• 12849 марта ўқилди
Қурол — тузилишига кўра жонли нишонни ёки бошқа нишонни уриш, сигналлар бериш учун мўлжалланган қурилмалар ва ашёлар. Тузилиши жиҳатидан қуролга ўхшаш бўлган хўжалик-маиший ва ишлаб чиқариш мақсадидаги буюмлар сифатида сертификатланган буюмлар, шунингдек тузилиши жиҳатидан қуролга ўхшаш бўлган спорт аслаҳалари қурол жумласига кирмайди.
• Қурол мўлжалланилган мақсади ҳамда асосий параметрлари ва тавсифларига кўра фуқаровий қурол, хизмат қуроли ва жанговар қурол турларига бўлинади.
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудида қурол билан муомилада қуйидагилар тақиқланади
Қурол ва унинг ўқ-дориларини олиш ҳуқуқига қуйидагилар эга:
• махсус органлар ва ҳарбий тузилмалар;
• махсус хизмат вазифаларига эга юридик шахслар;
• қурол ишлаб чиқариш билан шуғулланувчи юридик шахслар;
• қуролни реализация қилиш билан шуғулланувчи юридик шахслар;
• овчилик ва отиш спорти соҳасидаги фаолият билан шуғулланувчи юридик шахслар;
• қуролни коллекциялаш ёки кўргазмага қўйиш билан шуғулланувчи юридик ва жисмоний шахслар;
• чет эл фуқаролари;
• Ўзбекистон Республикасида доимий яшовчи фуқаролиги бўлмаган шахслар.
Юқоридагилар Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси органларининг амал қилиш муддати 3 ойлик бўлган рухсатномалари асосида фуқаровий ва хизмат қуролини олиш ҳуқуқига эга.
Фуқаровий ва хизмат қуролини олишга доир рухсатнома унда кўрсатилган қуролни ҳамда унинг ўқ-дориларини олиш, Миллий гвардия органларида рўйхатдан ўтказилгунига қадар уларни ташиш ва сақлаш ҳуқуқини беради.

• 12848 количество просмотров
Оружие - устройства и предметы, конструктивно предназначенные для поражения живой или иной цели, подачи сигналов. К оружию не относятся конструктивно сходные с оружием изделия, сертифицированные в качестве изделий хозяйственно-бытового и производственного назначения, а также спортивные снаряды, конструктивно сходные с оружием.
Право на приобретение оружия и боевых припасов к нему на территории Республики Узбекистан имеют
• специальные органы и воинские формирования;
• юридические лица со специальными служебными задачами;
• юридические лица, занимающиеся производством оружия;
• юридические лица, занимающиеся реализацией оружия;
• юридические лица, занимающиеся деятельностью в области охоты и стрелкового спорта;
• юридические и физические лица, занимающиеся коллекционированием или экспонированием оружия;
• иностранные граждане;
Субъекты, имеют право на приобретение гражданского и служебного оружия на основании разрешений органов Национальной гвардии Республики Узбекистан со сроком действия в 3 месяца.
Разрешение на приобретение гражданского и служебного оружия дает право на приобретение указанного в нем оружия и боевых припасов к нему, их перевозку и хранение до регистрации в органах Национальной гвардии.