• 21233 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида 2 нафардан ортиқ номзод иштирок этаётган бўлса ва агар улардан ҳеч бири овоз беришда иштирок этган сайловчилардан ярмидан кўпининг овозини олмаган бўлса, такрорий овоз бериш ўтказилади, унда энг кўп овоз тўплаган 2 номзод иштирок этади.
• Марказий сайлов комиссияси такрорий овоз бериш кунини Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови ўтказилган кундан эътиборан 1 ой ичида, лекин сайлов ўтказилган кундан камида 15 кун кейин ўтказиладиган қилиб тайинлайди. Такрорий овоз бериш ўтказилиши ҳақидаги хабар матбуотда эълон қилинади.
• Агар Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайловида сайлов округи бўйича 2 нафардан ортиқ номзод қўйилган бўлса-ю, улардан ҳеч бири сайланмаса, округ сайлов комиссияси энг кўп овоз олган икки нафар номзод бўйича округда такрорий овоз беришни ўтказиш ҳақида қарор қабул қилади ва бу ҳақда тегишли сайлов комиссиясини ҳамда округ сайловчиларини хабардор этади. Такрорий овоз бериш қонунчилик талабларига риоя этилган ҳолда 2 ҳафталик муддатда ўтказилади.
Такрорий овоз беришда иштирок этган сайловчиларнинг овозини бошқа номзодга нисбатан кўпроқ олган номзод сайланган деб ҳисобланади.
Такрорий овоз беришда сайловчиларнинг иштирок этиши фоизи ҳисобга олинмайди.
Такрорий сайловни ўтказиш асослари ва тартиби
• Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови ўтмаган ёки ҳақиқий эмас деб топилган тақдирда, шунингдек, агар Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида битта номзод иштирок этган бўлса ва у зарур миқдорда овоз тўплай олмаган бўлса, Марказий сайлов комиссияси такрорий сайлов тайинлайди. Бунда сайловга тайёргарлик кўриш ҳамда уни ўтказишга доир тадбирларни амалга ошириш муддатлари Марказий сайлов комиссияси томонидан белгиланади.
• Ўзбекистон Республикаси Президентининг такрорий сайлови ҳам Сайлов Кодексда асосий сайловни ўтказиш учун белгиланган айни тартибда ва айни шартларга риоя этган ҳолда ўтказилади. Бунда округ ва участка сайлов комиссиялари фаолиятида сайлов тўғрисидаги қонунчилик бузилиши аниқланган тақдирда, Марказий сайлов комиссияси сайлов янги таркибдаги округ ва участка сайлов комиссиялари томонидан ўтказилиши зарурлиги тўғрисида қарор қабул қилиши мумкин. Овоз бериш асосий сайловни ўтказиш учун тузилган ўша сайлов участкаларида ва сайловчиларнинг ўша рўйхатлари бўйича ўтказилади.
• Ўзбекистон Республикаси Президентининг такрорий сайлови асосий сайлов ўтказилганидан кейин 40 кун ичида ўтказилади.
• Қонунчилик палатаси депутатларининг ва маҳаллий Кенгашлар депутатларининг такрорий сайлови қуйидаги ҳолларда ўтказилади:
• агар сайлов округи бўйича сайлов ўтмаган ёхуд ҳақиқий эмас деб топилган бўлса;
• агар такрорий овоз бериш сайланган депутатни аниқлаш имконини бермаган бўлса;
• агар сайлов округи бўйича кўпи билан 2 номзод қўйилган бўлса ва улардан ҳеч бири сайланмаган бўлса.
• Қонунчилик палатаси депутатларининг ва маҳаллий Кенгашлар депутатларининг такрорий сайлови тегишли сайлов комиссиясининг топшириғига биноан округ сайлов комиссияси томонидан ўтказилади. Бунда округ ва участка сайлов комиссиялари фаолиятида сайлов тўғрисидаги қонунчилик бузилиши аниқланган тақдирда, тегишли сайлов комиссияси такрорий сайлов янги таркибдаги округ ва участка сайлов комиссиялари томонидан ўтказилиши зарурлиги тўғрисида қарор қабул қилиши мумкин. Овоз бериш асосий сайловни ўтказиш учун тузилган ўша сайлов участкаларида ва сайловчиларнинг ўша рўйхатлари бўйича ўтказилади.
• Қонунчилик палатаси депутатларининг ва маҳаллий Кенгашлар депутатларининг такрорий сайлови асосий сайловдан кейин кечи билан 1 ойлик муддат ичида ўтказилади.

• 22043 количество просмотров
В случае, когда на выборах Президента Республики Узбекистан участвует более 2-х кандидатов и если ни один из них не получает более половины голосов избирателей, принявших участие в голосовании, - проводится повторное голосование, в котором участвуют 2 кандидата, набравшие наибольшее количество голосов.
• Центральная избирательная комиссия назначает день повторного голосования в пределах 1 месяца со дня проведения выборов Президента Республики Узбекистан, но не ранее 15 дней со дня проведения выборов. Сообщение о проведении повторного голосования публикуется в печати.
• Если в выборах депутатов Законодательной палаты и местных Кенгашей по избирательному округу баллотировалось более двух кандидатов и ни один из них не был избран, окружная избирательная комиссия принимает решение о проведении в округе повторного голосования по двум кандидатам, получившим наибольшее число голосов, и информирует об этом соответствующую избирательную комиссию и избирателей округа. Повторное голосование проводится в двухнедельный срок с соблюдением требований законодательства.
При повторном голосовании избранным считается кандидат, получивший наибольшее число голосов избирателей, принявших участие в голосовании, по отношению к другому кандидату.
При повторном голосовании процент участия избирателей не учитывается.
Основания и порядок проведения повторных выборов
• В случае признания выборов Президента Республики Узбекистан несостоявшимися или недействительными, а также в случае, если в выборах Президента Республики Узбекистан принимал участие один кандидат и он не набрал необходимого количества голосов, Центральная избирательная комиссия назначает повторные выборы. При этом сроки осуществления мероприятий по подготовке и проведению выборов устанавливаются Центральной избирательной комиссией.
• Повторные выборы Президента Республики Узбекистан проводятся в том же порядке и при соблюдении тех же условий, которые установлены Избирательным Кодексом для проведения основных выборов. При этом Центральная избирательная комиссия может принять решение о необходимости проведения выборов окружными и участковыми избирательными комиссиями в новом составе, в случае выявления в их деятельности нарушений законодательства о выборах. Голосование проводится на тех же избирательных участках и по спискам избирателей, составленным для проведения основных выборов.
• Повторные выборы Президента Республики Узбекистан проводятся в течение 40 дней после основных выборов.
• Повторные выборы депутатов в Законодательную палату и депутатов в местные Кенгаши проводятся в следующих случаях:
• Повторные выборы депутатов Законодательной палаты и депутатов местных Кенгашей проводятся окружной избирательной комиссией по поручению соответствующей избирательной комиссии. При этом соответствующая избирательная комиссия может принять решение о необходимости проведения повторных выборов окружной и участковыми избирательными комиссиями в новом составе в случае выявления в их деятельности нарушений законодательства о выборах. Голосование проводится на тех же избирательных участках и по тем же спискам избирателей, составленным для проведения основных выборов.
• Повторные выборы депутатов Законодательной палаты и депутатов местных Кенгашей проводятся не позднее чем в месячный срок после основных выборов. Образование избирательных комиссий, регистрация кандидатов и другие мероприятия проводятся в порядке, установленном настоящим Кодексом. При этом сроки осуществления мероприятий по подготовке и проведению выборов устанавливаются Центральной избирательной комиссией.