• 42153 марта ўқилди
медиацияни қўллаш тўғрисидаги келишув — низо келиб чиққунига қадар ёки у келиб чиққанидан сўнг тарафларнинг низони медиация тартиб-таомилини амалга оширган ҳолда ҳал этиш зарурлиги тўғрисида тузилган келишуви.
медиация тартиб-таомилини амалга ошириш тўғрисидаги келишув — тарафларнинг тузилган пайтдан эътиборан медиация тартиб-таомили амалга ошириладиган келишуви;
медиатив келишув — медиацияни қўллаш натижасида медиация тарафлари томонидан эришилган келишув.
Медиацияни қўллаш тўғрисидаги келишув
Медиацияни қўллаш тўғрисидаги келишув шартномадаги унинг таркибий қисми бўлган шарт тарзида ёки алоҳида келишув тарзида ёзма шаклда тузилади.
Медиацияни қўллаш тўғрисидаги келишувда тарафлар ўртасида келиб чиққан ёки келиб чиқиши мумкин бўлган барча ёки муайян низолар медиация тартиб-таомилини амалга ошириш йўли билан ҳал этилиши кераклиги ҳақидаги қоида бўлиши лозим.
Медиацияни қўллаш тўғрисидаги келишувда низо предмети ҳақидаги, медиация тартиб-таомилини амалга ошириш тартиби тўғрисидаги, медиация тартиб-таомилини амалга ошириш билан боғлиқ харажатларда тарафларнинг иштирок этиш шартлари ҳақидаги, медиация тартиб-таомилини амалга ошириш муддатлари тўғрисидаги маълумотлар бўлиши мумкин.
Медиацияни қўллаш тўғрисидаги келишув мазмуни
• тарафлар;
• медиацияни амалга ошириш тартиби, медиатор, келишилган мажбуриятлар, уларни бажариш шартлари ва муддатлари;
• медиация амалга ошириладиган тил, жой ва сана;
• медиация муддати.
Медиация тартиб-таомилини амалга ошириш натижалари бўйича тарафлар келиб чиққан низо ёхуд мажбуриятларни бажариш шартлари ва муддатлари хусусида ўзаро мақбул қарорга эришган тақдирда, тарафлар ўртасида ёзма шаклда медиатив келишув тузилади.
Давлат органи ёки бошқа орган томонидан қайси шахснинг манфаатларини кўзлаб даъво тақдим этилган бўлса, ўша шахс мазкур давлат органининг ёки бошқа органнинг иштирокисиз медиатив келишув тузишга ҳақли.
Медиатив келишув уни тузган тарафлар учун мажбурий кучга эга бўлиб, ушбу келишув унда назарда тутилган тартибда ҳамда муддатларда тарафлар томонидан ихтиёрий равишда бажарилади.
Медиатив келишув бажарилмаслик оқибатлари
Медиатив келишув бажарилмаган тақдирда тарафлар судга мурожаат этишга ҳақли.
Медиатив келишув бажарилмаслигининг оқибатлари келишувнинг ўзида белгилаб қўйилиши мумкин.
Медиаторга ҳақ тўлаш
Профессионал асосдаги медиаторнинг фаолияти ҳақ эвазига ёки текин амалга оширилиши мумкин.
Нопрофессионал асосдаги медиаторнинг фаолияти текин амалга оширилади.
Нопрофессионал медиаторга унинг медиация тартиб-таомилини амалга ошириш билан боғлиқ ҳолда қилган харажатларининг, шу жумладан низони кўриб чиқиш жойига бориб келиш учун йўл ҳақи, яшаш ва овқатланиш харажатларининг ўрни қопланиши мумкин.
Ҳақ тўлаш ва харажатларнинг ўрнини қоплаш тарафлар томонидан, агар улар бошқача қоида ҳақида келишиб олмаган бўлса, тенг улушларда амалга оширилади.
Медиатор медиация тартиб-таомилини амалга оширишни рад этган тақдирда, у медиация тарафлари томонидан ўзига тўланган пул маблағларини қайтариб бериши шарт.

• 42157 количество просмотров
• соглашение о применении медиации - соглашение сторон, заключенное до возникновения спора либо после его возникновения, о необходимости урегулирования спора с проведением процедуры медиации;
• соглашение о проведении процедуры медиации - соглашение сторон, с момента заключения которого проводится процедура медиации;
• медиативное соглашение - соглашение сторон медиации, достигнутое в результате применения медиации.
Соглашение о применении медиации:
• заключается в письменной форме в виде оговорки в договоре, которая является составной частью договора, или в виде отдельного соглашения.
• должно содержать положение о том, что все или определенные споры, которые возникли или могут возникнуть между сторонами, подлежат разрешению путем проведения процедуры медиации.
• может содержать сведения о предмете спора, о порядке проведения процедуры медиации, об условиях участия сторон в расходах, связанных с ее проведением, о сроках проведения процедуры медиации.
Соглашение о проведении процедуры медиации должно содержать сведения о:
• сторонах;
• предмете спора;
• порядке проведения процедуры медиации, медиаторе, согласованных сторонами обязательствах, условиях и сроках их выполнения;
• языке, месте и дате проведения процедуры медиации;
• сроке проведения процедуры медиации.
Медиативное соглашение:
В случае достижения сторонами по результатам проведения процедуры медиации взаимоприемлемого решения в отношении возникшего спора либо условий и сроков исполнения обязательств между сторонами заключается медиативное соглашение в письменной форме.
Лицо, в интересах которого подан иск государственным или иным органом, вправе заключить медиативное соглашение без участия данного государственного или иного органа.
Медиативное соглашение имеет обязательную силу для заключивших его сторон и исполняется ими добровольно в порядке и в сроки, предусмотренные в нем.
Последствия неисполнения медиативного соглашения:
При неисполнении медиативного соглашения стороны вправе обратиться в суд за защитой своих прав.
Последствия неисполнения медиативного соглашения могут быть установлены сторонами в этом же соглашении.
Оплата деятельности медиатора:
Деятельность медиатора на профессиональной основе может производиться платно либо безвозмездно.
Деятельность медиатора на непрофессиональной основе производится безвозмездно.
Непрофессиональному медиатору могут быть возмещены расходы, понесенные им в связи с проведением процедуры медиации, в том числе расходы на оплату проезда к месту рассмотрения спора, проживание и питание.
Оплата и возмещение расходов производится сторонами в равных долях, если они не договорились об ином.
В случае отказа медиатора от проведения процедуры медиации он обязан возвратить выплаченные ему сторонами медиации денежные средства.