• 29683 марта ўқилди
Туризм — жисмоний шахснинг вақтинча бўлиш мамлакатидаги (жойидаги) манбалардан даромад олиш билан боғлиқ бўлган фаолият билан шуғулланмаган ҳолда доимий яшаш жойидан жўнаб кетиши (саёҳат қилиши).
Турист — вақтинча бўлиш мамлакатидаги (жойидаги) манбалардан даромад олиш билан боғлиқ бўлган фаолият билан шуғулланмаган ҳолда вақтинча бўлиш мамлакатига (жойига) 24 соатдан кетма-кет 12 ойгача бўлган даврга борувчи ёки вақтинча бўлиш мамлакатида (жойида) камида бир кеча тунаб қолувчи жисмоний шахс.
Гид (гид-таржимон) — ахборотга оид ва ташкилий хизматлар кўрсатиш, туристлар ва экскурсантларни вақтинча бўлиш мамлакатидаги (жойидаги) туристик ресурслар билан таништириш учун касбий жиҳатдан тайёргарлик кўрган, Ўзбекистон Республикаси резиденти бўлган жисмоний шахс.
Ўзбекистон Республикаси Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳузурида Туризм қўмитаси туризм соҳасидаги ваколатли давлат органидир.
Туристик индустриядаги хизматларнинг турлари:
• турларни тақдим этиш бўйича хизматлар;
• яшаш жойларини тақдим этиш бўйича хизматлар;
• овқатлантириш бўйича хизматлар;
• ахборотга оид, реклама хизматлари;
• барча турдаги транспорт учун чипталар ҳамда тадбирларга ва кўнгилочар объектларга бориш учун чипталар тақдим этиш (банд қилиб қўйиш, сотиш ва етказиб бериш) бўйича хизматлар.
Туристик хизматлар кўрсатиш шартномасида бошқа туристик хизматлар ҳам назарда тутилиши мумкин.
Гидлар, экскурсия етакчилари ва йўриқчи-йўл бошловчилар:
• тегишли маълумотга, малака сертификатига эга бўлиши ва ўз вақтида малака оширишдан ўтиши;
• мамлакатнинг тарихи, маданияти, этнографияси, иқтисодиётини ва бошқа соҳаларини расмий ёки ишончли манбалардан билиши;
• туристик йўналишни режалаштириш ва экскурсияда ҳамроҳлик қилиш кўникмаларига эга бўлиши;
• ўз функционал вазифаларини бажариш чоғида исми ва фамилияси ёзилган кўкрак нишонини (бейжикни) тақиб юриши;
• хавфсизликни таъминлаш чораларини билиши ва фавқулодда вазиятларда амалий ҳаракат қилиш, биринчи тиббий ёрдам кўрсатиш кўникмаларига эга бўлиши шарт.

• 30611 количество просмотров
Туризм - выезды (путешествия) физического лица из постоянного места жительства без занятия деятельностью, связанной с получением дохода от источников в стране (месте) временного пребывания.
Турист - физическое лицо, посещающее страну (место) временного пребывания без занятия деятельностью, связанной с получением дохода от источников в стране (месте) временного пребывания, на период от двадцати четырех часов до двенадцати месяцев подряд или осуществляющее не менее одной ночевки в стране (месте) временного пребывания.
Гид (гид-переводчик) - физическое лицо - резидент Республики Узбекистан, профессионально подготовленное для оказания информационных и организационных услуг, ознакомления туристов и экскурсантов с туристскими ресурсами в стране (месте) временного пребывания.
Комитет по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан является уполномоченным государственным органом в области туризма.
Виды услуг в индустрии туризма
• услуги по предоставлению туров;
• услуги по предоставлению мест проживания;
• услуги по предоставлению питания;
• информационные, рекламные услуги;
• услуги по предоставлению (включая бронирование, продажу и доставку) билетов на все виды транспорта и билетов на посещение мероприятий и объектов развлечения.
Договором на предоставление туристских услуг могут быть предусмотрены и иные туристские услуги.
Гиды (гиды-переводчики), экскурсоводы и инструкторы-проводники обязаны
• иметь соответствующее образование, квалификационный сертификат и своевременно проходить повышение квалификации;
• знать историю, культуру, этнографию, экономику и другие сферы страны из официальных или достоверных источников;
• иметь навыки планирования туристского маршрута и экскурсионного сопровождения;
• носить нагрудный знак (бейджик) с именем и фамилией во время выполнения своих функциональных обязанностей;
• знать меры безопасности и иметь навыки практических действий в чрезвычайных ситуациях, оказания первичной медицинской помощи.