• 15846 марта ўқилди
Ер участкаларидан фойдаланишга доир шаҳарсозлик талаблари аҳоли пунктларининг бош режалари, батафсил режалаштириш лойиҳалари, қуриш лойиҳалари ва қоидалари билан белгиланади.
Маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари ер участкалари берилаётганда юридик ва жисмоний шахсларни ер участкаларидан фойдаланишга доир шаҳарсозлик талаблари тўғрисидаги ахборот билан таъминлайди.
• Объект қурилиши қурилиш бошланган санадан эътиборан 2 йил ичида ёки шаҳарсозлик ҳужжатларида белгиланган муддатларда тугалланмаган тақдирда, объект тугалланмаган деб ҳисобланади.
• Ер участкасига бўлган ҳуқуқни тасдиқлайдиган ҳужжатларда қуйидагилар кўрсатилиши керак
Бинолардан фойдаланиш шароитларини ўзгартириш, уларнинг жисмоний эскириши туфайли юзага келган йўқотишлар ўрнини имкони борича тўлдириш, бинолардан фойдаланишнинг янги мақсадларига эришиш учун асосий техник-иқтисодий кўрсаткичларни (юкламаларни, хоналарнинг режалаштирилишини, бинонинг қурилиш ҳажмини ва умумий майдонини, муҳандислик жиҳатдан жиҳозланишини) ўзгартириш билан боғлиқ қурилиш ишлари ва ташкилий-техник тадбирлар мажмуи объектларни реконструкция қилишдир.
• Ер участкасини олиб қўйиш ҳамда юридик ва жисмоний шахсларнинг олиб қўйилган ер участкасидаги кўчмас мулк объектларини бузиш фақат кўчмас мулк бозор қийматининг ва мулкдорга етказилган зарарнинг ўрни тўлиқ қопланганидан кейин амалга оширилади.

• 15844 количество просмотров
Градостроительные требования к использованию земельных участков определяются генеральными планами населенных пунктов, проектами детальной планировки, проектами и правилами застройки.
При предоставлении земельных участков органы исполнительной власти на местах обеспечивают юридических и физических лиц информацией о градостроительных требованиях по использованию земельных участков.
• В случае не завершения строительства объекта в течении 2-х лет с даты начала строительства или в сроки, установленные градостроительной документацией, объект считается незавершенным.
• В документах, удостоверяющих право на земельный участок, должны указываться.
Реконструкцией объектов является комплекс строительных работ и организационно-технических мероприятий связанных с изменением основных технико-экономических показателей (нагрузок, планировки помещений, строительного объема и общей площади здания, инженерной оснащенности) с целью изменения условий эксплуатаций, максимального восполнения утраты от имевшего места физического износа, достижения новых целей эксплуатации зданий.
• Изъятие земельного участка и снос объектов недвижимого имущества юридических и физических лиц, расположенных на изъятом земельном участке осуществляется только после полного возмещения рыночной стоимости недвижимого имущества и ущерба, причиненного собственнику.