• 33935 марта ўқилди
Овоз бериш бинолари махсус ажратилган жойлар бўлиб, уларда яширин овоз бериш учун етарли миқдорда кабиналар ёки хоналар жиҳозланиши, сайлов бюллетенларини бериш учун жойлар ажратилиши ҳамда сайлов қутилари ўрнатилиши керак. Сайлов қутилари овоз берувчилар уларнинг ёнига албатта яширин овоз бериш кабиналари ёки хоналари орқали ўтиб келадиган қилиб ўрнатилади. Овоз бериш биносида бошқа ҳеч қандай сиёсий тадбирлар ўтказилишига рухсат этилмайди.
• Давлат органлари, корхоналар, муассасалар, ташкилотлар сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш учун зарур бинолар ва жиҳозларни сайлов комиссиялари ихтиёрига бепул бериб туриши шарт.
• Лозим бўлган даражада жиҳозланган овоз бериш бинолари сайлов комиссияларига сайловдан камида 11 кун олдин тақдим этилиши керак.
Участка сайлов комиссиялари жойлашган бинолар тегишли тарзда жиҳозланиши ва қуйидагиларга эга бўлиши керак.
Овоз бериш сайлов куни соат 8.00 дан 20.00 гача ўтказилади. Овоз бериш вақти ва жойи тўғрисида участка сайлов комиссияси сайловчиларни сайловдан камида 10 кун олдин хабардор қилади.
• Ўзбекистон Республикасининг чет давлатлардаги дипломатик ва бошқа ваколатхоналари ҳузурида тузилган сайлов участкаларида овоз бериш сайлов куни ушбу сайлов участкалари жойлашган ердаги маҳаллий вақт билан соат 8.00 дан 20.00 гача ўтказилади.
Овоз бериш биносига келгач, сайловчи участка сайлов комиссиясининг аъзосига ўз шахсини тасдиқловчи ҳужжатни кўрсатади ҳамда сайловчилар рўйхатига имзо қўяди. Шундан кейин унга сайлов бюллетени берилади.
Бирон-бир сабабга кўра сайловчилар рўйхатига фамилияси кирмай қолган сайловчиларнинг фамилиялари сайловчининг шахси, фуқаролиги ва яшаш жойини тасдиқловчи ҳужжат асосида сайловчилар рўйхати иловасига киритилади.
Участка сайлов комиссиясининг овоз беришдан олдинги фаолияти
Сайлов куни овоз бериш биноси участка сайлов комиссияси аъзоларининг камида учдан икки қисми ҳозир бўлганда очилади.
Участка сайлов комиссиялари:
• яширин овоз бериш учун бинони овоз бериш бошлангунига қадар тайёр ҳолатга келтиради;
• участка сайлов комиссияси аъзолари орасида вазифаларни тақсимлайди;
• комиссиянинг 2 аъзоси томонидан имзоланган, муҳр билан тасдиқланган сайлов бюллетенларини тайёрлайди.
• Сайловчи сайлов бюллетенини олгач, уни яширин овоз бериш кабинасида ёки хонасида тўлдиради. Сайлов бюллетенини тўлдириш чоғида овоз берувчи шахсдан бошқа шахсларнинг ҳозир бўлиши тақиқланади. Сайлов бюллетенини мустақил равишда тўлдириш имкониятига эга бўлмаган сайловчи ўз хоҳишига кўра яширин овоз бериш кабинасига ёки хонасига бошқа шахсни таклиф қилишга ҳақли, бундан сайлов комиссияси таркибига кирадиган шахслар, кузатувчилар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари мустасно.
• Сайловчи ўзи ёқлаб овоз бераётган номзоднинг фамилияси рўпарасида, ўнг томонда жойлашган бўш квадратга «+» ёки «» ёхуд «х» белгисини қўяди.
• Овоз берувчи тўлдирилган сайлов бюллетенини сайлов қутисига ташлайди.
• Бузиб қўйилган сайлов бюллетени сайловчининг илтимосига кўра янгисига алмаштирилиши мумкин. Бузиб қўйилган сайлов бюллетенлари ҳисобга олиниши, бекор қилиниши (юқори чап бурчагини кесиш йўли билан) лозим ва алоҳида сақланади.
Сайловчининг турган жойида овоз бериш
• Айрим сайловчилар соғлиғининг ҳолатига ёки бошқа сабабларга кўра овоз бериш биносига кела олмаган ҳолларда, тегишли участка сайлов комиссияси овоз беришни ушбу сайловчиларнинг илтимосига биноан улар турган жойда ташкил этади.
• Тегишли комиссиянинг камида 2 нафар аъзоси кўчма сайлов қутиси билан сайловчининг турган жойига юборилади, улар сайловчининг хоҳиш-иродаси сир сақланишига риоя этилган ҳолда овоз бериш амалга оширилишини таъминлайди. Бунда кузатувчилар ва оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳозир бўлиши мумкин.
Сайловчининг чет давлатда турган жойида овоз бериш
• Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларига ва чет давлатларнинг ваколатли давлат ҳокимияти органлари билан келишувларга мувофиқ чет давлатларнинг аҳоли зич жойлашган ҳудудларда муддатидан олдин овоз бериш сайловчининг турган жойида ўтказилиши мумкин.
• Ўзбекистон Республикасининг чет давлатдаги дипломатик ва бошқа ваколатхонаси ҳузурида тузилган участка сайлов комиссияси сайловчиларнинг турган жойида овоз бериш вақти ҳамда жойи тўғрисида қарор қабул қилади ва бу ҳақда сайловчиларни, кузатувчиларни оммавий ахборот воситалари орқали хабардор этади.

• 34736 количество просмотров
Помещения для голосования являются специально отведенными местами, в которых должны быть оборудованы в достаточном количестве кабины или комнаты для тайного голосования, определены места выдачи избирательных бюллетеней и установлены избирательные урны. Избирательные урны устанавливаются таким образом, чтобы голосующие при подходе к ним обязательно проходили через кабины или комнаты для тайного голосования. В помещении для голосования не разрешается проводить никаких других политических акций.
• Государственные органы, предприятия, учреждения, организации обязаны бесплатно предоставлять в распоряжение избирательных комиссий необходимые для подготовки и проведения выборов помещения и оборудование.
• Помещения для голосования, оборудованные надлежащим образом, должны быть предоставлены избирательным комиссиям не менее чем за 11 дней до выборов.
Помещения участковых избирательных комиссий должны быть оснащены соответствующим образом и иметь следующее.
Голосование проводится в день выборов с 8.00 до 20.00 часов. О времени и месте голосования участковая избирательная комиссия оповещает избирателей не позднее, чем за 10 дней до выборов.
• Голосование на избирательных участках, образованных при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в иностранных государствах, проводится в день выборов с 8.00 до 20.00 часов по местному времени в месте расположения данных избирательных участков.
По прибытии в помещение для голосования избиратель предъявляет члену участковой избирательной комиссии документ, удостоверяющий его личность, и расписывается в списке избирателей. После этого ему выдается избирательный бюллетень.
Фамилии избирателей, по каким-либо причинам не включенные в список избирателей, на основании документа, удостоверяющего личность, гражданство и местожительство избирателя, включаются в приложение к списку избирателей.
Действия участковой избирательной комиссии перед голосованием
Помещение для голосования в день выборов открывается при наличии не менее 2/3 членов участковой избирательной комиссии.
Участковые избирательные комиссии:
• до начала голосования приводят в готовность помещения для тайного голосования;
• распределяют обязанности между членами участковой избирательной комиссии;
• готовят избирательные бюллетени, подписанные двумя членами комиссии, которые подтверждаются печатью.
• После получения избирательного бюллетеня избиратель заполняет его в кабине или комнате для тайного голосования. При заполнении избирательного бюллетеня запрещается присутствие других лиц, кроме голосующего. Избиратель, не имеющий возможности самостоятельно заполнить избирательный бюллетень, вправе пригласить в кабину или комнату для тайного голосования другое лицо по своему усмотрению, за исключением лиц, входящих в состав избирательной комиссии, наблюдателей и представителей средств массовой информации.
• Избиратель ставит знак «+» или «V» либо «х» в пустом квадрате, расположенном справа напротив фамилии того кандидата, за которого он голосует.
• Заполненный избирательный бюллетень голосующий опускает в избирательную урну.
• По просьбе избирателя испорченный избирательный бюллетень может быть заменен новым. Испорченные избирательные бюллетени подлежат учету, погашению (путем резки левого верхнего угла) и хранятся отдельно.
Голосование по месту пребывания избирателя
• В случаях, когда отдельные избиратели по состоянию здоровья или по другим причинам не могут прибыть в помещение для голосования, соответствующая участковая избирательная комиссия по их просьбе организует голосование по месту пребывания этих избирателей.
• По месту пребывания избирателя направляется соответствующая комиссия не менее чем из 2-х членов с переносной избирательной урной, которые обеспечивают проведение голосования с соблюдением тайны его волеизъявления. При этом могут присутствовать наблюдатели и представители средств массовой информации.
Голосование по месту пребывания избирателя в иностранном государстве
• Досрочное голосование в густонаселенных районах избирателями в иностранных государствах может проводиться по месту пребывания избирателя в соответствии с международными договорами Республики Узбекистан и соглашениями с уполномоченными государственными органами иностранных государств.
• Участковая избирательная комиссия, образованная при дипломатическом и ином представительстве Республики Узбекистан в иностранном государстве, принимает решение о времени и месте голосования по месту пребывания избирателей и информирует об этом избирателей, наблюдателей посредством средств массовой информации.
• Голосование по месту пребывания избирателей проводится в присутствии не менее 2-х членов участковой избирательной комиссии, образованной при дипломатическом и ином представительстве Республики Узбекистан в иностранном государстве.
• После окончания голосования члены участковой избирательной комиссии открывают переносную избирательную урну для голосования, без подсчета голосов складывают избирательные бюллетени в специальный мешок, опечатывают мешок и составляют об этом акт.
• Мешок с избирательными бюллетенями в опломбированном виде вместе с актом доставляется на избирательный участок и хранится до начала процесса подсчета голосов в день выборов.
• Действия участковой избирательной комиссии после завершения голосования.
Вопрос: Гражданин К. попросил дать разъяснение, каким образом создаются условия для проведения выборов для лиц с ограниченными возможностями?
Ответ: Обустройство прилегающих территорий, создание необходимых условий для граждан, особенно лиц с ограниченными физическими возможностями, обеспечение избирательных комиссий техническими средствами, мебелью, инвентарем, оргтехникой, транспортом возлагается на органы государственной власти на местах, а обеспечение средствами связи - на Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.