Давлат хизмати бепул кўрсатилади ва ариза берувчидан йиғим ундирилмайди.
• Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг электрон хизматлар портали орқали рўйхатдан ўтиб, сўровномани тўлдиради.
Давлат хизмати электрон тарзда кўрсатилмайдиган ҳудудларда қабул ҳақидаги маълумотлар белгиланган тартибда вазирлик тизимига киритилади.
Бола қайси мактабга қабул қилинади?
Бола доимий яшаш ва амалда истиқомат қилиш манзили бўйича бириктирилган микроҳудуддаги мактабга қабул қилинади.
Турган жойи бўйича вақтинча рўйхатдан ўтган оила фарзандлари 1 августдан кейин микроҳудуддан ташқари мактаблардаги бўш ўринларга қабул қилинади.
Агар микроҳудудда танланган таълим тилида синф бўлмаса, шу тилда таълим бериладиган яқин мактаб бириктирилади.
Мактабга қандай борилади?
Электрон сўровнома қабул қилингач, ариза берувчи боласи билан бирга онлайн навбатда белгиланган вақтда мактабга боради ва боланинг соғлиғи ҳақидаги тиббий маълумотномани тақдим этади.
Қабул комиссияси болани қабул қилиш ёки асослантирилган ҳолда рад этиш ҳақида бир иш куни ичида қарор қабул қилади.
Микроҳудуддан ташқари мактабга қабул қилиш мумкинми?
1 августдан кейин микроҳудуд бўйича қабул якунлангач, бўш ўринлар мавжуд мактабларга электрон тарзда мурожаат қилиш мумкин.
Мактаб қабул ёки рад этиш ҳақида бир иш куни ичида қарор қабул қилади. Қабул қилинган боланинг тиббий маълумотномаси уч иш куни ичида янги мактабга топширилади.
Қайси ҳолларда қабул рад этилади?
Қабул қуйидаги ҳолларда рад этилиши мумкин:
• тиббий маълумотномада умумтаълим мактабида ўқиш тавсия этилмаган бўлса;
• бошқа тилда таълим бериладиган синф танланиб, бола шу тилда бошланғич сўзлашув кўникмасига эга бўлмаса;
• сўровномада нотўғри маълумотлар кўрсатилса.
Бошқа асослар бўйича қабулни рад этишга йўл қўйилмайди. Камчиликлар бартараф этилгандан кейин қайта мурожаат қилиш мумкин.

В каком возрасте ребенок принимается в первый класс?
Родитель или законный представитель ежегодно с 20 июня по 31 июля регистрируется и заполняет анкету:
• на Едином портале интерактивных государственных услуг;
• на портале электронных услуг Министерства дошкольного и школьного образования.
На территориях, где электронная государственная услуга не предоставляется, сведения о приеме вносятся в систему Министерства в установленном порядке.
В какую школу принимается ребенок?
Ребенок принимается в школу микроучастка по месту постоянного проживания и фактического нахождения.
Дети семей, зарегистрированных по месту временного пребывания, принимаются после 1 августа на свободные места в школах за пределами микроучастка.
Если в школе микроучастка нет класса с выбранным языком обучения, за ребенком закрепляется ближайшая школа с соответствующим языком.
Когда необходимо прийти в школу?
После принятия электронной анкеты заявитель вместе с ребенком приходит в школу в установленное онлайн-очередью время и представляет медицинскую справку о состоянии здоровья ребенка.
Приемная комиссия в течение одного рабочего дня принимает решение о зачислении либо выносит мотивированный отказ.
Можно ли поступить в школу за пределами микроучастка?
После завершения приема по микроучастку с 1 августа можно подать электронное заявление в другую школу при наличии свободных мест.
Школа принимает решение в течение одного рабочего дня. Медицинская справка принятого ребенка передается в новую школу в течение трех рабочих дней.
В приеме может быть отказано, если:
• в медицинской справке не рекомендовано обучение в общеобразовательной школе;
• при выборе класса с другим языком обучения у ребенка отсутствуют начальные разговорные навыки на этом языке;