• 23050 марта ўқилди
• туман (шаҳар) даражасида (пуллик ташкилотлар, бўлим ва палаталар бундан мустасно) — аҳолининг (мижозларнинг) барча тоифаларига;
• вилоят (Тошкент шаҳри) ва республика даражаларида (пуллик ташкилотлар, бўлим ва палаталар бундан мустасно) — мижозларнинг имтиёзли тоифаларига кўрсатилади.
Давлат томонидан кафолатланган тиббий ёрдам ҳажмидан ташқари тиббий ва бошқа ёрдамлар қўшимча ҳисобланади ва мижоз томонидан белгиланган тартибда уларнинг ҳақи тўланади.
Вилоят кўп тармоқли тиббиёт марказида қуйидаги шахсларга бепул ёрдам кўрсатилади
1. Ғирт етимлар.
2. I ва II гуруҳ ногиронлари.
3. Болаликдан ногиронлар.
4. 1941—1945 йиллардаги уруш ногиронлари ва қатнашчилари, шунингдек уларга тенглаштирилган шахслар.
5. 1941—1945 йиллардаги уруш даврида меҳнат фронти қатнашчилари.
6. Ёшига кўра ишламаётган пенсионерлар.
7. Чернобил АЭСдаги аварияни бартараф этишда ногирон бўлган шахслар.
8. Байналмилал жангчилар.
9. «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизими орқали кам таъминланган деб эътироф этилган оилаларнинг аъзолари.
10. Ижтимоий аҳамиятга эга касалликларга чалинган шахслар.
11. Чақирув комиссиялари йўлланмалари бўйича 15—17 ёшдаги ўсмирлар ва чақириқ ёшидаги (18—27 ёшар) шахсларни текширувдан ўтказиш ва даволаш. Батафсил ҳаволада.
• Тиббий ёрдамни рад этиш ёки нотўғри ташхис қўйиш ёхуд тиббиёт ташкилоти ходимларининг ҳаракати натижасида юзага келган мураккаб вазиятлар билан боғлиқ қўшимча харажатлар тегишли тиббиёт ташкилотларининг бюджетдан ташқари маблағлари ҳисобидан қопланади.

• 23054 количество просмотров
Медицинская помощь за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан в медицинских организациях оказывается:
• на районном (городском) уровне (кроме платных организаций, отделений и палат) - всем категориям населения (пациентов);
• на областном (г. Ташкент) и республиканском уровнях (кроме платных медицинских организаций, отделений и палат) - льготным категориям пациентов.
В областном многопрофильном медицинском центре помощь оказывается бесплатно
• лицам с инвалидностью и участникам войны 1941-1945 годов, а также лицам, приравненным к ним;
• участникам трудового фронта в годы войны 1941-1945 годов;
• не работающим пенсионерам по возрасту;
• лицам с инвалидностью из числа лиц, принимавших участие в ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС;
• лицам из малообеспеченных семей, получающим пособия в органах самоуправления граждан;
• для обследования и лечения подростков 15 - 17 лет и лиц призывного возраста (18 - 27 лет) по направлениям призывных комиссий. Подробно по ссылке.
• Медицинские и иные услуги сверх установленного государством гарантированного объема медицинской помощи являются дополнительными и оплачиваются пациентом в установленном порядке.
• Дополнительные расходы, связанные с проявившимися осложнениями от оказанной медицинской помощи или в связи с неправильно поставленным диагнозом или действием медицинских работников, покрываются за счет внебюджетных средств соответствующих медицинских организаций.