• 160654 марта ўқилди
Фуқаролик судларига – фуқаролик, оила, меҳнат, уй-жой, ер тўғрисидаги ва бошқа муносабатлардан юзага келадиган низолар бўйича, агар тарафлардан ҳеч бўлмаганда биттаси фуқаро бўлса, мурожаат қилиш мумкин.
• фуқаролик ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиқадиган низолар бўйича - даъво аризаси билан;
• буйруқ тартибида иш юритиш бўйича, алоҳида тартибда юритиладиган ишлар бўйича, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексида назарда тутилган бошқа ҳолларда - ариза билан;
• апелляция ва кассация инстанцияси судларига - шикоят (протест) билан мурожаат қилиш лозим.
Ариза билан мурожаат қилиш:
Aлоҳида тартибда юритиладиган ишлар
• юридик аҳамиятга эга бўлган фактларни аниқлаш тўғрисидаги ишлар;
• шахсларнинг қариндошлик алоқалари;
• шахс бировнинг қарамоғида эканлиги;
• оталикни тан олиш (белгилаш), боланинг у ёки бу онадан туғилганлиги, шунингдек туғилган вақти;
• фарзандликка олишни, никоҳни, никоҳдан ажратишни ва ўлимни қайд этилганлиги;
• эр-хотиндан бири вафот этганлиги оқибатида фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш органларида никоҳни рўйхатдан ўтказиш мумкин бўлмай қолса, қонунда белгиланган ҳолларда уларнинг ҳақиқатда никоҳ муносабатларида бўлганлиги;
• шахснинг ҳуқуқини белгиловчи ҳужжатларда (жамоат бирлашмаларига аъзолик билетлари, ҳарбий ҳужжатлар, паспортлар, фуқаролик ҳолати далолатномаларини қайд этиш органлари берадиган гувоҳномалар бундан мустасно) кўрсатилган фамилияси, исми ёки отасининг исми унинг паспортидаги ёки туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномасидаги фамилияси, исми ёки отасининг исми билан мос келмаган тақдирда, мазкур ҳужжатларнинг унга тегишлилиги ёхуд тегишли эмаслиги;
• бахтсиз ҳодиса;
• иморатга хусусий мулк ҳуқуқи асосида эгалик қилиш;
• меросни қабул қилиш ва мероснинг очилиш жойи фактларини аниқлаш тўғрисидаги ишларни кўради.
• болани фарзандликка олиш ҳақидаги;
• фуқарони бедарак йўқолган деб топиш ва фуқарони вафот этган деб эълон қилиш тўғрисидаги;
• фуқарони муомала лаёқати чекланган ёки муомалага лаёқатсиз деб топиш ҳақидаги;
• шахсни ғайриихтиёрий тартибда психиатрия стационарига ётқизиш тўғрисидаги ёки унинг ушбу муассасада ётиши муддатини узайтириш ҳақидаги;
• шахсни сил касаллигига қарши кураш муассасасининг ихтисослаштирилган бўлимига ғайриихтиёрий тартибда ётқизиш тўғрисидаги ёки унинг ушбу муассасада ётиши муддатини узайтириш ҳақидаги;
• вояга етмаган шахсни тўлиқ муомалага лаёқатли деб эълон қилиш (эмансипация) тўғрисидаги;
• мол-мулкни (ашёни) эгасиз деб топиш ҳақидаги;.
• тақдим этувчига деб берилган ҳужжатлар йўқолган тақдирда, улар бўйича ҳуқуқларни тиклаш (чақириб иш юритиш) тўғрисидаги;
• йўқолган суд ишини юритишни тиклаш тўғрисидаги.
Буйруқ тартибида (низо мавжуд бўлмаган ҳолларда) юритиладиган ишлар:
• талаб нотариал тасдиқланган битимга асосланган бўлса;
• талаб ёзма битимга асосланган ва қарздор томонидан тан олинган бўлса;
• коммунал хизматлар ёки алоқа хизматлари тўлови бўйича қазрдорликни тасдиқловчи ҳужжатларга асосланган ундириш тўғрисида талаб арз қилинган бўлса;
• вояга етмаган болалар учун алиментлар ундириш тўғрисидаги, оталикни белгилаш билан ёки учинчи шахсларни жалб этиш зарурати билан боғлиқ бўлмаган талаб арз қилинган бўлса;
• ҳисобланган, лекин ходимга тўланмаган иш ҳақини ва унга тенглаштирилган тўловларни ундириш ҳақида талаб арз қилинган бўлса;
• фуқаролардан солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар бўйича қарздорликни ундириш тўғрисида талаб арз қилинган бўлса;
• ижара шартномасида белгиланган ижара тўловлари муддатида тўланмаганлиги сабабли ушбу тўловларни ундириш тўғрисида талаб арз қилинган бўлса;
• кўп квартирали уйнинг жойлари мулкдорларидан мажбурий бадаллар ва тўловларни ундириш тўғрисида талаб арз қилинган бўлса;
• ёзма битим мавжуд бўлган тақдирда, ундирувни қарздорнинг мажбуриятлари бажарилишининг таъминоти бўлган кўчар мол-мулкка қаратиш тўғрисида талаб арз қилинган бўлса.
Судга ариза билан мурожаат қилинадиган бошқа ишлар:
• ҳакамлик судларининг ҳал қилув қарорлари юзасидан низолашиш тўғрисидаги ва ҳакамлик судларининг ҳал қилув қарорларини мажбурий ижро этиш учун ижро варақаси бериш ҳақидаги ишлар;
• чет давлат судларининг ҳамда чет давлат ҳакамлик судларининг (арбитражларининг) ҳал қилув қарорларини тан олиш ва ижрога қаратиш тўғрисидаги ишлар;
• корхоналарнинг маъмурий ҳуқуқий муносабатлардан юзага келмайдиган қарорлари ҳамда улар мансабдор шахсларининг ҳаракатлари (ҳаракатсизлиги) юзасидан низолашиш тўғрисидаги ишлар.

• 160648 количество просмотров
В межрайонные суды по гражданским делам обращаются по случаям, возникающим из гражданских, семейных, трудовых, жилищных, земельных и иных правоотношений, если хотя бы одной из сторон является гражданин.
Обращение с заявлением:
Дела особого производства:
• установление фактов, имеющих юридическое значение:
• родственных отношений лиц;
• нахождения лица на иждивении;
• признания (установления) отцовства, факта происхождения ребенка от данной матери, а также времени его рождения;
• регистрации усыновления, брака, расторжения брака и смерти;
• состояния в фактических брачных отношениях в установленных законом случаях, если регистрация брака в органах записи актов гражданского состояния не может быть произведена вследствие смерти одного из супругов;
• принадлежности правоустанавливающих документов (за исключением членских билетов общественных объединений, воинских документов, паспорта, свидетельств, выдаваемых органами записи актов гражданского состояния) лицу, фамилия, имя или отчество которого, указанные в документе, не совпадают с фамилией, именем или отчеством этого лица по паспорту либо свидетельству о рождении;
• несчастного случая;
• владения строением на праве частной собственности;
• принятия наследства и места открытия наследства.
• усыновление ребенка;
• признание гражданина безвестно отсутствующим и объявление гражданина умершим;
• признание гражданина ограниченно дееспособным или недееспособным;
• госпитализация лица в психиатрический стационар в недобровольном порядке или продление срока госпитализации;
• госпитализация лица в специализированное отделение противотуберкулезного учреждения в недобровольном порядке или продление срока госпитализации;
• признание имущества (вещи) бесхозяйным;
• восстановление прав по утраченным документам на предъявителя (вызывное производство);
• восстановление утраченного судебного производства.
Приказное производство при отсутствии спора:
• требование основано на нотариально удостоверенной сделке;
• требование основано на письменной сделке и признано должником;
• требование о взыскании задолженности по оплате коммунальных услуг или услуг связи, основанное на подтверждающих документах;
• требование о взыскании алиментов на несовершеннолетних детей, не связанное с установлением отцовства или необходимостью привлечения третьих лиц;
• требование о взыскании начисленной, но не выплаченной работнику заработной платы и приравненных к ней платежей;
• требование о взыскании с граждан задолженности по налогам и другим обязательным платежам;
• требование о взыскании арендных платежей ввиду их неуплаты в сроки, установленные договором аренды;
• требование о взыскании обязательных взносов и платежей с членов товарищества частных собственников жилья.
Другие категории дел:
• об оспаривании решений третейских судов и о выдаче исполнительных листов на принудительное исполнение решений третейских судов;
• о признании и приведении в исполнение решений иностранных судов и иностранных третейских судов (арбитражей).
• об оспаривании решений предприятий и действий (бездействия) их должностных лиц, не возникающих из административных правоотношений.