• 24175 марта ўқилди
1. ишда тараф бўлган фуқаро вафот этганда, агар низоли ҳуқуқий муносабат ҳуқуқий ворисликка йўл қўйса ёки ишда тараф бўлган юридик шахс қайта ташкил этилганда;
2. фуқаро (тараф) муомала лаёқатини йўқотганда;
3. жавобгар — фуқаро Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларининг ҳаракатдаги қисмида бўлганда ёки Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларининг ҳаракатдаги қисмидаги даъвогар — фуқаро тегишли илтимоснома билан мурожаат қилганда;
4. мазкур ишни Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди, фуқаролик ишлари бўйича суд, жиноят ишлари бўйича суд, маъмурий суд ёки иқтисодий суд томонидан кўрилаётган бошқа иш ёки масала юзасидан, шунингдек тергов олиб борилаётган иш юзасидан қарор қабул қилгунига қадар кўриш имкони бўлмаганда;
5. тараф чет давлат судининг ёки чет давлат ҳакамлик судининг (арбитражининг) ҳал қилув қарорини бекор қилиш тўғрисида ёки унинг ижросини тўхтатиб туриш ҳақида чет давлатнинг ваколатли органига илтимоснома берганда;
6. медиация тартиб-таомилини амалга ошириш тўғрисида келишув тузилганда.
Суд қуйидаги ҳолларда иш юритишни тўхтатиб туришга ҳақли:
• тараф Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари таркибида муддатли ҳақиқий ҳарбий хизматни ўтаётганда ёки мазкур шахслар давлатнинг бирор-бир мажбуриятини бажариш учун жалб қилинганда;
• тараф даволаш муассасасида бўлганда, шунингдек тарафлардан бирида судга келишга тўсқинлик қиладиган, тиббиёт муассасасининг маълумотномаси билан тасдиқланган касаллик мавжуд бўлганда;
• жавобгар қидирилаётганда;
• тараф ишни кўриб чиқиш муддатидан ортиқ муддатда хизмат сафарида бўлганда, бундан ишда ташкилот вакиллари иштирок этаётган ҳоллар мустасно;
• суд томонидан экспертиза тайинланганда;
• ФПКнинг 103 ва 363-моддаларига мувофиқ суд томонидан суд топшириғи юборилганда.
• Иш юритишни тўхтатиб туриш вақти
Иш юритишни тўхтатиб туриш тўғрисида суд ажрим чиқаради.
Суднинг иш юритишни тўхтатиб туриш тўғрисидаги ажрими устидан хусусий шикоят (протест) берилиши мумкин.
Иш юритиш уни тўхтатиб туришга сабаб бўлган ҳолатлар барҳам топганидан кейин ишда иштирок этувчи шахсларнинг аризасига кўра ёки суднинг ташаббуси билан тикланади.

• 24174 количество просмотров
1. смерти гражданина, если спорное правоотношение допускает правопреемство, или реорганизации юридического лица, являвшихся стороной в деле;
2. утраты гражданином (стороной) дееспособности;
3. пребывания гражданина — ответчика в действующей части Вооруженных Сил Республики Узбекистан или обращения с соответствующим ходатайством гражданина — истца, находящегося в действующей части Вооруженных Сил Республики Узбекистан;
4. невозможности рассмотрения данного дела до принятия решения по другому делу или вопросу, рассматриваемому Конституционным судом Республики Узбекистан, судом по гражданским делам, судом по уголовным делам, административным судом или экономическим судом, а также по которому проводится следствие;
5. подачи стороной в компетентный орган иностранного государства ходатайства об отмене решения иностранного суда или иностранного третейского суда (арбитража) или о приостановлении его исполнения;
6. заключения соглашения о проведении процедуры медиации.
1. пребывания стороны в составе Вооруженных Сил Республики Узбекистан на действительной срочной военной службе или привлечения этих лиц для выполнения какой-либо государственной обязанности;
2. нахождения стороны в лечебном учреждении, а также при наличии у кого-либо из них заболевания, препятствующего явке в суд, подтвержденного справкой медицинского учреждения;
3. розыска ответчика;
4. нахождения стороны в служебной командировке, превышающей срок рассмотрения дела, за исключением случаев участия в деле представителей организаций;
5. назначения судом экспертизы;
6. направления судебного поручения.
Время, на которое приостанавливается производство по делу.
О приостановлении производства по делу суд выносит определение.
На определение суда о приостановлении производства по делу может быть подана частная жалоба (протест).
Производство по делу возобновляется после отпадения обстоятельств, послуживших основанием для его приостановления, по заявлению лиц, участвующих в деле, или по инициативе суда.