18 ёшга тўлган ва муомала лаёқатига эга бўлган Ўзбекистон Республикаси фуқароси ўз хоҳиш-истагига кўра кўрсатилган тартибда Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигидан чиқиши мумкин.
Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигига қабул қилиш, уни тиклаш ёки ундан чиқиш тўғрисидаги илтимоснома Ўзбекистон Республикаси Президенти номига ариза берувчи томонидан Ўзбекистон Республикаси ҳудудида доимий яшаш жойидаги ички ишлар органига, хорижда яшаётган шахс томонидан эса консуллик муассасасига шахсан такдим этилади.
Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигидан чиқишда тақдим этиладиган ҳужжатлар:
• ўрнатилган шаклдаги илтимоснома;
• ўрнатилган шаклдаги сўровнома;
• паспорт (ID карта) нусхаси;
• никоҳ тузилганлиги ёки никоҳ бекор қилинганлиги тўғрисидаги гувоҳнома (мавжуд бўлса);
• аризада бола кўрсатилган тақдирда, унинг туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномаси ва (мавжуд бўлса) паспорти (картаси). Бундай ҳолларда боланинг отаси ёки онаси Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигини сақлаб қолаётган бўлса, унинг нотариал тартибда тасдиқланган розилиги талаб этилади;
• 14 ёшдан 18 ёшгача бўлган боланинг Ўзбекистон Республикасининг фуқаролигидан чиқиш тўғрисидаги ёзма розилиги;
• давлат божи (консуллик йиғими) тўланганлиги тўғрисидаги ҳужжат.
Агар ариза берувчининг Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлган эри (хотини), ота-онаси, шунингдек, унинг қарамоғидаги шахслар Ўзбекистон Республикасида доимий яшаса, ариза берувчи ушбу шахсларнинг ариза берувчига нисбатан мулкий эътирозлари мавжуд эмаслиги ҳақидаги нотариал тартибда тасдиқланган аризаларини тақдим этиши шарт.
Агар тегишли ҳолатлар мавжуд бўлса, ота-онанинг, турмуш ўртоғининг розилиги ўрнига ариза берувчидан ёки тегишли органдан:
• вафот этганлиги ҳақида гувоҳнома, агар кўрсатилган шахслар вафот этган бўлса;
• кўрсатилган шахсларни ота-оналик ҳуқуқларидан маҳрум қилинганлиги, муомалага лаёқатсиз, муомала лаёқати чекланган ёки бедарак йўқолган деб топилганлиги ёхуд фуқарони вафот этган деб эълон қилинганлиги ҳақидаги қонуний кучга кирган суд қарори;
• ёлғиз ота ёки она эканлигини тасдиқловчи ҳужжатлар ваколатли орган томонидан сўраб олинади.
Илтимосномани қабул қилган масъул ходим 3 иш куни ичида илова қилинган ҳужжатлар тўлиқлигини ва тўғри расмийлаштирилганлигини ўрганиб чиқади ва сўровномага ўзининг лавозимини кўрсатган ҳолда имзо қўяди.

• 7749 количество просмотров
Гражданин Республики Узбекистан, достигший возраста 18 лет и обладающий дееспособностью, может выйти из гражданства Республики Узбекистан по собственному желанию в порядке, указанном в Законе.
Ходатайства и заявления по вопросам гражданства Республики Узбекистан подаются:
• лицом, проживающим на территории Республики Узбекистан, — в орган внутренних дел по месту постоянного проживания или временного пребывания;
• лицом, проживающим за пределами территории Республики Узбекистан, — в консульские учреждения Республики Узбекистан, а также консульские отделы дипломатических представительств Республики Узбекистан.
Для подачи заявления о выходе из гражданства Республики Узбекистан требуется личная явка заявителя.
Перечень необходимых материалов для выхода из гражданства Республики Узбекистан (все документы должны быть представлены в 2 экземплярах):
• ходатайством по форме;
• паспорт (ID карта) копия;
• в случае, если в заявлении указан ребенок, его свидетельство о рождении и (при наличии) паспорт (идентификационная карта), если отец или мать ребенка сохраняет гражданство Республики Узбекистан, требуется его согласие, заверенное в нотариальном порядке;
• письменное согласие ребенка в возрасте от 14 до 18 лет о его выходе из гражданства Республики Узбекистан;
• документ об уплате государственной пошлины (консульского сбора).
Если муж (жена), родители и лица, находящиеся на иждивении заявителя и являющиеся гражданами Республики Узбекистан, постоянно проживают в Республике Узбекистан, заявитель обязан представить заявления данных лиц об отсутствии у них имущественных претензий в отношении заявителя, заверенные в нотариальном порядке.
При наличии соответствующих обстоятельств вместо согласия родителей, супруга (супруги) уполномоченный орган может запросить у заявителя или соответствующего органа:
• свидетельство о смерти, если указанные лица умерли;
• вступившее в законную силу решение суда, которым указанные лица были лишены родительских прав, либо признаны недееспособными, ограниченно дееспособными, безвестно отсутствующими либо объявлены умершими;
• документы, подтверждающие статус заявителя в качестве отца-одиночки или матери-одиночки.
Заявитель при оформлении материалов дела о выходе из гражданства Республики Узбекистан должен уплатить консульские сборы в установленном порядке.
Ответственный сотрудник, принявший ходатайство, в течение 3-х рабочих дней изучает полноту и правильность оформления прилагаемых документов и подписывает анкету с указанием своей должности.
Принятые ходатайства или заявления по вопросам гражданства Республики Узбекистан регистрируются в межведомственной базе данных по вопросам гражданства Республики Узбекистан «E-Fuqaro». По требованию заявителя в течение 3-х рабочих дней выдается справка с указанием даты принятия и регистрации его ходатайства или заявления.