• 17862 марта ўқилди
Ўқувчиларнинг ўқишини бир ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасасидан бошқасига кўчириш, шунингдек илгари ўқишдан четлаштирилган ўқувчиларни ўқишга қайта тиклаш, қоидага кўра, ёзги таътил даврида, тегишли курс (семестр)да ўқув машғулотлари бошланишига қадар амалга оширилади.
Қуйидаги ҳолларда ўқишни кўчириш ва қайта тиклаш Узбекистон Республикаси олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази рухсати билан амалга оширилади:
• бошқа давлатларнинг таълим муассасаларида таҳсил олган Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ўқишини республика ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларига кўчириш;
• ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасалари ўқувчиларини ота-оналари билан биргаликда доимий яшаш учун Ўзбекистон Республикаси ташқарисига чиқиб кетиши муносабати билан ўқишдан четлаштириш;
• ўқувчиларни бир минтақадаги ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларидан бошқа минтақаларнинг (Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри) ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларига кўчириш;
• бир ҳудуд доирасида ўқувчиларни бир ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаларидан турли вазирликлар (идоралар) тасарруфидаги бошқа ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасасига кўчириш;
• ўқувчиларни Таснифлагичга мувофиқ бир билим соҳасидан бошқа билим соҳасига кўчириш.
Ўқувчиларни кўчириш ва қайта тиклаш тўғрисидаги барча аризалар бевосита ўқувчилар ўқиётган ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасасида қабул қилинади.
• Кўриб чиқиш ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаси директори ваколатига кирадиган аризалар 20 августга қадар қабул қилинади.
• Узбекистон Республикаси олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигининг Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази ваколати доирасида кўриб чиқиладиган аризалар 1 августга қадар қабул қилинади ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаси томонидан ҳудудий вилоят бошқармаларига юборилади.
Бир таълим муассасасидан бошқасига кўчиришда тақдим этиладиган ҳужжатлар:
• ўқувчининг ёзма аризаси, ўқувчи вояга етмаган бўлса унинг ота-онасидан бирининг (ёки уларнинг ўрнини босувчи шахсларнинг) аризаси;
• таълим муассасасининг номи, мутахассислик, курс, гуруҳ кўрсатилган ҳолда таълим муассасасининг гербли муҳри билан тасдиқланган рейтинг дафтарча нусхаси.
Ўқишни кўчириш тўғрисидаги ариза таълим муассасаси директори, ўрта махсус, касб-ҳунар таълими ҳудудий бошқармаси ёки Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази томонидан ариза берилган кундан бошлаб 15 кун мобайнида кўриб чиқилади.
Ўқувчиларни ўқишга қайта тиклаш учун ўқувчи вояга етмаган бўлса унинг ота-онасидан бири (ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар) четлаштириш сабабларини кўрсатган ҳолда ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаси директори номига ариза бериши керак.
• Ўқувчини бошқа ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасасига ўқишга қайта тиклашда у олдин ўқиган ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасасининг розилиги талаб этилмайди.
• Ўқувчи олдин ўқиган тайёрлов йўналиши тўхтатилган бўлса, унинг хоҳишига кўра турдош тайёрлов йўналишига ўқишни тиклаш мумкин.

• 18027 количество просмотров
Перевод учащихся из одного среднего специального, профессионального образовательного учреждения в другое, а также восстановление ранее отчисленных учащихся производится, как правило, в период летних каникул, до начала учебных занятий на соответствующем курсе (семестре).
Перевод и восстановление учащихся осуществляется по разрешению Центра среднего специального, профессионального образования Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан в следующих случаях:
• перевод в средние специальные, профессиональные образовательные учреждения граждан Республики Узбекистан, обучающихся в образовательных учреждениях других государств;
• отчисление учащихся средних специальных, профессиональных образовательных учреждений в связи с переездом вместе с родителями на постоянное жительство за пределы Республики Узбекистан;
• перевод учащихся из средних специальных, профессиональных образовательных учреждений одного региона в средние специальные, профессиональные образовательные учреждения других регионов (Республика Каракалпакстан, области и г. Ташкент);
• перевод учащихся из одних средних специальных, профессиональных образовательных учреждений в другие, находящиеся в ведении различных министерств (ведомств), в пределах одного региона;
• перевод учащихся из одной сферы знаний в другую согласно Классификатору.
Все заявления о переводе и восстановлении учащихся принимаются непосредственно в среднем специальном, профессиональном образовательном учреждении, где учится учащийся.
• Заявления, рассмотрение которых находится в компетенции директора среднего специального, профессионального образовательного учреждения, — принимаются до 20 августа.
• Заявления, рассмотрение которых находится в компетенции территориальных областных управлений и Центра среднего специального, профессионального образования Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, — принимаются до 1 августа и передаются средним специальным, профессиональным образовательным учреждением в территориальные областные управления.
Документы, необходимые для перевода из одного учебного заведения в другое:
• письменное заявление учащегося, а при его несовершеннолетии - заявление одного из родителей (или лиц, их заменяющих);
• копия рейтинговой книжки установленного образца с указанием наименования образовательного учреждения, специальности, курса, группы, заверенная гербовой печатью образовательного учреждения;
Заявление о переводе рассматривается директором образовательного учреждения, территориальным управлением среднего специального, профессионального образования или Центром среднего специального, профессионального образования в течение 15 дней со дня его подачи.
• Для восстановления на учебу учащийся, а при его несовершеннолетии - один из родителей (или лица, их заменяющие), должны написать заявление на имя директора среднего специального, профессионального образовательного учреждения с указанием причин отчисления.
• При закрытии направления подготовки, на котором ранее обучался заявитель, по его желанию возможно восстановление на другое родственное направление подготовки.
Учащиеся средних специальных, профессиональных учебных заведений исключаются из учебы в следующих случаях:
• оформление академического отпуска по состоянию здоровья (на основе заключения медицинской комиссии);