• 21022 марта ўқилди
Қуйидагилар ўзгалар парваришига муҳтож кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларга ижтимоий хизматлар ва ёрдам кўрсатишнинг устувор йўналишлари этиб белгиланди:
• ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз яшовчи ҳамда ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларни аниқлаш тартиб-таомилларини оптималлаштириш ва рақамлаштириш;
• ижтимоий хизматларни маҳалла даражасида ташкил этиш орқали мазкур хизматлардан фойдаланиш қамровини кенгайтириш;
• ўзгалар парваришига муҳтож бўлган шахсларнинг саломатлиги ва турмуш сифатини яхшилаш орқали уларнинг ижтимоийлашувини таъминлаш;
• ижтимоий ҳимоя тизимида парваришлаш иқтисодиётини шакллантириш орқали хусусий сектор иштирокини кенгайтириш;
• ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг ижтимоий аҳволидан келиб чиқиб табақалаштирилган ижтимоий хизматлар ва ёрдам кўрсатиш тизимини жорий этиш.
«Инсон» ижтимоий хизматлар маркази томонидан «Ягона миллий ижтимоий ҳимоя» ахборот тизимида ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ёлғиз яшовчи ҳамда ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларнинг реестри юритилади.
2024 йил 1 февралдан бошлаб реестрга киритилган ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларга давлат томонидан кафолатланган ижтимоий хизматлар ва ёрдам ижтимоий хизмат кўрсатиш шартномаси асосида кўрсатилади
2024 йил 1 мартдан бошлаб:
• индивидуал ижтимоий хизматлар режасига мувофиқ ўз-ўзига хизмат кўрсатиш, мустақил равишда ҳаракатланиш ва мўлжал олиш имконияти чекланган ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларга ижтимоий ходимлар ассистентларининг «соатбай» асосда ҳафтанинг барча кунлари хизмат кўрсатиши учун қонунчиликка мувофиқ мослашувчан иш тартиби жорий этилади;
• васийликдаги шахснинг мол-мулкини тақсимлаш ва унинг тақдирини ҳал этишга қаратилган бошқа битимлар нотариал тасдиқлашдан аввал «Инсон» ижтимоий хизматлар марказлари билан келишилади;
2024 йил 1 апрелдан бошлаб:
• «Инсон» ижтимоий хизматлар марказлари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги (кейинги ўринларда — Агентлик) тизимидаги тиббий-ижтимоий муассасаларда шартнома асосида пуллик хизмат кўрсатиш тартиби жорий этилади. Бунда, «Инсон» ижтимоий хизматлар марказлари ҳамда тиббий-ижтимоий муассасаларда шартнома асосида кўрсатиладиган пуллик хизматлар рўйхати Агентлик томонидан Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан келишилган ҳолда тасдиқланади;
• реестрга киритилган ёлғиз кексалар ва ногиронлиги бўлган шахсларга ва уларга бевосита ҳамроҳлик қилувчи бир нафар шахсга бир йилда бир марта темир йўл ёки шаҳарлараро автобус учун бепул чипталар (бориш ва қайтиш учун) ажратилади.
2024 йил 1 апрелдан бошлаб Самарқанд ва Фарғона вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрида жойлашган ижтимоий қўллаб-қувватлаш марказларида эксперимент тариқасида:
• уларда жойлаштирилган шахсларга уларнинг эҳтиёжи ҳамда хоҳишига кўра қисқа ва узоқ муддат қолиш ҳамда интернат уйидан бутунлай чиқиш имконияти яратилади;
• ижтимоий қўллаб-қувватлаш марказлари жойлашган ҳудуддаги ўзгалар парваришига муҳтож кексалар ва ногиронлиги бўлган шахслар, шу жумладан «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» АТга киритилган оилаларнинг ўзгалар парваришига муҳтож кексалари ва ногиронлиги бўлган шахсларига шартнома асосида мобиль, кундузги қатнов шаклидаги, қисқа ва узоқ муддатли ижтимоий ва реабилитация хизматлари кўрсатилади.

• 21023 количество просмотров
Приоритетными направлениями оказания социальных услуг и помощи престарелым и лицам с инвалидностью, нуждающимся в постороннем уходе было определено:
• оптимизация и цифровизация процедур определения одиноких и одиноко проживающих престарелых и лиц с инвалидностью, нуждающихся в постороннем уходе;
• расширение масштаба доступа к социальным услугам посредством организации данных услуг на уровне махалли;
• обеспечение социализации лиц, нуждающихся в постороннем уходе, путем улучшения их здоровья и качества жизни;
• расширение участия частного сектора путем формирования экономики ухода в системе социальной защиты;
• внедрение системы дифференцированных социальных услуг и помощи исходя из социального состояния одиноких престарелых и лиц с инвалидностью.
Центр социальных услуг «Инсон» осуществляет ведение Реестра одиноких и одиноко проживающих престарелых и лиц с инвалидностью, нуждающихся в постороннем уходе.
В информационной системе «Единая национальная социальная защита» осуществляется:
• выявление одиноких престарелых и лиц с инвалидностью и принятие их обращений осуществляются на уровне махалли;
• Центр социальных услуг «Инсон» утверждает результаты оценки уровня нуждаемости в постороннем уходе, а также план оказания социальных услуг и помощи в индивидуальном порядке (далее — План оказания индивидуальных социальных услуг);
• замену утерянных биометрических паспортов (идентификационных ID-карт) одиноких престарелых и лиц с инвалидностью осуществляется до включения их в реестр по заявке Центра социальных услуг «Инсон» без взимания государственной пошлины;
• данные об одиноких престарелых и лицах с инвалидностью, включенных в реестр, представляются другим государственным органам для оказания соответствующих социальных услуг и помощи через Межведомственную интеграционную платформу системы «Электронное правительство»;
• условия проживания одиноких престарелых и лиц с инвалидностью, включенных в реестр, адаптируются в соответствии с планом индивидуальных социальных услуг. Подробно.
С 1 февраля 2024 года гарантированные государством социальные услуги и помощь одиноким престарелым и лицам с инвалидностью, включенным в реестр, оказываются на основе договора оказания социальных услуг.
С 1 марта 2024 года:
• в соответствии с законодательством внедряется гибкий график работы для оказания ассистентами социальных работников услуг одиноким престарелым и лицам с инвалидностью, имеющим ограниченные возможности ухода за собой, самостоятельной мобильности и ориентации, во все дни недели на почасовой основе в соответствии с планом индивидуальных социальных услуг;
• распределение имущества лица, находящегося под опекой, и иные сделки, направленные на решение его судьбы, согласовываются с центрами социальных услуг «Инсон» до нотариального удостоверения.
С 1 апреля 2024 года:
• в центрах социальных услуг «Инсон» и медико-социальных учреждениях системы Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан  внедряется порядок оказания платных услуг на договорной основе. При этом перечень платных услуг, оказываемых в центрах социальных услуг «Инсон» и медико-социальных учреждениях на договорной основе, утверждается Агентством по согласованию с Министерством экономики и финансов;
• одиноким престарелым и лицам с инвалидностью, включенным в реестр, и непосредственно сопровождающему их лицу один раз в год выделяются бесплатные железнодорожные или междугородние автобусные билеты (туда и обратно).
• лицам, размещенным в них, создается возможность для краткосрочного и долгосрочного пребывания и полного отбытия из дома-интерната по их потребности и желанию;
• оказываются краткосрочные и долгосрочные социальные и реабилитационные услуги в мобильной форме и в форме дневных посещений. При этом данными услугами пользуются:
• нуждающиеся в постороннем уходе престарелые и лица с инвалидностью семей, включенных в ИТ «Единый реестр социальной защиты», 1 раз в год на бесплатной основе;
• престарелые и лица с инвалидностью региона, в котором расположены центры социальной поддержки, на договорной основе.