• 14868 марта ўқилди
Шу иш илгари кўрилганида судья сифатида иштирок этган бўлса ва ишни кўришда такрор иштирок этишига йўл қўйилмаса;
Ишнинг натижасидан шахсан, бевосита ёки билвосита манфаатдор бўлса ёхуд унинг холислиги ва беғаразлигига шубҳа туғдирадиган бошқа ҳолатлар мавжуд бўлса;
Шу иш илгари кўрилганида ҳакамлик судининг судьяси, прокурор, эксперт, мутахассис, таржимон, суд мажлисининг котиби, гувоҳ ва вакил сифатида иштирок этган бўлса;
Тараф ёки ишда иштирок этувчи бошқа шахсларнинг қариндоши бўлса;
Ишни кўраётган ҳайъат таркибига кирувчи судьянинг қариндоши бўлса.
Рад қилиш асослари прокурор, эксперт, мутахассис, таржимон ва суд мажлиси котибига нисбатан ҳам татбиқ этилади.
Агар эксперт, мутахассис ва таржимон тарафлар ёки ишда иштирок этувчи бошқа шахсларга хизмат юзасидан ёхуд бошқача тарзда қарам бўлса, агар эксперт ва мутахассис ҳам тафтиш ўтказган ёхуд хулоса берган бўлиб, уларнинг материаллари мазкур ишни қўзғатишга асос бўлиб хизмат қилган бўлса, уларни рад қилиш тўғрисида ариза берилиши мумкин.
Прокурорни, экспертни, мутахассисни, таржимонни, суд мажлиси котибини рад қилиш суднинг ташаббусига кўра ҳам кўриб чиқилиши мумкин.
Рад қилиш ҳақидаги арз асослантирилган бўлиши ва ишни мазмунан кўриш бошлангунига қадар маълум қилиниши лозим. Рад қилиш асоси судга ёки рад қилинаётган шахсга ишни кўриш бошланганидан сўнг маълум бўлиб қолган ҳоллардагина рад қилиш ҳақида кечикиб арз қилишга йўл қўйилади.
Айни бир шахс томонидан айни бир асослар бўйича такроран рад қилиш арз қилиниши мумкин эмас. Такроран рад қилиш арз қилинган тақдирда, у кўриб чиқилмайди.

• 14866 количество просмотров
При предыдущем рассмотрении данного дела участвовал в качестве судьи и его повторное участие в рассмотрении дела является недопустимым;
Лично, прямо или косвенно заинтересован в исходе дела или имеются иные обстоятельства, вызывающие сомнение в его объективности и беспристрастности;
При предыдущем рассмотрении данного дела участвовал в качестве судьи третейского суда, прокурора, эксперта, специалиста, переводчика, секретаря судебного заседания, свидетеля и представителя;
Является родственником стороны или других лиц, участвующих в деле;
Является родственником судьи, входящего в состав коллегии, рассматривающей дело.
Отвод распространяются также на прокурора, эксперта, специалиста, переводчика и секретаря судебного заседания.
Эксперту, специалисту и переводчику может быть заявлен отвод, если они находятся в служебной или иной зависимости от сторон или других лиц, участвующих в деле, а эксперту и специалисту — также, если они производили ревизию либо давали заключение, материалы которых послужили основанием к возбуждению дела.
Отвод прокурору, эксперту, специалисту, переводчику, секретарю судебного заседания может быть рассмотрен также по инициативе суда.
Отвод должен быть мотивированным и заявлен до начала рассмотрения дела по существу. Позднейшее заявление отвода допускается лишь в случаях, когда основание отвода стало известно суду или лицу, заявляющему отвод, после начала разбирательства дела.
Повторный отвод по тем же основаниям не может быть заявлен этим же лицом. В случае заявления повторного отвода он не подлежит рассмотрению.