Махсус турар жойларга қуйидагилар киради:
Интернат-уйлар, болалар уйлари ва бошқа махсус мақсадли уйлардан турар жойлар уларни ташкил этган органнинг қарори асосида берилади.
Ётоқхоналар ходимлар, давлат хизматчилари, талабалар, ўқувчилар ва бошқа фуқароларга ишлаш, хизмат ёки ўқиш даврида яшаш учун берилиши мумкин. Уй-жойни ётоқхонага ўтказиш ёки ётоқхонага турар жой мақомини бериш уй-жой фонди мулкдори томонидан маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органи билан келишилган ҳолда амалга оширилади.
Хизмат турар жойи меҳнат муносабатларининг хусусиятига кўра иш жойига бевосита яқин яшаши зарур бўлган шахслар учун мўлжалланади.
Хизмат турар жойлари олиш ҳуқуқига эга бўлган шахслар тоифаларига, жумладан:
• насос станциялари, гидроузеллар, тўғонлар ва гидротехник иншоотларга хизмат кўрсатувчи ходимлар;
• коммунал авария-диспетчерлик ва газдан муҳофаза қилиш хизматлари ходимлари;
• электр, алоқа, радио ва телевидение объектларига хизмат кўрсатувчи навбатчи мутахассислар;
• қишлоқ жойлардаги айрим тиббиёт ходимлари;
• ўрмон, қўриқхона ва овчилик хўжаликлари ходимлари;
• ҳарбий хизматчилар, ички ишлар ва прокуратура органлари ходимлари;
• судьялар ҳамда қонунчиликда кўрсатилган бошқа шахслар киради.
Хизмат турар жойи берилганда фуқаро билан турар жой мулкдори ёки унинг ваколатли органи ўртасида ёзма ижара шартномаси тузилади. Уй-жой, одатда, меҳнат шартномаси, хизмат ёки сайлаб қўйиладиган лавозим муддати давомида берилади.
Хизмат турар жойини бўшатиш
Меҳнат ёки хизмат муносабатлари бекор қилинганда хизмат турар жойидан фойдаланиш ҳуқуқи ҳам бекор бўлади. Ходим уй-жойни 1 ой ичида бўшатиши керак. Ихтиёрий равишда бўшатилмаса, кўчириш суд тартибида амалга оширилади.
Бироқ қонунчиликда белгиланган айрим шахслар бошқа турар жой берилмасдан кўчирилиши мумкин эмас. Улар қаторига:
• ҳалок бўлган ёки бедарак йўқолган ҳарбий хизматчилар оилалари;
• ногиронлиги бўлган фарзанди бор оилалар;
• хизмат уйини берган ташкилотда камида 10 йил ишлаган шахслар;
• мазкур ташкилотдан пенсияга чиққан ходимлар;
• хизмат уйи берилган шахс вафот этганда унинг оила аъзолари;
• вояга етмаган фарзандлари билан яшаётган ёлғиз шахслар киради.
Муҳим: хизмат турар жойи ходимнинг шахсий мулкига айланмайди. Ундан фойдаланиш ҳуқуқи меҳнат ёки хизмат муносабатлари ва тузилган ижара шартномасига боғлиқ.

К специальным жилым помещениям относятся:
Жилые помещения в домах-интернатах, детских домах и других домах специального назначения предоставляются по решению органа, которым соответствующее учреждение было создано.
Общежития могут предоставляться работникам, государственным служащим, студентам, учащимся и другим гражданам на период работы, службы или учебы. Перевод жилого дома в общежитие либо предоставление общежитию статуса жилого дома осуществляется собственником жилищного фонда по согласованию с местным исполнительным органом власти.
Служебное жилое помещение предназначено для лиц, которые в силу характера трудовых отношений должны проживать непосредственно вблизи места работы.
Право на служебное жилье имеют, в частности:
• работники, обслуживающие насосные станции, гидроузлы, плотины и гидротехнические сооружения;
• работники коммунальных аварийно-диспетчерских и газоспасательных служб;
• дежурные специалисты объектов электроснабжения, связи, радио и телевидения;
• отдельные категории медицинских работников в сельской местности;
• работники лесных, заповедных и охотничьих хозяйств;
• военнослужащие, сотрудники органов внутренних дел и прокуратуры;
• судьи и другие лица, предусмотренные законодательством.
При предоставлении служебного жилья между гражданином и собственником помещения либо уполномоченным им органом заключается письменный договор найма. Жилье предоставляется, как правило, на период действия трудового договора, службы или срока полномочий на выборной должности.
Освобождение служебного жилья
При прекращении трудовых или служебных отношений прекращается и право пользования служебным жильем. Работник должен освободить помещение в течение 1 месяца. При отказе добровольно освободить жилье выселение производится в судебном порядке.
Некоторые категории граждан нельзя выселить без предоставления другого жилого помещения. К ним относятся:
• семьи военнослужащих, погибших или пропавших без вести;
• семьи, имеющие ребенка с инвалидностью;
• лица, проработавшие в организации, предоставившей жилье, не менее 10 лет;
• работники, вышедшие на пенсию из этой организации;
• члены семьи умершего нанимателя служебного жилья;
• одинокие лица, проживающие с несовершеннолетними детьми.
Важно: служебное жилое помещение не переходит в собственность работника. Право пользования им связано с трудовыми или служебными отношениями и заключенным договором найма.