• 59584 марта ўқилди
Ижро ҳужжати — суд ёки бошқа ваколатли орган қарорини қонунда белгиланган тартибда мажбурий ижро қилиш учун асос бўладиган ҳужжат.
Фуқаронинг фойдасига суд қарори чиққанининг ўзи ҳар доим ҳам МИБ дарҳол ундирувни бошлайди дегани эмас. Қонунда назарда тутилган ҳолларда тегишли ижро ҳужжати расмийлаштирилиши ва ижрога тақдим этилиши керак.
Қайси ҳужжатлар ижро ҳужжати ҳисобланади?
Қонунга кўра ижро ҳужжатларига, жумладан, қуйидагилар киради:
• судлар томонидан суд ҳужжатлари асосида бериладиган ижро варақалари;
• Тошкент халқаро тижорат судининг қарорлари асосида мазкур суд котиби берадиган ижро варақалари;
• ҳакамлик суди қарорини мажбурий ижро этиш учун судлар берадиган ижро варақалари;
• медиатив келишувни мажбурий ижро этиш учун судлар берадиган ижро варақалари;
• чет эл судлари ва арбитражлари қарорлари асосида Ўзбекистон судлари берадиган ижро варақалари;
• суд буйруқлари;
• алимент тўлаш тўғрисида нотариал тасдиқланган келишувлар;
• нотариусларнинг ижро хатлари;
• меҳнат низолари комиссияларининг гувоҳномалари;
• маъмурий ҳуқуқбузарлик ишлари бўйича ваколатли органлар ва мансабдор шахсларнинг қарорлари;
• айрим шахсларни маъмурий тартибда кўчириш тўғрисида прокурор қарорлари;
• давлат ижрочиларининг қарорлари;
• қонунда ижро ҳужжати сифатида назарда тутилган бошқа органлар ҳужжатлари.
Суд буйруғи билан ижро варақасининг фарқи нима?
Ижро варақаси — суд ҳужжатини мажбурий ижро этиш учун суд томонидан бериладиган ижро ҳужжати.
Суд буйруғи — қонунда назарда тутилган айрим низосиз талаблар бўйича судья томонидан суд муҳокамасисиз қабул қилинадиган ва ўзи ҳам ижро ҳужжати ҳисобланадиган суд ҳужжати.
Шу сабаб ҳар бир суд иши бўйича алоҳида ижро варақаси олиш талаб этилмайди — агар суд буйруғининг ўзи қонунга кўра ижро ҳужжати бўлса, у мустақил равишда ижрога тақдим этилади.
Ижро ҳужжатида қандай маълумотлар бўлиши керак?
Ижро ҳужжатида, қоида тариқасида:
• уни берган суд ёки бошқа органнинг номи;
• иш рақами;
• ижро қилиниши лозим бўлган қарор қабул қилинган сана;
• ундирувчи ва қарздор ҳақидаги маълумотлар;
• суд ёки бошқа орган қарорининг ижро қилиниши лозим бўлган қисми;
• қарор қонуний кучга кирган сана;
• ижро ҳужжати берилган сана;
• уни ижрога топшириш муддати кўрсатилади.
Жисмоний шахс бўлган қарздор ҳақида унинг туғилган санаси ва жойи, иш жойи ҳамда шахсий идентификация рақами кўрсатилади. Мавжуд бўлса, ундирувчининг ҳам шахсий идентификация рақами киритилади.
Юридик шахслар бўйича тегишли солиқ тўловчи идентификация рақамлари кўрсатилиши лозим.
Электрон ижро ҳужжати бўлиши мумкинми?
Ҳа. Ижро варақаси ва суд буйруғи судьянинг электрон рақамли имзоси билан тасдиқланган электрон ҳужжат шаклида ахборот тизими орқали тақдим этилиши мумкин.
Тошкент халқаро тижорат судининг хорижий тилдаги қарори бўйича ижро варақаси мазкур суд котиби томонидан қарор давлат тилига таржима қилинган ҳолда берилади. У ҳам котибнинг электрон рақамли имзоси билан тасдиқланган электрон ҳужжат шаклида тақдим этилиши мумкин.
Ижро ҳужжати йўқолиб қолса нима бўлади?
Ижро ҳужжатининг асл нусхаси йўқолса, қонунчиликда белгиланган тартибда берилган дубликат ҳам ундирув учун асос бўлади.
Ижро ҳужжати МИБга топширилгандан кейин нима бўлади?
Агар ҳужжат қонундаги талабларга жавоб берса ва уни ижрога топшириш муддати ўтмаган бўлса, давлат ижрочиси ҳужжатни қабул қилиб, 1 иш куни ичида ижро иши юритишни қўзғатиш ҳақида қарор чиқаради.
Агар ҳужжатнинг айрим тури учун қонунчиликда қўшимча ҳужжатлар тақдим этиш талаб қилинса, улар ҳам ижро ҳужжати билан бирга берилиши керак.
Эслатма: ижро ҳужжатининг ўзи тўғри расмийлаштирилган бўлса ҳам, уни ижрога топшириш учун белгиланган муддатни ўтказиб юбориш ҳужжатнинг МИБ томонидан қабул қилинмаслигига олиб келиши мумкин.

• 59855 количество просмотров
Исполнительный документ — документ, являющийся предусмотренным законом основанием для принудительного исполнения решения суда или иного уполномоченного органа.
Само по себе вынесение судебного решения в пользу гражданина не во всех случаях означает автоматическое начало взыскания. Когда это предусмотрено законом, должен быть оформлен соответствующий исполнительный документ и предъявлен к исполнению.
Какие документы являются исполнительными?
К исполнительным документам относятся, в частности:
• исполнительные листы, выдаваемые судами на основании судебных актов;
• исполнительные листы, выдаваемые секретарем Ташкентского международного коммерческого суда на основании решений этого суда;
• исполнительные листы на принудительное исполнение решений третейских судов;
• исполнительные листы на принудительное исполнение медиативных соглашений;
• исполнительные листы судов Узбекистана на основании решений иностранных судов и арбитражей;
• удостоверения комиссий по трудовым спорам;
• постановления органов и должностных лиц по делам об административных правонарушениях;
• постановления прокуроров о выселении в административном порядке в предусмотренных законом случаях;
• акты иных органов, прямо признанные законом исполнительными документами.
Чем судебный приказ отличается от исполнительного листа?
Исполнительный лист — документ, выдаваемый судом для принудительного исполнения судебного акта.
Судебный приказ — судебный акт, который в предусмотренных законом случаях выносится судьей без судебного разбирательства и сам является исполнительным документом.
Поэтому отдельный исполнительный лист требуется не по каждому делу: если судебный приказ сам обладает силой исполнительного документа, он предъявляется к исполнению самостоятельно.
Какие сведения должны содержаться в документе?
Как правило, указываются:
• наименование суда или иного органа, выдавшего документ;
• номер дела;
• дата принятия подлежащего исполнению решения;
• сведения о взыскателе и должнике;
• резолютивная часть решения;
• дата вступления решения в законную силу;
• дата выдачи исполнительного документа;
• срок предъявления его к исполнению.
Для должника — физического лица указываются дата и место рождения, место работы и персональный идентификационный номер. При наличии также указывается персональный идентификационный номер взыскателя.
В отношении юридических лиц указываются соответствующие идентификационные номера налогоплательщика.
Может ли исполнительный документ быть электронным?
Да. Исполнительный лист и судебный приказ могут направляться через информационную систему в виде электронного документа, заверенного электронной цифровой подписью судьи.
Исполнительный лист по решению Ташкентского международного коммерческого суда, принятому на иностранном языке, выдается секретарем суда с переводом решения на государственный язык и также может быть представлен в электронной форме с электронной цифровой подписью секретаря.
Что делать при утрате оригинала?
Если оригинал исполнительного документа утрачен, основанием для взыскания может служить его дубликат, выданный в установленном законодательством порядке.
Что происходит после предъявления документа в БПИ?
Если документ отвечает установленным требованиям и срок его предъявления не истек, государственный исполнитель принимает его и в течение 1 рабочего дня выносит постановление о возбуждении исполнительного производства.
Если для конкретного вида исполнительного документа законодательством предусмотрены обязательные приложения, они должны быть представлены вместе с ним.
Обратите внимание: даже правильно оформленный исполнительный документ может быть не принят к производству, если пропущен установленный срок его предъявления.