• 25871 марта ўқилди
Савол: Ч. исмли шахс уй-жой майдонининг ижтимоий нормаси қанча эканлиги ва ушбу норма қайси идора томонидан белгиланиши тўғрисида ҳуқуқий тушунтириш беришни сўради.
Жавоб: Муниципал, идоравий уй-жой фонди ва аниқ мақсадли коммунал уй-жой фондидан турар жойлар фуқароларга уй-жой майдонининг ижтимоий нормасига мувофиқ берилади.
Уй-жой майдонининг ижтимоий нормаси Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари томонидан бир киши ҳисобига 16 квадрат метрдан кам бўлмаган умумий майдон ҳажмида, кресло-аравачада ҳаракатланадиган ногиронлар учун эса – 23 квадрат метрдан кам бўлмаган ҳажмда белгиланади.
Савол: Х. исмли аёл кўп қаватли уйда жойлашган квартирасини марказий иситиш тармоғидан узиб, ўзининг квартираси учун индивидуал иситиш мосламаси ўрнатмоқчи эканлиги ҳақида маълум қилиб, бунинг учун қандай ҳужжатлар расмийлаштирилиши лозимлиги юзасидан ҳуқуқий тушунтириш беришни сўради.
Жавоб: Кўп квартирали уйларнинг айрим турар жой ва нотурар жой хоналарини иситишнинг ушбу тизимларини иссиқлик жиҳатидан ва гидравлик қайта тартибга солмаслик учун иситиш ва иссиқ сув таъминотининг уй ичидаги тизимидан узиш тақиқланади.
Савол: Ш. исмли шахс кўп қаватли уйнинг квартирасида ёлғиз яшовчи кекса қўшниси унга умрининг охиригача боқиб парваришлаши, барча зарурий ёрдамларни кўрсатиб туриши эвазига ўз квартирасини унга беришини ваъда қилгани ҳақида маълум қилиб, ушбу ҳолатни қандай тартибда расмийлаштириш лозимлиги юзасидан ҳуқуқий тушунтириш беришни сўради.
Жавоб: Бунинг учун Ш. исмли шахс ёлғиз яшовчи қўшниси билан умрбод таъминлаш шарти билан квартирани бошқа шахсга бериш шартномасини ёзма шаклда тузиб, уни нотариал тартибда тасдиқлатиши лозим.
Умрбод таъминлаш шарти билан квартирани бошқа шахсга бериш шартномасида бошқа шахсга берувчига қандай моддий таъминот турлари берилиши, уларнинг пул билан ифодаланган бир ойлик баҳоси ва квартиранинг қиймати кўрсатилиши лозим. Бериладиган квартира ва моддий таъминот қиймати тарафлар келишуви билан белгиланади.
Савол: М. исмли шахс хизмат турар жойи берган ташкилотда ўн беш йил давомида ишлаганидан сўнг, у билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилингани, шундан сўнг ташкилот  маъмурияти хизмат турар жойини бўшатиб қўйишни талаб қилгани, унинг эса бошқа турар жойи йўқлиги, бундай ҳолатда унинг турар жой бўйича қандай ҳуқуқлари борлиги тўғрисида ҳуқуқий тушунтириш беришни сўради.
Жавоб: М. исмли шахс хизмат турар жойи берган ташкилотда ўн йилдан кўп ишлагани сабабли, унга ташкилот томонидан доимий яшашга мўлжалланган, белгиланган санитария, ёнғинга қарши, техник талабларга жавоб берадиган ҳамда ушбу аҳоли пункти чегараси доирасида бўлган бошқа турар жой берилган ҳолда хизмат турар жойидан кўчирилиши лозим.
Агарда ушбу фуқаро бошқа турар жой берилмаган ҳолда хизмат турар жойидан кўчирилган тақдирда, у судга бошқа турар жой билан таъминлаш мажбурияини юклаш ҳақида даъво ариза билан мурожаат қилиш ҳуқуқига эга.
Савол: Т. исмли шахс кўп квартирали уйда яшаши, қишки мавсумда иситиш ва иссиқ сув таъминоти яхши эмаслиги, яъни иситиш радиаторларида ва сув олиш жойларида иссиқ сувнинг ҳарорати жуда пастлиги ҳақида маълум қилиб, уйни иситиш ва иссиқ сув билан таъминлашда қандай меъёрлар белгилангани тўғрисида ҳуқуқий тушунтириш беришни сўради.
Жавоб: Иситиш мавсуми даврида 1995 йилгача қурилган кўп қаватли турар жой хоналаридаги ҳарорати камида 20о С, агар кўп қаватли уйлардаги иссиқлик тизими реконструкция қилинмаган бўлса – турар жой хоналаридаги ҳарорат камида 18о С бўлиши, иссиқ сув таъминоти бўйича – сув олиш жойларида иссиқ сувнинг ҳарорати 50 – 75о С бўлиши керак.

• 25874 количество просмотров
Лицо Ч., попросило разъяснения того, что такое социальная норма жилой площади и каким органом эта норма устанавливается?
Ответ: Жилье из муниципального, ведомственного жилищного фонда и целевого коммунального жилищного фонда гражданам предоставляется в соответствии с социальной нормой жилищной площади.
Социальная норма жилой площади устанавливается Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами области и города Ташкента общей площадью не менее 16 кв. м на человека, а для лиц с инвалидностью-колясочников - не менее 23 кв. м.
Женщина по имени Х. хочет отключить свою квартиру от сети центрального отопления в многоэтажном доме и установить в своей квартире индивидуальное отопительное устройство, попросив юридического разъяснения, какие документы для этого необходимо оформить?
Ответ: Запрещается отключать данные системы отопления некоторых жилых и нежилых помещений многоквартирных домов от внутренней системы отопления и горячего водоснабжения во избежание тепловых и гидравлических переустройств.
Гражданин Ш. заботится о пожилом соседе, который живет один в квартире многоквартирного дома. Пожилой человек пообещал отдать ему квартиру взамен всей необходимой помощи. Как юридически это правильно оформить?
Ответ: Для этого пожилой человек должен заключить письменный договор с гражданином Ш. о передаче квартиры на условиях пожизненного содержания и нотариально заверить его.
В договоре отчуждения жилого дома (квартиры) с условием пожизненного содержания должно быть указано, какие виды материального обеспечения предоставляются отчуждателю, их денежная оценка в месяц и указана стоимость жилого дома (части дома), квартиры.
Трудовой договор с лицом М. был расторгнут после 15 лет службы в организации, предоставившей ему служебное жилье. После чего администрация организации потребовала освобождения служебного помещения, и у него нет другого жилья. М.попросил юридическое разъяснение какие права на жилье он имеет?
Ответ: Сотрудник проработавший в организации предоставляющей жилье, более 10 лет, может быть переселен из служебного помещения, предоставляемого организацией для постоянного проживания, отвечающего установленным санитарным, пожарным, техническим требованиям, в том случае, если ему предоставлено другое жилое помещение, находящееся в пределах данного населенного пункта.
В случае выселения данного гражданина из служебного жилого помещения без предоставления другого жилого помещения, он вправе обратиться в суд с иском о наложении обязанности по предоставлению другого жилого помещения.
Лицо Т. живет в многоквартирном доме. Отопление и горячее водоснабжение зимой не очень хорошее, т.е. температура горячей воды в радиаторах отопления и водозаборах очень низкая, и попросил юридического разъяснение того, какие стандарты установлены для отопления и горячего водоснабжение в доме?
Ответ: Потребительские свойства и режим предоставления услуги теплоснабжения должны соответствовать установленным нормативам:
• по отоплению - температуре воздуха жилых помещений в отопительном периоде не менее 200 С в соответствии с установленным порядком, в жилых помещениях многоквартирных домов застройки до 1995 года и с не реконструированными внутренними системами отопления - не менее 180 С, при условии выполнения мероприятий по утеплению помещений (уплотнение притворов окон, балконных и входных дверей, изоляция лежаков отопления);
• по горячему водоснабжению - в соответствии с санитарными правилами контроля за централизованными системами горячего водоснабжения температура горячей воды в местах водоразбора должна быть в пределах 50 — 750 С.