• 130565 марта ўқилди
Аёлларга туққунга қадар 70 календарь кун ва туққанидан кейин 56 календарь кун (туғиш қийин кечган ёки икки ва ундан ортиқ бола туғилган ҳолларда 70 етмиш календарь кун) ҳомиладорлик ва туғиш таътиллари берилади ҳамда давлат ижтимоий суғуртаси бўйича нафақа тўланади.
• Ҳомиладорлик ва туғиш таътили тугаганидан кейин аёлнинг хоҳишига кўра, унга боласи 2 ёшга тўлгунга қадар болани парваришлаш учун таътил берилиб, бу даврда нафақа тўланади.
Аёлнинг хоҳишига кўра боласи 3 ёшга тўлгунга қадар ҳам иш ҳақи сақланмайдиган қўшимча таътил берилиши мумкин.
• Болани парваришлаш учун бериладиган таътиллардан боланинг отаси, бувиси, буваси ёки болани амалда парваришлаётган бошқа қариндошлари ҳам тўлиқ ёки уни қисмларга бўлиб фойдаланишлари мумкин.
• Аёл ёки бола парвариши таътилидаги шахслар ўз хоҳишларига кўра, болани парваришлаш таътили даврида тўлиқ бўлмаган иш вақти режимида ёки иш берувчи билан келишиб, уйда ишлашлари мумкин. Бунда уларнинг нафақа олиш ҳуқуқлари сақланиб қолади.
• Болани парваришлаш таътиллари даврида аёлнинг иш жойи сақланади. Бу таътиллар меҳнат стажига лекин ҳаммасини жамлаганда кўпи билан 6 йил, шу жумладан мутахассислиги бўйича иш стажига ҳам қўшилади.
• Болани парваришлаш таътилларининг вақти, башарти жамоа шартномасида, корхонанинг бошқа локал ҳужжатида ёхуд меҳнат шартномасида ўзгача ҳол назарда тутилмаган бўлса, кейинги ҳақ тўланадиган йиллик таътил олиш ҳуқуқини берадиган иш стажига қўшилмайди.

Women are entitled to take maternity leave 70 calendar days before childbirth and 56 calendar days after childbirth (70 seventy calendar days in case of difficult childbirth or the birth of two or more children), and state social insurance benefits.
After the end of the maternity leave, at the request of the woman, she is granted parental leave until the child reaches the age of 2 years, during which the benefit is paid.
• At the request of the woman, additional unpaid leave may be granted until the child reaches the age of three.
• Parental leave can also be used in whole or in part by the child's father, grandparents or other relatives who actually take care of the child.
• Persons on maternity leave may choose to work part-time during parental leave or at home as agreed with the employer. In this case, their pension rights are retained.
The woman's workplace is retained during parental leave. These vacations are added to the length of service, but not more than 3 years in total, including the length of service in the specialty.
The period of parental leave is not included in the length of service, which gives the right to subsequent paid annual leave, unless it is provided by a collective agreement, another local document of the enterprise or an employment contract.