• 15800 марта ўқилди
• фуқаролик ишлари бўйича суднинг, иқтисодий суднинг ёки чет давлат ваколатли судининг айни бир шахслар ўртасидаги, айни бир предмет тўғрисидаги ва айни бир асослар бўйича низо юзасидан қонуний кучга кирган ҳал қилув қарори мавжуд бўлса, бундан иқтисодий суд томонидан чет давлат судининг ҳал қилув қарорини тан олиш ва ижрога қаратиш рад этилган ҳоллар мустасно;
• ҳакамлик судининг айни бир шахслар ўртасидаги, айни бир предмет тўғрисидаги ва айни бир асослар бўйича низо юзасидан қонуний кучга кирган ҳал қилув қарори мавжуд бўлса, бундан иқтисодий суд ҳакамлик судининг ҳал қилув қарорини мажбурий тарзда ижрога қаратиш юзасидан ижро варақасини беришни рад этган ҳоллар мустасно;
• ишда тараф ҳисобланган юридик шахс тугатилган бўлса;
• ишда тараф ҳисобланган фуқаронинг ўлимидан сўнг низоли ҳуқуқий муносабат ҳуқуқий ворисликка йўл қўймаса;
• даъвогар даъвосидан воз кечган ва суд уни қабул қилган бўлса;
• келишув битими тузилиб, у суд томонидан тасдиқланган бўлса;
• даъвогар жавобгар билан низони судгача ҳал қилиш (талабнома юбориш) тартибига риоя этмаган бўлса, бунда шу тоифадаги низолар учун қонунда ёки тарафлар шартномасида назарда тутилган ва бундай тартибни қўллаш имконияти бой берилган бўлса;
• тўпланган материаллар йўқотилган суд ишини ёки ижро ишини юритишни тиклаш учун етарли бўлмаса.
Суд ажримда иш юритишни тугатиш асосларини кўрсатади, давлат божини бюджетдан қайтариш ва суд харажатларини тарафлар ўртасида тақсимлаш тўғрисидаги масалаларни ҳал қилади.
Ажримнинг кўчирма нусхалари ишда иштирок этувчи шахсларга юборилади.
Иш юритишни тугатиш тўғрисидаги ажрим устидан шикоят қилиниши (протест келтирилиши) мумкин.
Иш юритиш тугатилган тақдирда айни бир шахслар ўртасидаги, айни бир предмет тўғрисидаги ва айни бир асослар бўйича низо юзасидан судга такроран мурожаат қилишга йўл қўйилмайди.

• 15799 количество просмотров
2. имеется вступившее в законную силу принятое по спору между теми же лицами, о том же предмете и по тем же основаниям решение суда по гражданским делам, экономического суда или компетентного иностранного суда, за исключением случаев отказа экономическим судом в признании и приведении в исполнение решения иностранного суда;
3. имеется вступившее в законную силу принятое по спору между теми же лицами, о том же предмете и по тем же основаниям решение третейского суда, за исключением случаев, когда экономический суд отказал в выдаче исполнительного листа на принудительное исполнение решения третейского суда;
4. юридическое лицо, являющееся стороной в деле, ликвидировано;
5. после смерти гражданина, являющегося стороной в деле, спорное правоотношение не допускает правопреемства;
6. истец отказался от иска, и отказ принят судом;
7. заключено мировое соглашение и оно утверждено судом;
8. истцом не соблюден досудебный (претензионный) порядок урегулирования спора с ответчиком, когда это предусмотрено законом для данной категории споров или договором сторон, и возможность такого урегулирования утрачена;
9. недостаточно собранных материалов для восстановления утраченного судебного или исполнительного производства.
О прекращении производства по делу суд выносит определение.
• В определении суд указывает основания для прекращения производства по делу, а также разрешает вопросы о возврате государственной пошлины из бюджета в случае, и распределении между сторонами судебных расходов.
• Копии определения направляются лицам, участвующим в деле.
• Определение о прекращении производства по делу может быть обжаловано (опротестовано).
• В случае прекращения производства по делу повторное обращение в суд по спору между теми же лицами, о том же предмете и по тем же основаниям не допускается.