• 37847 марта ўқилди
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкасини хусусийлаштириш — давлат мулкидаги ер участкасини ҳақ эвазига Ўзбекистон Республикаси фуқароси ёки юридик шахс мулкига ўтказишдир.
Хусусийлаштириш қуйидаги шаклларда амалга оширилади:
• шахсга доимий фойдаланиш, эгалик қилиш, ижара ёки мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида тегишли ер участкасини сотиб олиш;
• бўш турган ер участкасини электрон онлайн-аукцион орқали сотиб олиш.
Хусусийлаштириш ихтиёрий ва пулли ҳисобланади. Шахсни ер участкасини хусусийлаштиришга мажбурлаш тақиқланади.
Хусусийлаштириш объектлари
Қуйидагилар хусусийлаштириш объекти бўлиши мумкин:
• юридик шахсларга тадбиркорлик, шаҳарсозлик ва қонунчиликда тақиқланмаган бошқа фаолият учун берилган ер участкалари;
• фуқароларга якка тартибда уй-жой қуриш ва уй-жойни ободонлаштириш, тадбиркорлик ёки шаҳарсозлик фаолияти учун берилган ер участкалари;
• хусусийлаштирилиши лозим бўлган давлат кўчмас мулк объектлари жойлашган ер участкалари;
• бўш турган қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкалари.
Бўш турган ер участкалари электрон онлайн-аукцион орқали хусусийлаштирилади. Давлат кўчмас мулк объекти жойлашган ер участкаси, қоида тариқасида, ушбу кўчмас мулк объекти билан бирга хусусийлаштирилади.
Хусусийлаштирилмайдиган ер участкалари
• хусусийлаштирилмайдиган фойдали қазилма конлари ёки давлат мулки объектлари жойлашган ерлар;
• табиатни муҳофаза қилиш, соғломлаштириш, рекреация ва тарихий-маданий мақсадларга мўлжалланган ерлар;
• ўрмон ва сув фонди ерлари, шаҳар ва шаҳарчаларнинг умумий фойдаланишдаги майдонлари, кўчалари, йўллари, соҳил бўйлари ва хиёбонлари;
• шаҳарсозлик фаолияти чекланган ҳудудлардаги ерлар;
• хавфли моддалар билан зарарланган ёки биоген заҳарланишга дучор бўлган ерлар;
• махсус иқтисодий зона иштирокчиларига берилган ерлар — зона фаолият кўрсатадиган даврда;
• кўп квартирали уйлар жойлашган ва уларга туташ ер участкалари;
• давлат-хусусий шериклик ёки ижтимоий шериклик лойиҳалари учун, шунингдек юридик шахсларга жамоат эҳтиёжлари учун берилган ерлар.
Хусусийлаштириш субъектлари
Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва юридик шахслари ер участкаларини хусусийлаштириш субъектлари ҳисобланади.
Чет эл фуқаролари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, чет эл юридик шахслари, чет эл инвестициялари иштирокидаги корхоналар, давлат органлари, давлат муассасалари ва корхоналари, шунингдек фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари хусусийлаштириш субъектлари бўлмайди.
Ер участкасини хусусийлаштириш ихтиёрийдир. Ҳуқуқ эгасини ер участкасини сотиб олишга мажбурлашга йўл қўйилмайди.
Хусусийлаштириш тартиби ва қиймати
Фойдаланишдаги ер участкасини хусусийлаштириш учун Давлат хизматлари маркази ёки ЯИДХП орқали ариза берилади. Бўш турган ер участкасини сотиб олиш учун эса E-auksion электрон савдосида иштирок этилади.
Фойдаланишдаги ер участкасининг сотиб олиш қиймати ер солиғининг хусусийлаштириш вақтидаги базавий ставкасига нисбатан белгиланган меъёрлар асосида ҳисобланади. Аукционга чиқарилган ер участкасининг якуний қиймати электрон савдо натижасига кўра аниқланади.
Хусусийлаштириш якунлангандан кейин ер участкасига бўлган мулк ҳуқуқи давлат рўйхатидан ўтказилади. Мулкдор ер участкасидан унинг рухсат этилган фойдаланиш турига риоя қилган ҳолда фойдаланиши ва уни қонунчиликда белгиланган тартибда тасарруф этиши мумкин.

• 37841 количество просмотров
Приватизация земельного участка несельскохозяйственного назначения означает возмездную передачу земельного участка, находящегося в государственной собственности, в собственность гражданина или юридического лица Республики Узбекистан.
Приватизация осуществляется в следующих формах:
• выкуп земельного участка, принадлежащего лицу на праве постоянного пользования, владения, аренды либо пожизненного наследуемого владения;
• приобретение свободного земельного участка посредством электронного онлайн-аукциона.
Приватизация является добровольной и платной. Принуждение лица к приватизации земельного участка запрещается.
Объекты приватизации
• земельные участки, предоставленные юридическим лицам для предпринимательской, градостроительной и иной не запрещенной законодательством деятельности;
• земельные участки, предоставленные гражданам для индивидуального жилищного строительства и обслуживания жилого дома, предпринимательской или градостроительной деятельности;
• участки, на которых расположены подлежащие приватизации объекты государственной недвижимости;
• свободные земельные участки несельскохозяйственного назначения.
Свободные земельные участки приватизируются посредством электронного онлайн-аукциона. Участок, на котором расположен объект государственной недвижимости, как правило, приватизируется вместе с этим объектом.
Земельные участки, не подлежащие приватизации
Не подлежат приватизации земельные участки:
• на которых расположены месторождения полезных ископаемых или объекты государственной собственности, не подлежащие приватизации;
• относящиеся к землям природоохранного, оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения;
• относящиеся к лесному и водному фондам, а также к землям общего пользования городов и поселков;
• расположенные в зонах, где законодательством установлены ограничения градостроительной деятельности;
• зараженные опасными веществами или подвергнутые биогенному заражению;
• предоставленные участникам специальных экономических зон — на период деятельности такой зоны;
• занятые многоквартирными домами либо прилегающие к ним;
• предоставленные для проектов государственно-частного или социального партнерства, а также юридическим лицам для общественных нужд.
Субъекты приватизации
Субъектами приватизации являются граждане и юридические лица Республики Узбекистан.
Иностранные граждане, лица без гражданства, иностранные юридические лица, предприятия с иностранными инвестициями, государственные органы, учреждения и предприятия, а также органы самоуправления граждан субъектами приватизации не являются.
Приватизация земельного участка осуществляется добровольно. Принуждение правообладателя к выкупу земельного участка не допускается.
Порядок и стоимость приватизации
Для приватизации земельного участка, уже находящегося в пользовании, заявление подается через Центр государственных услуг или ЕПИГУ. Для приобретения свободного участка необходимо участвовать в электронных торгах на платформе E-auksion.
Выкупная стоимость используемого участка рассчитывается по установленным нормативам исходя из базовой ставки земельного налога, действующей на момент приватизации. Окончательная стоимость участка, выставленного на аукцион, определяется по результатам электронных торгов.
После завершения приватизации право собственности на земельный участок регистрируется в государственном реестре. Собственник вправе владеть, пользоваться и распоряжаться участком при соблюдении разрешенного вида его использования и установленных законодательством ограничений.