• 21199 марта ўқилди
Ишда иштирок этувчи шахслар, шунингдек ишда иштирок этишга жалб қилинмаган, аммо ҳуқуқлари ва мажбуриятлари тўғрисида суд ҳал қилув қарори қабул қилган шахслар биринчи инстанция судининг қонуний кучга кирмаган ҳал қилув қарори устидан апелляция шикояти беришга ҳақлидир.
Прокурор, юқори турувчи прокурор фақат прокурор иштирокида кўрилган иш бўйича, шунингдек тарафларнинг мурожаати мавжуд бўлган тақдирда биринчи инстанция судининг қонуний кучга кирмаган ҳал қилув қарори устидан апелляция протести келтиришга ҳақли.
Апелляция шикоятлари (протестлари):
• тегишли туманлараро, туман (шаҳар) иқтисодий судларининг ҳал қилув қарорлари устидан берилганда — Қорақалпоғистон Республикаси суди, вилоятлар ва Тошкент шаҳар судларининг иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъати томонидан;
• Қорақалпоғистон Республикаси суди, вилоятлар ва Тошкент шаҳар судларининг ҳал қилув қарорлари, Ўзбекистон Республикаси Олий судининг ҳал қилув қарорлари устидан берилганда — Ўзбекистон Республикаси Олий судининг Иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъати томонидан кўрилади.
Апелляция шикояти (протести) апелляция инстанцияси суди номига йўлланади, бироқ ҳал қилув қарорини қабул қилган судга берилади.
Ҳал қилув қарорини қабул қилган суд шикоят (протест) келиб тушган кундан эътиборан 5 кунлик муддатда уни апелляция инстанцияси судига иш билан бирга юбориши шарт.
Агар қонунчиликда бошқача муддат белгиланмаган бўлса, апелляция шикояти (протести) биринчи инстанция суди томонидан шикоят қилинаётган (протест келтирилаётган) ҳал қилув қарори қабул қилинган кундан эътиборан 1 ой ичида берилиши мумкин.
Суднинг соддалаштирилган иш юритиш тартибидаги, ҳуқуқий таъсир чорасини қўллаш тўғрисидаги иш бўйича ҳал қилув қарори устидан апелляция шикояти (протести) ҳал қилув қарори қабул қилинганидан кейин 10 кун ичида берилади.
• Апелляция шикоятига (протестига) илова қилинадиган ҳужжатлар
• Апелляция шикояти (протести) юзасидан ёзма фикр билдириш
• Апелляция шикояти (протести) бўйича иш юритишни тугатиш
Агар апелляция шикояти (протести) иш юритишга қабул қилинганидан сўнг унинг имзоланмаганлиги ёки уни имзолаш ҳуқуқига эга бўлмаган ёхуд мансаб мавқеи ёки фамилияси ва исми, отасининг исми кўрсатилмаган шахс томонидан имзоланганлиги аниқланса, апелляция инстанцияси суди апелляция шикоятини (протестини) кўрмасдан қолдиради.

• 21198 количество просмотров
Лица, участвующие в деле, а также лица, не привлеченные к участию в деле, о правах и обязанностях которых суд принял решение, вправе подать апелляционную жалобу на решение суда первой инстанции, не вступившее в законную силу.
Прокурор, вышестоящий прокурор вправе принести апелляционной протест на не вступившее в законную силу решение суда первой инстанции, по делу, рассмотренному с участием прокурора, а также в случае наличия обращения сторон.
Апелляционные жалобы (протесты) рассматриваются:
• Судебной коллегией по экономическим делам Суда Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского судов - на решения соответствующих межрайонных, районных (городских) экономических судов;
• Судебной коллегией по экономическим делам Верховного суда Республики Узбекистан - на решения Суда Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского судов, на решения Верховного суда Республики Узбекистан.
Апелляционная жалоба (протест) адресуется суду апелляционной инстанции, но подается в суд, принявший решение.
Суд, принявший решение, обязан направить жалобу (протест) вместе с делом в суд апелляционной инстанции в пятидневный срок со дня ее поступления.
• Апелляционная жалоба (протест) может быть подана в течение месяца со дня принятия судом первой инстанции обжалуемого (опротестуемого) решения, если иной срок не установлен законодательством.
• Апелляционная жалоба (протест) на решение суда по делу, рассмотренному в порядке упрощенного производства, о применении меры правового воздействия подается в течение 10 дней после его принятия. Подробно.
Документы, прилагаемые к апелляционной жалобе (протесту).
Отзыв на апелляционную жалобу (протест).
Суд апелляционной инстанции оставляет апелляционную жалобу (протест) без рассмотрения, если после принятия апелляционной жалобы (протеста) к производству выяснится, что апелляционная жалоба (протест) не подписана или подписана лицом, не имеющим права подписывать ее, либо лицом, должностное положение или фамилия и инициалы которого не указаны.