Ҳайдовчиларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш тегишли лицензияга эга давлат таълим муассасалари ҳамда нодавлат таълим ташкилотлари томонидан амалга оширилади.
Ўқиш нархи таълим ташкилоти томонидан белгиланади. Нарх, ўқув дастури, амалий машғулотлар сони ва транспорт воситасидан фойдаланиш шартлари шартномада кўрсатилиши керак.
A1 тоифасини олиш истагидаги шахслар автомактабда мажбурий ўқимасдан, назарий ва амалий имтиҳонларни тўғридан-тўғри топшириши мумкин.
Назария мустақил ўрганилади. Имтиҳонга кириш учун автомактабни тугатганлик гувоҳномаси талаб этилмайди.
Муҳим: A1 тоифаси бўйича назарий имтиҳондан ўтиш учун 20 та саволдан камида 16 тасига тўғри жавоб бериш талаб этилади.
A ва B тоифалари бўйича йўл ҳаракати қоидалари ва бошқа назарий фанларни:
Бироқ транспорт воситасини бошқариш бўйича амалий машғулотлар лицензияланган таълим ташкилотида тўлиқ ўтилиши шарт.
Амалий курс якунлангач, номзоднинг бошқариш кўникмалари баҳоланади. Ижобий натижа бўлса, белгиланган намунадаги электрон гувоҳнома ахборот тизими орқали имтиҳон марказига юборилади.
C ва D тоифалари ҳамда BE, CE ва DE таркибли тоифалар учун қонунчиликда белгиланган дастур асосида тайёрлаш ёки қайта тайёрлашдан ўтиш талаб этилади.
Ўқишга қабул қилишда одатда:
Тартиб Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 31 майдаги 408-сон қарори ва 2025 йил 25 октябрдаги 676-сон қарори билан белгиланади.

Подготовку и переподготовку водителей проводят государственные образовательные учреждения и негосударственные образовательные организации, имеющие соответствующую лицензию.
Стоимость обучения устанавливается образовательной организацией. Цена, содержание программы, количество практических занятий и условия использования учебного автомобиля должны быть указаны в договоре.
Кандидат на получение категории A1 вправе не проходить обязательное обучение в автошколе и непосредственно сдать теоретический и практический экзамены.
Теорию можно изучить самостоятельно. Свидетельство об окончании автошколы для допуска к экзаменам по категории A1 не требуется.
Важно: для сдачи теоретического экзамена по категории A1 необходимо правильно ответить как минимум на 16 из 20 вопросов.
Правила дорожного движения и другие теоретические дисциплины по категориям A и B можно изучать:
При этом практическое обучение вождению необходимо полностью пройти в лицензированной образовательной организации.
После завершения практического курса оцениваются навыки управления транспортным средством. При положительном результате электронное свидетельство установленного образца направляется в экзаменационный центр через информационную систему.
Для категорий C и D, а также составов транспортных средств категорий BE, CE и DE требуется пройти подготовку или переподготовку по установленной программе.
При приеме на обучение обычно представляются:
Порядок установлен постановлением Кабинета Министров от 31 мая 2018 года № 408 и постановлением от 25 октября 2025 года № 676.