаги даромадлари тўғрисида маълумот.
• Ипотека кредити олиш тўғрисидаги аризани кўриб чиқиш муддати барча зарур ҳужжатлар тақдим этилган кундан эътиборан 30 иш кунидан ошмаслиги керак.
• Ипотека шартномаси банк ва қарз олувчи ўртасида тузилади.
Кредит олишда қарз олувчи қуйидаги харажатларни амалга ошириши керак
• ипотека тўғрисидаги шартномани нотариал тасдиқлаш учун давлат божи;
• гаровга қўйилган кўчмас мулкни суғурталаш билан боғлиқ харажатлар;
• мулк қийматини аниқлаш бўйича баҳоловчи ташкилот хизматлари учун тўлов.
• Аҳолига ажратиладиган ипотека кредитлари муддати 20 йилгача узайтирилди.
Хусусий пудрат ташкилотлари томонидан қуриб битказилган квартираларни, шунингдек, тайёр ҳолда топшириш шартисиз (пардоз ишларини амалга оширмасдан) қурилган квартираларни бирламчи уй-жой бозорида сотиб олиш учун бир қарз олувчига ажратилаётган ипотека кредитларининг энг кўп миқдорлари
• қишлоқ жойларида 1 ва 2 хонали квартиралар учун 174 млн сўмдан 240 млн сўмгача, 3 ва ундан кўп хонали квартиралар учун 224 млн сўмдан 320 млн сўмгача;
• шаҳарларда 1 ва 2 хонали квартиралар учун 180 млн сўмдан 240 млн сўмгача, 3 ва ундан кўп хонали квартиралар учун 232 млн сўмдан 320 млн сўмгача;
• Тошкент шаҳрида 1 ва 2 хонали квартиралар учун 198 млн сўмдан 264 млн сўмгача, 3 ва ундан кўп хонали квартиралар учун 255 млн сўмдан 352 млн сўмгача оширилсин.

• 42182 количество просмотров
Ипотечные кредиты выдаются на условиях возвратности, платности, обеспеченности и срочности на следующие цели:
• возведение и реконструкцию индивидуального жилого дома с соблюдением установленных норм и правил строительства на основе индивидуального и типового проекта;
• приобретение индивидуального жилого дома или квартиры в жилом многоквартирном доме.
Для получения ипотечного кредита в банк представляются следующие документы:
Срок рассмотрения заявки на получение ипотечного кредита не должен превышать 30 рабочих дней со дня представления кредитной заявки и всех необходимых документов.
Договор об ипотеке заключается между банком и заемщиком.
Увеличены максимальные размеры ипотечных кредитов, выделяемых одному заемщику на приобретение на первичном рынке жилья квартир в домах, построенных частными подрядными организациями без условия "под ключ" (без проведения отделочных работ), а также квартир, строительство которых завершено:
• в сельской местности — для однокомнатных и двухкомнатных квартир с 174 млн сумов до 240 млн сумов, квартир с тремя и более комнатами с 224 млн сумов до 320 млн сумов;
• в городах — для однокомнатных и двухкомнатных квартир с 180 млн сумов до 240 млн сумов, квартир с тремя и более комнатами с 232 млн сумов до 320 млн сумов;
• в городе Ташкенте — для однокомнатных и двухкомнатных квартир с 198 млн сумов до 264 млн сумов, квартир с тремя и более комнатами с 255 млн сумов до 352 млн сумов.