• 34774 марта ўқилди
Ўзбекистон ФҲДЁ органларида Ўзбекистон фуқаросининг МДҲ мамлакати фуқароси, бошқа чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахс билан никоҳи умумий асосларда қайд этилади.
Никоҳ тузувчи шахслар ФҲДЁ органига биргаликда ариза беради. Никоҳ, қоида тариқасида, ариза берилганидан кейин бир ой ўтгач, никоҳланувчиларнинг шахсий иштирокида қайд этилади. Узрли сабаблар бўлса, муддат қисқартирилиши ёки узайтирилиши мумкин.
Чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахснинг Ўзбекистонда бўлиш визаси никоҳ қайд этиладиган кунда ҳақиқий бўлиши шарт. Визасиз кириш тартиби белгиланган давлат фуқароларига нисбатан уларнинг Ўзбекистонда қонуний бўлиб туриши тасдиқланади.
Чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахс аризага қуйидагиларни илова қилади:
• шахсини тасдиқловчи ҳужжат нусхаси;
• никоҳда турмаслиги ҳақидаги ваколатли орган ҳужжати;
• ҳужжатнинг давлат тилидаги таржимаси.
Никоҳда турмаслик ҳақидаги хорижий ҳужжат белгиланган тартибда легализация қилинган ёки апостиль қўйилган бўлиши керак. Ўзбекистоннинг халқаро шартномасида тасдиқлашдан озод қилиш назарда тутилган бўлса, легализация ёки апостиль талаб қилинмайди.
Муҳим! Хорижда ажрашган ёки турмуш ўртоғи вафот этган шахсдан аввалги никоҳ тугаганини тасдиқловчи тегишли ҳужжат ҳам талаб этилиши мумкин.
Яқин қариндошлар ўртасида, фарзандликка олувчи билан фарзандликка олинган шахс ўртасида, шунингдек никоҳланувчилардан бири бошқа никоҳда турган бўлса, никоҳ тузишга йўл қўйилмайди.
Никоҳ қайд этилгач, ҳужжатда махсус белги қўйиш учун жой бўлса, чет эл фуқаросининг шахсини тасдиқловчи ҳужжатига никоҳ тузилгани ҳақида белги қўйилади.
Тартиб Ўзбекистон Республикасининг Оила кодекси ва Вазирлар Маҳкамасининг 2023 йил 20 октябрдаги 550-сон қарори билан белгиланган.

• 34772 количество просмотров
Брак гражданина Узбекистана с гражданином государства СНГ, иным иностранным гражданином или лицом без гражданства регистрируется органом ЗАГС на общих основаниях.
Лица, вступающие в брак, подают совместное заявление. По общему правилу брак регистрируется по истечении одного месяца со дня подачи заявления при личном присутствии сторон. При наличии уважительных причин срок может быть сокращен или увеличен.
Виза иностранного гражданина или лица без гражданства должна быть действительной на день регистрации брака. В отношении граждан государств с безвизовым режимом подтверждается законность их пребывания в Узбекистане.
Иностранный гражданин или лицо без гражданства прилагает к заявлению:
• копию документа, удостоверяющего личность;
• документ компетентного органа о том, что лицо не состоит в браке;
• перевод документа на государственный язык.
Иностранный документ об отсутствии брака должен быть легализован или апостилирован. Легализация или апостиль не требуются, если освобождение от них предусмотрено международным договором Узбекистана.
Важно! От лица, ранее состоявшего в браке, может потребоваться документ, подтверждающий прекращение прежнего брака вследствие развода или смерти супруга.
Брак не допускается между близкими родственниками, усыновителем и усыновленным, а также если хотя бы одно лицо уже состоит в другом зарегистрированном браке.
После регистрации брака в удостоверяющем личность документе иностранного гражданина делается соответствующая отметка, если в документе предусмотрено место для нее.
Порядок установлен Семейным кодексом Республики Узбекистан и постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 октября 2023 года № 550.