• 33706 марта ўқилди
Далолатнома ёзувларини тиклаш деганда илгари шундай ёзув бўлганлигини тасдиқловчи етарли асослар бўлганида йўқолган ёзувларни қайта тиклаб қўйиш тушунилади.
Туғилганлик ҳақидаги далолатнома ёзувини тиклаш
Туғилганлик ҳақидаги далолатнома ёзувлари бу ёзувлар кимга нисбатан тузилган бўлса фақат ана шу шахсларнинг аризасига кўра тикланади.
Агар 16 ёшгача бўлган боланинг туғилиши ҳақидаги ёзув йўқолган бўлса ёзув боланинг ота-онаси, васийси, ҳомийси, болалар муассасаси маъмуриятининг аризасига биноан тикланади.
Агар далолатнома ёзувининг иккала нусхаси ҳам йўқолган бўлса, у ҳолда далолатнома ёзувини тиклаш 16 ёшга тўлган фуқаронинг шахсий аризасига кўра унинг яшаш жойидаги ФҲДЁ органи томонидан амалга оширилади.
Қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
• далолатнома ёзувини тиклаш тўғрисида белгиланган намунадаги ариза;
• Агентлик ббошқармаси идоравий ФҲДЁ архивининг ариза берувчининг туғилган жойи бўйича далолатнома ёзувининг йўқлиги ёки йўқолганлиги (йўқолганлик сабаларини кўрсатган ҳолда) ҳақидаги маълумотномаси;
• ариза берувчи паспортининг нусхаси;
• ота-онасининг паспортлари нусхалари, агар ота-онаси вафот этган бўлса, уларнинг ўлими ҳақидаги маълумотномалар;
• никоҳ тузилганлиги ҳақидаги (ота-онасининг ва ўзининг) маълумотномалар;
• ота-оналарининг ҳужжатлари бўлмаганда, ака-укалари, опа-сингилларининг (улар бўлса) туғилганлик тўғрисидаги маълумотномалар.
Никоҳ тузилганлиги ҳақидаги далолатнома ёзувини тиклаш
Никоҳ тузилганлиги ҳақидаги далолатнома ёзувлари бу ёзувлар кимга нисбатан тузилган бўлса фақат ана шу шахсларнинг аризасига кўра тикланади.
• ФҲДЁ архивининг никоҳ тузилганлиги ҳақидаги далолатнома ёзуви йўқлиги ёки йўқолганлиги (йўқолиш сабабларини кўрсатган ҳолда) ҳақидаги маълумотномаси;
• паспортларнинг ксеронусхалари (нусхалари);
• болаларининг (улар бўлса) туғилганлиги ҳақидаги гувоҳномалари;
• никоҳ тузилганлиги ҳақидаги далолатнома ёзуви бўлганлигини тасдиқловчи бошқа қўшимча ҳужжатлар.
Далолатнома ёзувларини тиклаш учун етарли асослар бўлмаганда ФҲДЁ органи ариза берувчига рад қилинганлик ҳақидаги асосланган хулоса беради. Ушбу хулоса билан ариза берувчи масалани моҳиятига кўра ҳал этиш учун судга мурожаат қилиш ҳуқуқига эга.
Далолатнома ёзувини тиклаш ҳақидаги ариза ФҲДЁ органи томонидан 1 ой мобайнида кўриб чиқилиши керак.
Узрли сабаблар (далолатнома ёзувини тиклаш учун асосланганликни тасдиқловчи ёзувлар нусхалари ва бошқалар олинмаганлиги) мавжуд бўлганда аризани кўриб чиқиш муддати ФҲДЁ мудири томонидан 1 ойдан кўп бўлмаган муддатга узайтирилиши мумкин ва бу ҳақда ариза берувчига хабар қилинади.
Ёзувни тиклашдан манфаатдор тарафлар ўртасида низо бўлса, ёзувни тиклаш суд тартибида амалга оширилади.

• 33702 количество просмотров
Под восстановлением записей актов гражданского состояния следует понимать воспроизведение утраченной записи при наличии достаточных оснований полагать, что такая запись имелась ранее.
Восстановление записи акта о рождении:
Восстановление записей актов о рождении производится только по заявлению лиц, в отношении которых эти записи были составлены.
Если запись о рождении ребенка до 16 лет была утрачена, запись восстанавливается по заявлению родителей, опекунов, попечителей ребенка, администрации детских учреждений.
Если были утрачены оба экземпляра записи акта, то восстановление записи акта производится по личному заявлению гражданина, достигшего 16 лет, органом ЗАГС по месту жительства.
Представляются следующие документы:
• заявление установленного образца;
• справка ведомственного архива ЗАГС управления Агентства об отсутствии или утере записи акта (с указанием причин утери) по месту рождения заявителя;
• копии паспортов родителей, если родители умерли, то справки об их смерти;
• справки о заключении брака (родителей и своего);
• при отсутствии документов родителей справки о рождении братьев и сестер (при их наличии).
Восстановление записи акта о заключении брака:
Восстановление записей актов о заключении брака производится только по заявлению лиц, в отношении которых эти записи были составлены.
Если были утрачены оба экземпляра записи акта, то восстановление записи акта производится по личному заявлению гражданина органом ЗАГС по месту жительства.
• заявление установленного образца;
• справка ведомственного архива ЗАГС управления Агентства об отсутствии или утере записи акта о заключении брака (с указанием причин утери);
• ксерокопии (копии) паспортов;
• свидетельства о рождении детей (при их наличии);
• другие дополнительные документы, подтверждающие наличие записи акта о заключении брака.
При отсутствии достаточных оснований для восстановления записи акта орган ЗАГС выдает заявителю обоснованное заключение об отказе.
С этим заключением заявитель имеет право обратиться в суд для решения вопроса по существу.
Заявление о восстановлении записи акта должно быть рассмотрено органом ЗАГС в течение 1 месяца.
При наличии уважительных причин (неполучение копий записей, подтверждающих обоснованность для восстановления записи акта, и других) срок рассмотрения заявления может быть увеличен не более чем на 1 месяц заведующим органом ЗАГС и об этом сообщается заявителю.
При наличии спора между заинтересованными лицами восстановление записи производится в судебном порядке.