• 29560 марта ўқилди
• Тармоқли маркетинг — тармоқли ташкилот товарларни мустақил тарқатадиган сотувчи агентлар ташкил этишга асосланган товарларни чакана сотиш тури.
• Тармоқли ташкилот — Республика ҳудудида мустақил равишда ёхуд тармоқли маркетинг йўли билан сотувчи агентлар орқали савдони амалга оширувчи Ўзбекистон юридик шахси.
• Сотувчи агент — турғун савдо шохобчалари орқали товарларни бевосита сотувчи, шунингдек уйга буюртма олиш воситасида, муассасалар, ташкилотлар, корхоналарда, транспорт ёки кўчада потенциал харидорлар билан ишлайдиган, даромади фақат сотув ҳажмига боғлиқ бўлган жисмоний шахс – юридик шахс ташкил этмаган якка тартибдаги тадбиркор.
• Турғун савдо шохобчалари — маҳаллий давлат ҳокимияти органлари белгилаган жойларда доимий асосда жойлашган савдо объектлари (дўконлар, киоскалар, ларёклар, павильонлар, дорихоналар, оптика, автомобиль ёнилғиси қуйиш шохобчалари).
Сотувчи агентнинг тармоқли маркетинг орқали чакана савдо қилиши
Тармоқли ташкилот товарларни сотувчи агентлар орқали сотишни шартнома асосида нақд бўлмаган ҳисоб-китоб бўйича амалга оширади. Тармоқли ташкилот улгуржи савдо қилиш учун лицензияга эга бўлиши керак.
Сотувчи агент тармоқли маркетинг орқали чакана савдони турғун савдо шохобчасида амалга оширади.
Сотувчи агент турғун савдо шохобчасидан ташқарида уйга буюртма қабул қилиши, муассасалар, ташкилотлар, корхоналарда, транспорт ёки кўчада савдо қилиш орқали потенциал харидор билан ишлайди.
Сотувчи агент товарни харид қилишга қизиқмаган истеъмолчига товарни зўрлаб тиқиштирмаслиги, уларнинг биринчи талаби билан товарни таклиф қилишни тўхтатиши керак.
Сотувчи агентнинг харидордан буюртма қабул қилиш
Сотувчи агент буюртмани бевосита мулоқот қилиш асосида харидор товарнинг у ёки бу турини харид қилиши учун қабул қилади.
Буюртма икки нусхадаги бланкада расмийлаштирилади ва бланкада қуйидагилар кўрсатилади:
• буюртма тартиб рақами;
• сотувчи агент фамилияси, исми, отасининг исми;
• сотувчи агент ва тармоқли ташкилот ўртасида тузилган шартнома тартиб рақами ва санаси;
• сотиладиган товар номи, нархи, миқдори ва умумий қиймати, қўшимча хизмат кўрсатилса, кўрсатиладиган қўшимча хизмат қиймати;
• сотиб олинадиган товарга ҳақ тўлаш усули;
• буюртма қабул қилинган ва у бажариладиган сана;
• харидор фамилияси (исми, отасининг исми) ва имзоси.
Буюртма бланкасининг бир нусхаси харидорга берилади, бир нусхаси сотувчи агентда сақланади.
Сотувчи агентнинг харидорни маълумот билан таъминлаши
Сотувчи агент товарни таклиф қилишда харидорни қуйидаги маълумотлар тўлиқ таъминлашга мажбур:
• ишлаб чиқарувчи тўғрисидаги;
• келиб чиқиш мамлакати тўғрисидаги;
• сифат тавсифи тўғрисидаги;
• бирор-бир чеклашлар бор-йўқлиги тўғрисидаги;
• бўлиши мумкин бўлган қўшимча тўловлар тўғрисидаги.
Хорижий тижорат ташкилотининг ваколатхонаси орқали биоактив қўшимчалар, дори воситалари ва тиббий буюмларни тармоқли маркетинг йўли билан сотувчи агент томонидан сотилиши тақиқланади.
Қуйидаги ҳолларда тармоқли маркетинг воситасида импорт товарини олиб келиш ва сотишга йўл қўйилмайди:
• тадбиркорлик фаолияти субъекти ҳисобланмаган жисмоний шахслар орқали;
• хорижий тижорат ташкилотининг ваколатхонаси орқали.
Сотувчи агентнинг тўловни қабул қилиши
Сотувчи агент истеъмолчидан тўловни қабул қилишда фақат фискаль хотирага эга бўлган назорат-касса машинасидан ва тўлов терминалларидан фойдаланади ва турғун савдо шохобчасида амалга оширади.
Тармоқли ташкилотлар ва (ёки) уларнинг сотувчи агенти товарларни сотишдан олинган барча нақд пул тушумларини банкка инкассация қилиши (топшириши) керак.
Тармоқли ташкилот мажбурияти
Тармоқли ташкилот фаолиятида қуйидагиларга мажбур:
• сотиб олинган товарни сотувчи агент фақат нақд бўлмаган усулда сотишга;
• сотувчи агент билан тузилган шартнома асосида тармоқли маркетингни амалга ошириш учун сотувчи агентни жалб этишга;
• солиқ ва молия ҳисоботини вақтида тақдим этишга;
• сотувчи агентга тармоқли ташкилот товарини сотиш ҳуқуқини тасдиқловси гувоҳнома, сотиладиган товарнинг сертификати ва юкхати нусхаларини беришга;
• сотилмаган товарни қабул қилинган пулни қайтарган ҳолда сотувчи агентдан сўзсиз қайтариб олишга.
18 ёшга тўлмаганларни ҳамда ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасаси ўқувчисини сотувчи агент сифатида жалб қилиш тақиқланади.
Тармоқли маркетингни амалга оширишда тақиқланган ҳолатлар
• шартнома тузиш учун сотувчи агент сотиб олиши керак бўлган товар минимал миқдорини белгилаш;
• тўловни аъзолик бадали шаклида ундириш;
• шартнома тузилгандан кейин сотувчи агент бошқа сотувчи агентни жалб этиш тўғрисида талаб белгилаш.

• 29558 количество просмотров
• сетевой маркетинг — разновидность розничной реализации товаров, основанной на создании сетевой организацией сети сбытовых агентов, распространяющих товары самостоятельно;
• сетевая организация — юридическое лицо Республики Узбекистан, осуществляющее торговлю на территории Республики Узбекистан самостоятельно либо через сбытовых агентов путем сетевого маркетинга;
• сбытовой агент — физическое лицо — индивидуальный предприниматель без образования юридического лица, непосредственно реализующий товары через стационарные торговые точки, а также работающий с потенциальными покупателями посредством принятия заказов на дому, в учреждениях, организациях, предприятиях, транспорте или на улице, доход которого зависит только от объема продаж.
• стационарные торговые точки — торговые объекты (магазины, киоски, ларьки, павильоны, аптеки, оптики, автозаправочные станции), дислоцированные на постоянной основе в местах, определенных местными органами государственной власти;
Розничная торговля торговым агентом посредством сетевого маркетинга:
Реализация сетевой организацией товаров сбытовым агентам осуществляется за безналичный расчет на основании договора, заключенного между ними. При этом сетевая организация должна иметь лицензию на осуществление оптовой торговли.
Розничная торговля путем сетевого маркетинга осуществляется сбытовыми агентами в стационарных торговых точках.
Вне стационарных торговых точек сбытовые агенты работают с потенциальными покупателями посредством принятия заказов на дому, в учреждениях, организациях, предприятиях, транспорте или на улице.
При этом сбытовые агенты не должны навязывать товары потребителям, не выразившим интереса к их покупке, а также должны прекратить предлагать товары по их первому требованию.
Принятие заказа торговым агентом:
Сбытовыми агентами заказы принимаются на покупку того или иного вида товара у покупателей при непосредственном общении.
Оформление заказа производится на бланках в двух экземплярах, где указываются:
• порядковый номер заказа;
• фамилия, имя, отчество сбытового агента;
• номер и дата договора, заключенного между сбытовым агентом и сетевой организацией;
• наименование, цена, количество и общая стоимость реализуемого товара, а также, при наличии, стоимость дополнительно предоставляемых услуг;
• способ оплаты приобретаемого товара;
• дата приема и исполнения заказа;
• фамилия (имя, отчество) и подпись покупателя.
Первый экземпляр бланка заказа передается покупателю, второй сохраняется у сбытового агента.
Предоставление торговым агентом информации:
Сбытовой агент обязан подробно раскрывать потенциальному покупателю при предложении товаров сведения о:
• производителе;
• стране происхождения;
• характеристиках;
• наличии каких-либо ограничений;
• возможных дополнительных платах.
Запрещается реализация через сбытовых агентов путем сетевого маркетинга биоактивных добавок (БАД), лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
Не допускаются ввоз и реализация импортных товаров посредством сетевого маркетинга:
• через физических лиц, не являющихся субъектом предпринимательской деятельности;
• через представительства иностранных коммерческих организаций.
Получение торговым агентом оплаты:
Прием платежей от потребителей сбытовыми агентами осуществляется только в стационарных торговых точках с использованием контрольно-кассовых машин с фискальной памятью и платежных терминалов.
Все наличные денежные поступления, полученные от продажи товаров сетевыми организациями и (или) их сбытовыми агентами, должны быть инкассированы (сданы) в банки в установленном законодательством порядке.
Обязанности сетевых организаций:
• осуществлять реализацию приобретенных товаров сбытовым агентам только за безналичный расчет в установленном законодательством порядке;
• привлекать сбытовых агентов для осуществления сетевого маркетинга на основании заключенных с ними договоров;
• в сроки и порядке, установленных законодательством, представлять налоговую и финансовую отчетность;
• предоставлять сбытовым агентам удостоверения, свидетельствующие о праве реализации ими товаров сетевой организации, копии необходимых сертификатов и накладных на реализуемые товары;
• принимать безоговорочно обратно от сбытовых агентов нереализованные товары с возмещением денежных средств, ранее принятых в их оплату.
Запрещается привлекать в качестве сбытовых агентов лиц, младше 18 лет, и учащихся средних специальных, профессиональных образовательных учреждений.
Запреты при осуществлении сетевого маркетинга:
• установление минимального количества товаров, которое должен приобрести сбытовой агент для заключения договора;
• взимание платы в виде членского взноса;
• установление требования о привлечении сбытовым агентом после заключения договора других сбытовых агентов.