• 127030 марта ўқилди
Пенсиянинг таянч миқдори — пенсия турига қараб қонунчиликда белгиланган фоиз асосида ҳисобланадиган асосий миқдор.
Пенсияни ҳисоблашнинг базавий миқдори — пенсиялар, устамалар ва қўшимча тўловларни ҳисоблашда қўлланиладиган белгиланган миқдор.
Пенсия миқдори фуқаронинг иш стажи ва иш ҳақига боғлиқ бўлиб, қуйидагилардан таркиб топади:
• белгиланган талабдан ортиқ иш стажи учун пенсиянинг оширилиши;
• қонунчиликда назарда тутилган устама ҳақлар.
Пенсия миқдори расман белгиланган энг кам истеъмол харажатларидан кам бўлиши мумкин эмас.
Қайси даврдаги иш ҳақи ҳисобга олинади?
Пенсияни ҳисоблаш учун фуқаронинг меҳнат фаолиятидаги мавжуд танаффуслардан қатъи назар, охирги ўн йиллик меҳнат фаолияти давомидаги кетма-кет беш йил иш ҳақи олинади.
Охирги ўн йилдаги кетма-кет беш йил учун иш ҳақининг энг юқори миқдори ахборот тизимидаги ёки фуқаро тақдим этган маълумотлар асосида автоматик аниқланади.
Ўртача ойлик иш ҳақи кетма-кет ишланган 60 календарь ой учун қайта ҳисобланган иш ҳақининг умумий миқдорини 60 га бўлиш орқали аниқланади.
Агар фуқаро беш йилдан кам ишлаган бўлса, ўртача ойлик иш ҳақи ишланган календарь ойлар учун иш ҳақининг умумий миқдорини шу ойлар сонига бўлиш орқали ҳисобланади.
Пенсия қачон қайта ҳисобланади?
Пенсия миқдорини қайта ҳисоблаш учун қуйидагилар асос бўлади:
• пенсия ҳужжатлар йиғмажилдида мавжуд бўлмаган, иш стажи ёки иш ҳақига оид қўшимча ҳужжатлар тақдим этилиши;
• ногиронлик гуруҳининг ўзгариши;
• боқувчисини йўқотганлик пенсиясини олувчи оила аъзолари сонининг ўзгариши;
• устама ҳақ олиш ҳуқуқи пайдо бўлиши;
• пенсияни ҳисоблашнинг базавий миқдори ўзгариши;
• даромадларни индексация қилиш.
Пенсияни қайта ҳисоблаш тўғрисидаги ариза пенсионернинг яшаш жойи бўйича Пенсия жамғармасининг туман ёки шаҳар бўлимига берилади.

• 127030 количество просмотров
Базовый размер пенсии — основная часть пенсии, исчисляемая в установленном законодательством процентном размере в зависимости от вида пенсии.
Базовая величина исчисления пенсии — установленная величина, применяемая для расчета пенсий, надбавок и доплат.
Размер пенсии зависит от стажа работы и заработка и состоит из:
• базового размера пенсии;
• повышения пенсии за стаж сверх установленного требования;
Размер пенсии не может быть ниже официально установленной величины минимальных потребительских расходов.
Заработок за какой период учитывается?
Для исчисления пенсии учитывается заработок за пять последовательных лет в течение последних десяти лет трудовой деятельности, независимо от имеющихся перерывов в работе.
Пять последовательных лет с наиболее высоким заработком определяются автоматически на основании сведений информационной системы или данных, представленных гражданином.
Среднемесячный заработок определяется путем деления общей суммы пересчитанного заработка за 60 календарных месяцев на 60.
Если гражданин проработал менее пяти лет, среднемесячный заработок определяется путем деления общей суммы заработка за фактически отработанные календарные месяцы на количество этих месяцев.