• 52837 марта ўқилди
а) 2019 йил 1 январга қадар бўлган давр учун — фаолият тури, мулк ва хўжалик юритиш шаклларидан қатъи назар, ходим давлат томонидан ижтимоий суғурталанган ҳолда бажарган ҳар қандай иш, агар у Пенсия жамғармасига суғурта бадаллари тўлаган бўлса;
2019 йил 1 январдан кейинги давр учун — ходим томонидан бажарилган ҳар қандай иш, башарти меҳнатга ҳақ тўлаш тарзидаги даромадлар ҳисобланган бўлса, шунингдек жисмоний шахснинг 2021 йил 1 июндан кейинги ишламаган даври учун унинг эри (хотини) меҳнатга ҳақ тўлаш тарзидаги ўз даромадларидан ихтиёрий асосда ижтимоий солиқ тўлаган давр;
1965 йилдан кейинги давр учун жамоа хўжалигидаги иш стажини ҳисоблаб чиқаришда, агар жамоа хўжалиги аъзоси узрсиз сабабларга кўра жамоа хўжалигида белгиланган меҳнатда иштирок этиш минимумини бажармаган бўлса, ишланган вақтнинг амалда давом этган даври ҳисобга олинади.
Ижодий фаолият билан машғул ходимларнинг иш стажини, башарти улар Пенсия жамғармасига суғурта бадаллари тўлаган бўлсалар, ижодий уюшмаларнинг бошқарувлари ана шу муаллифнинг асари эълон қилинган ёки биринчи марта жамоат олдида ижро ёки намойиш этилган кундан эътиборан белгилайдилар;
б) ҳарбий хизмат ва партизан отрядлари ҳамда қўшилмаларида бўлиш, давлат хавфсизлиги органларида, Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардиясида ва ички ишлар органларида хизмат қилиш;
в) идоравий бўйсунувидан қатъи назар, ҳарбийлаштирилган қўриқлашдаги, махсус алоқа органлари ва тоғ-кон-қутқарув қисмларидаги хизмат;
г) якка тартибдаги меҳнат ва оилавий тадбиркорлик фаолияти, шу жумладан шахсий ёрдамчи хўжаликдаги ва юридик шахс ташкил этилмаган ҳолдаги деҳқон хўжалигидаги фаолият, шунингдек якка тартибдаги тадбиркорлик ва ўзини ўзи банд қилган шахс сифатидаги меҳнат фаолияти:
• 2019 йил 1 январга қадар бўлган давр учун — Пенсия жамғармасига суғурта бадаллари тўланган тақдирда;
• 2019 йил 1 январдан 2019 йил 31 декабрга қадар бўлган давр учун — ягона ижтимоий тўлов тўланган тақдирда;
• 2020 йил 1 январдан — ижтимоий солиқ тўланган тақдирда.
д) I гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсга ёки 18 ёшгача бўлган, ногиронлиги бор болага, шунингдек ўзгаларнинг парваришига муҳтож бўлган 80 ёшга тўлган кексаларга қараб турилган вақт;
е) олий таълим муассасаларида, аспирантурада, стажёр-тадқиқотчи-изланувчилар институтида, катта илмий ходим-изланувчилар институтида, таянч докторантурада, докторантурада ва клиник ординатурада кундузги ўқиш, шу жумладан чет элда ўқиш;
ж) бола 3 ёшга тўлгунча болани парваришлаш таътилларида бўлиш вақти, лекин ҳаммасини жамлаганда кўпи билан 6 йил;
з) офицерлар таркибидан бўлган шахсларнинг, прапоршчикларнинг, мичманларнинг ва муддатдан ташқари хизмат ҳарбий хизматчиларининг хотинлари, уларни ишга жойлаштириш имконияти бўлмаган жойларда эрлари билан яшаган вақт, лекин 10 йилдан ошмаган давр;
и) Ўзбекистон Республикасининг дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари ходимларининг, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги томонидан халқаро ҳукуматлараро ташкилотларга квота қилинган лавозимларга хизмат сафарига юборилган шахсларнинг хотини (эри) чет элда бўлган, лекин 10 йилдан ошмаган давр;
к) озодликдан маҳрум этишга ҳукм қилинган шахсларнинг жазони ижро этиш муассасаларида жазони ўташ даврида бажарадиган ҳар қандай иши, агар ушбу иш бажарилган давр учун жазони ижро этиш муассасаси томонидан ижтимоий солиқ тўланган бўлса.
Мазкур модданинг «д» — «и» бандларида назарда тутилган даврлар ушбу модда биринчи қисмининг «а» — «г» ва «к» бандларида кўрсатиб ўтилган умумий иш стажи камида 7 йил бўлган тақдирда иш стажига қўшиб ҳисобланади.
Ногиронлиги бўлган шахс деб топилган фуқаролар стажига «д» — «и» бандларда назарда тутилган даврлар ушбу модда биринчи қисмининг «а» — «г» ва «к» бандларида кўрсатиб ўтилган стаж муддатидан қатъи назар қўшилади.
Меҳнатда майибланиш ёки касб касаллиги оқибатида I ва II гуруҳ ногиронлигида бўлинган вақт ёшга доир ёки боқувчисини йўқотганлик пенсияси тайинланаётганида стажга қўшиб ҳисобланади.
I ва II гуруҳ ногиронлик пенсияси тайинланганидан кейинги ишланган вақт иш стажига қўшиб ҳисобланади.
Ёшга доир пенсия тайинланганидан кейинги ишланган вақт пенсияни ҳисоблаб чиқариш учун стажга қўшиб ҳисобланмайди, бундан фуқаро унинг мурожаати талаб этилмаган ҳолда (проактив шаклда) тайинланган пенсияни рад этиб, ишлашни давом эттирган ҳоллар мустасно.
Ота-онасидан жудо бўлган (чин етим) болаларга тайинланадиган боқувчисини йўқотганлик пенсияларини ҳисоблаб чиқариш ҳам ота, ҳам онанинг умумий иш стажига қараб, ушбу Қонуннинг 27-моддаси «г» бандида кўрсатиб ўтилган миқдорларда амалга оширилади.
Иш стажини имтиёзли ҳисоблаш
Пенсия тайинлашда умумий иш стажига имтиёзли ҳисобланиб қўшиладиган даврлар:
• а) ҳаракатдаги армия таркибига кирувчи ҳарбий қисмлар, штаблар ва муассасалардаги, жанговар ҳаракатлар даврида партизан отрядлари ва қўшилмаларидаги хизмат ва эркин ёлланганлар таркибидаги иш, байналмилал бурчни бажаришда жанговар ҳаракатларда иштирок этиш - уч ҳисса баробарида;
• б) 1941 - 1945 йиллардаги уруш даврида мамлакат ичкарисида ишлаш, шу жумладан ҳарбий қисмлардаги эркин ёлланганлар таркибидаги иш ва ҳарбий хизмат - икки ҳисса баробарида;
• в) имтиёзли шартларда пенсия олиш ҳуқуқини берадиган - эркакларда 10 йилдан ортиқ ва аёлларда 7 йилу 6 ойдан ортиқ ишланган ҳар бир тўлиқ йил - икки ҳисса баробарида;
• г) моховхоналарда, вабога қарши муассасаларда, иммунодефицит вируси билан касалланган шахслар даволанадиган юқумли касалликлар муассасаларида ишлаш - икки ҳисса баробарида;
• д) патологоанатомия муассасалари ва суд-тиббий экспертиза муассасаларининг тиббий ходимларидан айрим тоифаларининг иши - бир ярим ҳисса баробарида;
• е) асоссиз равишда жиноий жавобгарликка тортилган, асоссиз равишда қатағон қилинган ва кейинчалик оқланган фуқароларнинг қамоқда бўлиш ва ҳибсда сақлаш жойларида турган вақти - бир ярим ҳисса баробарида.
• Мавсумий ишларда банд бўлган ходимларнинг иш стажи
• Саноатнинг мавсумий тармоқларига оид корхоналар ва ташкилотларда банд бўлган ходимларнинг тўлиқ мавсум мобайнидаги иши бир йил ишлаган деб, тўлиқ мавсум давомида ишламаган бўлса, ҳақиқий ишлаган даври ҳисобга олинади.
Тўлиқ бир мавсум ишлаш пенсия тайинлаш учун бир йил меҳнат стажига ўтадиган мавсумий ишлар ва саноатнинг мавсумий тармоқлари рўйхати
Пахта тозалаш саноати корхоналаридаги ишлар:
• а) пахтани қуритиш;
• б) пахтани тозалаш;
• в) пахтани юклаш, тушириш;
• г) пахтани пневмотранспортга ортиш;
• д) қуритиш-тозалаш цехини йиғиштириш ва иситиш, ишлаб чиқариш чиқиндиларини чиқариб ташлаш.
Саноатнинг қанд-шакар ва консерва ишлаб чиқариш тармоқлари корхоналаридаги ишлар.
Ипакчилик тармоғи корхоналари ва фермер хўжаликларидаги ишлар:
• а) тут уруғи тайёрлаш;
• б) тут ниҳоллари ва тут кўчатлари етиштириш;
• в) тут ипак қурти уруғларини инкубаторияларда жонлантириш;
• г) тут ипак қурти парваришлаш;
• д) тирик ва қуриқ пиллани саралаш;
• е) тирик пиллани қуритиш;
• ж) пиллани қўл кучи ёрдамида ташиш;
• з) пилладан намуналар олиш (лабораторияда саралаш учун);
• и) уруғчилик корхоналарида капалакларни жинсларга ажратиш;
• к) тут ипак қурти уруғларини микротаҳлилдан ўтказиш;
• л) тут ипак қурти уруғларига ишлов бериш;
• м) тут ипак қурти уруғларини қишлаш давридаги ишлар;
• н) тут ипак қурти уруғларини қадоқлаш ва ёрлиқлаш.
• Бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасига мурожаат қилиш учун қуйидаги ҳаволага ўтинг ёки "1271" ишонч телефонларига қўнғироқ қилинг.
Савол: Д. исмли аёл 30 йиллик меҳнат стажига эгалиги, иш стажининг 8 йили мобайнида жами 3 нафар болани парваришлаш таътилларида бўлганлиги, пенсия тайинлаш учун жами 30 йиллик иш стажи ҳисобга олиниши ёки олинмаслиги юзасидан тушунтириш беришни сўради.
Жавоб: Бола 3 ёшга тўлгунча болани парваришлаш таътилларида бўлиш вақти, лекин ҳаммасини жамлаганда кўпи билан 3 йил иш стажига қўшиб ҳисобланади. Шу сабабли, агар 30 йиллик меҳнат стажига эга бўлган ишлаётган аёл иш стажининг 8 йили мобайнида жами 3 болани парваришлаш таътилларида бўлган бўлса, у ҳолда пенсия тайинлаш учун иш стажини ҳисоблашда унга жами 25 йил иш стажи ҳисобланади (30 йил – 8 йил + 3 йил = 25 йил).

• 52839 количество просмотров
а) за период до 1 января 2019 года — любая работа, на которой работник подлежал государственному социальному страхованию, независимо от вида деятельности, форм собственности и хозяйствования при условии уплаты страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан;
1. за период после 1 января 2019 года — любая работа, выполненная работником, при условии начисления доходов в виде оплаты труда, а также период оплаты на добровольной основе социального налога за не работавший период физического лица после 1 июня 2021 года его (ее) супругом(ой) со своих доходов в виде оплаты труда;
2. При исчислении стажа работы в колхозе за период после 1965 года, если член колхоза не выполнял без уважительных причин установленного минимума трудового участия в общественном хозяйстве, учитывается время работы по фактической продолжительности.
3. Работникам, занятым творческой деятельностью, стаж работы устанавливается правлениями творческих союзов, начиная со дня опубликования или первого публичного исполнения или публичного показа произведения данного автора, при условии уплаты страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан;
• б) военная служба и пребывание в партизанских отрядах и соединениях, служба в органах государственной безопасности, Национальной гвардии Республики Узбекистан и в органах внутренних дел;
• в) служба в военизированной охране, в органах специальной связи и в горноспасательных частях независимо от ведомственной подчиненности;
• г) индивидуальная трудовая и семейная предпринимательская деятельность, в том числе в личном подсобном и дехканском хозяйстве без образования юридического лица:
1. за период до 1 января 2019 года — при условии уплаты страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан;
2. за период с 1 января 2019 года по 31 декабря 2019 года — при условии уплаты единого социального платежа;
3. с 1 января 2020 года — при условии уплаты социального налога.
• д) время ухода за лицом с инвалидностью I группы или ребенком-инвалидом в возрасте до 16 лет, за престарелым, достигшим 80-летнего возраста (на основании медицинского заключения);
• е) очное обучение в вузах, аспирантуре, докторантуре и клинической ординатуре, в том числе за границей;
• ж)   время нахождения в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет;
• з) период проживания жен офицеров, прапорщиков, мичманов и военнослужащих сверхсрочной службы в местностях, где нет возможности их трудоустройства, но не более 10 лет;
• и) время пребывания за границей супругов работников дипломатических представительств и консульских учреждений Республики Узбекистан, а также лиц, прикомандированных на квотные должности в международные межправительственные организации, но не более 10 лет.
1. Периоды, предусмотренные в пунктах «д» — «и» настоящей статьи, засчитываются в стаж работы при наличии общего стажа работы не менее 7 лет, указанного в пунктах «а» — «г» настоящей статьи.
2. Гражданам, признанным лицами с инвалидностью, периоды, предусмотренные в пунктах «д» — «и», засчитываются в стаж независимо от продолжительности стажа, указанного в пунктах «а» — «г» настоящей статьи.
• Время нахождения на инвалидности I и II групп вследствие трудового увечья или профессионального заболевания засчитывается в стаж при назначении пенсии по возрасту и по случаю потери кормильца.
Время работы после назначения пенсии по возрасту не засчитывается в стаж для исчисления пенсии.
Льготное исчисление стажа работы:
Периоды льготного исчисления, которые засчитываются в общий стаж работы при назначении пенсии:
• служба и работа в качестве вольнонаемного в воинских частях, штабах и учреждениях, входящих в состав действующей армии, партизанских отрядах и соединениях во время боевых действий, участие в них при выполнении интернационального долга — один год равен трем;
• работа в тылу, в том числе работа в качестве вольнонаемного в воинских частях, и военная служба во время войны 1941 — 1945 годов — один год равен двум;
• каждый полный год работы, дающий право на пенсию на льготных условиях  сверх 10 лет у мужчин и 7 лет 6 месяцев у женщин — один год равен двум;
• работа в лепрозориях, противочумных учреждениях, в инфекционных учреждениях по лечению лиц, зараженных вирусом иммунодефицита человека — один год равен двум;
• работа отдельных категорий медработников патологоанатомических учреждений и учреждений судебно-медицинской экспертизы — один год равен полутора годам;
• время пребывания под стражей и пребывания в местах заключения граждан, необоснованно привлеченных к уголовной ответственности, необоснованно репрессированных и впоследствии реабилитированных — один год равен полутора годам.
Работникам, занятым на предприятиях и в организациях сезонных отраслей промышленности, работа в течение полного сезона учитывается за год работы, в течение неполного сезона — по фактической продолжительности.
Список сезонных работ и сезонных отраслей промышленности, работа в которых в течение полного сезона засчитывается в стаж для назначения пенсии за год работы:
1. Работа на предприятиях хлопкоочистительной промышленности:
• сушка хлопка-сырца;
• очистка хлопка-сырца;
• погрузка, разгрузка хлопка-сырца;
• загрузка хлопка-сырца в пневмотранспорт;
• уборка и отопление сушильно-очистительного цеха, удаление отходов производства.
2. Работа на предприятиях сахарной и консервной отраслей промышленности.
3. Работа на предприятиях шелковой отрасли и в фермерских хозяйствах:
• заготовка семян шелковицы;
• производство посадочного материала (сеянцев, саженцев);
• инкубация грены тутового шелкопряда;
• выращивание живых коконов;
• сортировка живых и сухих коконов;
• сушка живых коконов;
• ручная перевозка коконов;
• отбор образцов коконов;
• попильонаж коконов гренажного завода;
• микроанализ грены тутового шелкопряда;
• обработка грены тутового шелкопряда;
• осуществление зимовки грены тутового шелкопряда;
• упаковка и маркировка грены тутового шелкопряда.
Зачисление в общий стаж работы время работы за границей:
Периоды работы за границей засчитываются в трудовой стаж при условии:
• за период до 1 января 2019 года — уплаты установленных страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан;
• за период после 1 января 2019 года — уплаты единого социального платежа.
Работа граждан Республики Узбекистан по найму (контракту) за границей устанавливается по записям, вносимым в трудовые книжки.
Стаж работы занятого лица может также устанавливаться на основании сведений, представляемых государственными налоговыми органами Республики Узбекистан, подтверждающих уплату данным лицом страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд или уплаты единого социального платежа.
Постоянно проживающим в Республике Узбекистан иностранным гражданам и лицам без гражданства работа за границей включается в стаж в пределах не более 1/3 стажа, приходящегося на работу в Республике Узбекистан.
Пример. Общий стаж работы иностранного гражданина составляет 40 лет, из них 21 год приходится на территорию Республики Узбекистан, а 19 лет — на территорию иностранного государства. В данном случае стаж работы иностранного гражданина на территории иностранного государства будет принят для исчисления пенсии в пределах 7 лет (21 год / 3) и общий стаж работы составит 28 лет (21+7).