• 18817 марта ўқилди
Томорқа ер участкалари самарадорлигини оширишни ҳамда қишлоқ хўжалиги кооперативлари аъзолигига бадал тўлаш учун ишсиз, кам таъминланган ва камбағал оилаларга субсидиялар ажратишни молиялаштириш учун Молия вазирлиги ҳузуридаги Инқирозга қарши курашиш жамғармаси ҳисобидан Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармасига 50 млрд сўм миқдоридаги маблағлар ажратилди.
2020 йил 20 майдан Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан қуйидаги миқдорда субсидиялар ажратилади:
• аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази, етказиб берувчи ташкилотлар ва томорқа ер эгалари ўртасида тузилган уч томонлама шартномалар асосида:
енгил конструкцияли иссиқхоналар урнатиш учун - БҲМнинг 30 бараваригача;
суғориш воситалари харид қилиш учун - БҲМнинг 10 бараваригача;
уруғликлар ва кўчатлар сотиб олиш учун - БҲМнинг 3 бараваригача.
• қишлоқ хужалиги кооперативлари устав фондига улуш сифатида киритиши учун - БҲМнинг 10 бараваригача. Бунда:
қишлоқ хўжалиги кооперативлари балиқчилик, қуёнчилик, паррандачилик, асаларичилик, мева-сабзавотчилик, узумчилик, тикувчилик, ҳунармандчилик ва бошқа илғор соҳаларда ташкил этилади;
қишлоқ хўжалиги кооперативларига ишсиз фуқаролар, кам таъминланган оилалар аъзолари, ташқи меҳнат миграциясидан қайтиб келган шахслар хамда кооператив фаолияти йўналиши бўйича тажрибага эга етакчи тадбиркорлар бирлаштирилади.
Субсидиялар ажратиш, Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа мақсадлар учун субсидия ва грантлар ажратиш тартибини сақлаб қолган ҳолда амалга оширилди.

• 18818 количество просмотров
За счет Антикризисного фонда при Министерстве финансов Государственному фонду содействия занятости выделены средства в размере 50 млрд сумов для финансирования повышения эффективности приусадебных земельных участков, а также выделения субсидий безработным, малообеспеченным и бедным семьям на уплату взносов за членство в сельскохозяйственных кооперативах.
С 20 мая 2020 года выделяются за счет средств Государственного фонда содействия занятости субсидии в следующих размерах:
• на основании трехсторонних договоров, заключенных между центром содействия занятости населения, организациями- поставщиками и владельцами приусадебных земель:
до 30-кратной БРВ - на установку теплиц легкой конструкции;
до 10-кратной БРВ - на приобретение средств орошения;
до 3-кратной БРВ - на закупку семян и саженцев;
• до 10-кратной БРВ - для внесения в качестве вклада в уставный фонд сельскохозяйственных кооперативов. При этом:
сельскохозяйственные кооперативы создаются в рыбоводстве, кролиководстве, птицеводстве, пчеловодстве, плодоовощеводстве, виноградарстве, швейном деле, ремесленничестве и других ведущих сферах;
в сельскохозяйственные кооперативы объединяются безработные граждане, члены малообеспеченных семей, лица, вернувшиеся из внешней трудовой миграции, а также ведущие предприниматели, имеющие опыт в направлении кооперативной деятельности.
Выделение субсидий производится с сохранением порядка выделения субсидий и грантов на другие цели за счет средств Государственного фонда содействия занятости в соответствии с законодательством.