Ҳайдовчилик гувоҳномасини алмаштириш учун қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади
• Автомототранспорт воситаларини охирги ўн икки ой давомида бошқарган шахсларнинг миллий ҳайдовчилик гувоҳномалари тегишли имтиҳонларсиз алмаштирилади.
Қуйидагилар автомототранспорт воситаларини ўн икки ой мобайнида бошқарганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар ҳисобланади
1. ишлаётган ҳайдовчилар учун меҳнат дафтарчасидан кўчирма ёки ишлаётган жойида унга бириктирилган автомототранспорт тури кўрсатилган маълумотнома (буйруқдан кўчирма);
2. шахсий автомототранспорт воситалари ҳайдовчилари учун уларга тегишли бўлган автомототранспорт воситасининг рўйхатдан ўтганлиги ҳақидаги қайд этиш гувоҳномаси;
3. ишончнома ёки ижара шартномаси билан автомототранспорт воситасини бошқарган шахслар учун автомототранспорт воситаси рўйхатдан ўтганлиги тўғрисидаги гувоҳнома ва уни бошқариш учун нотариал идора томонидан тасдиқланган ишончнома ёки ижара шартномаси;
4. транспорт воситаси эгасининг яқин қариндошлари учун автомототранспорт воситаси рўйхатдан ўтганлиги тўғрисидаги гувоҳнома ва транспорт воситаси эгасининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш бўйича суғурта полиси.
Автомототранспорт воситасини охирги ўн икки ой давомида бошқармаган шахсларнинг ҳайдовчилик гувоҳномалари назарий ва амалий имтиҳонларни топширганларидан сўнг миллий ҳайдовчилик гувоҳномасига алмаштирилади.
• Ариза ҳамда тегишли ҳужжатлар қабул қилиниб олингандан сўнг навбат билан расмга тушиб, планшет орқали ҳужжатга имзо қўйиб, янги гувоҳнома чоп этилиши кутиб турилади (ушбу жараёнга 5 дақиқа вақт сарфланади).
Эски намунадаги миллий ҳайдовчилик гувоҳномалари ҳамда автомототранспорт воситаси рўйхатдан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳномалар 2024 йил 1 январдан бошлаб ҳақиқий эмас деб ҳисобланади.
2015 йилдан кейин берилганлари — 2024 йил 1 январдан бошлаб ҳақиқий эмас деб ҳисобланади.
Эски шаклдаги ҳайдовчилик гувоҳномаларини янгисига алмаштириш билан боғлиқ барча жараёнлар Давлат хизматлари марказларида амалга оширилади.

• 126469 количество просмотров
Национальные водительские удостоверения лиц, управлявших автотранспортными средствами в течение последних 12 месяцев, будут заменены без проведения соответствующих экзаменов.
Ниже приведены документы, подтверждающие, что водитель управлял автомобилем в течение 12 месяцев
• выписка из трудовой книжки работающих водителей или справка с указанием типа автотранспортного средства, прикрепленная к нему по месту работы (выписка из приказа);
• для водителей личных автотранспортных средств свидетельство о регистрации принадлежащего им автотранспортного средства;
• доверенность или договор аренды для лиц, управляющих механическим транспортным средством, свидетельство о регистрации транспортного средства и нотариально удостоверенная доверенность или договор аренды на управление им;
• свидетельство о регистрации транспортного средства на близких родственников владельца транспортного средства и страховой полис по обязательному страхованию гражданской ответственности владельца транспортного средства.
Водительские права лиц, не управлявших автотранспортным средством в течение последних 12 месяцев, будут заменены национальными водительскими правами после сдачи теоретического и практического экзаменов.
Национальные водительские удостоверения старого образца и свидетельства о регистрации транспортных средств считаются недействительными с 1 января 2024 года.
Выданные после 2015 года - с 1 января 2024 года считаются недействительными.
Вся процедура, связанная с заменой водительского удостоверения старого образца на новый, осуществляется в Центрах государственных услуг.
После принятия заявления и приложенных документов необходимо в порядке очереди сфотографироваться, поставить подпись и подождать распечатку нового водительского удостоверения (процедура занимает от 5-20 минут).