• 40063 марта ўқилди
Мамлакатни вақтинча ишлаш учун тарк этаётган фуқаролар учун 1000 АҚШ доллари эквивалентида истеъмол кредити берилади.
• Ушбу кредит Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги билан шартнома тузган Ўзбекистон Республикаси фуқароларига берилади.
• Кредит мамлакатдан ташқарида вақтинчалик меҳнат фаолиятини бошлаш билан боғлиқ дастлабки харажатларни тўлаш учун берилади.
► Меҳнат мигрантларига хорижда ишга жойлашиш билан боғлиқ харажатларни тўлаш учун бир банк куни давомида тез расмийлаштирилган ҳолда 2 млн. сўм миқдорида бир йил муддатга берилади:
• 2020 йил 1 январдан — Марказий банкнинг қайта молиялаш ставкасида;
• 2021 йил 1 январдан — тижорат банклари томонидан бозор тамойиллари асосида мустақил равишда ўрнатиладиган ставкада.
Кредит учун талаб қилинадиган ҳужжатлар:
• банк томонидан белгиланган шаклдаги ариза;
• қарз олувчи ва қўшимча тўловчининг паспорти ёки идентифмкацияловчи ID-карта;
• меҳнат органининг илтимосномаси.
Суғурта компанияларига йилига бир маротаба хорижда вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошириш даврида фуқаролар ҳаёти ва соғлиғини ҳамда бошқа таваккалчиликларни суғурталаш бўйича суғурта мукофоти суммасини қоплаш учун суғурталанган ҳар бир меҳнат мигранти учун 50 минг сўм миқдорида бир марталик субсидиялар тақдим этилади.

• 39510 количество просмотров
Данный кредит выдается гражданам Республики Узбекистан, заключившим договор с Агентством по вопросам внешней трудовой миграции.
Кредит оформляется в целях оплаты первоначальных расходов , связанных с временной трудовой деятельностью за пределами республики.
• с 1 января 2020 года - по ставке рефинансирования Центрального банка;
• с 1 января 2021 года - по ставкам, устанавливаемым коммерческими банками самостоятельно на основе рыночных принципов.
Необходимые документы для получения кредита:
• паспорт  или ID-карта заемщика и созаемщика-плательщика;
Страховым компаниям выделяется единовременная субсидия на покрытие суммы страховой премии по страхованию жизни и здоровья граждан и других рисков в период осуществления ими временной трудовой деятельности за рубежом - 1 раз в год в размере 50 тыс. сум на каждого застрахованного трудового мигранта.