• 58066 марта ўқилди
Коллеж — Халқаро таснифлагичнинг 4-даражасигача мос келувчи таълим дастурлари асосида кадрлар тайёрлайдиган вазирликлар ва идоралар тизимида фаолият кўрсатадиган таълим муассасалари.
Техникум — Халқаро таснифлагичнинг 5-даражасигача мос келувчи ва олий таълим тизими билан интеграциялашган таълим дастурлари асосида кадрлар тайёрлайдиган ҳамда олий таълим муассасалари ҳузурида фаолият юритадиган таълим муассасалари.
Давлат профессионал таълим муассасаларини ташкил этиш, қайта ташкил этиш ва тугатиш Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланган тартибда амалга оширилади.
Профессионал таълим муассасаларининг намунавий тузилмалари бўйсунувидаги вазирликлар ва идоралар томонидан тасдиқланади.
Профессионал таълим муассасалари ҳудудларнинг демографик, ижтимоий-иқтисодий ва географик шароитларини, меҳнат бозорининг тегишли соҳа мутахассисларига бўлган талабини, манфаатдор вазирликлар ва идораларнинг кадрларга бўлган эҳтиёжи ҳамда олий таълим тизими билан интеграциялашган таълим дастурлари асосида кадрлар тайёрлашни ҳисобга олган ҳолда ташкил этилади.
Бошқа жойлардан келган ўқувчиларга, имкониятга қараб, профессионал таълим муассасалари учун ётоқхоналар ташкил этилади.
•  Профессионал таълим муассасаларида қоидага кўра гуруҳларни тўлдириш камида  12 нафар ва энг кўпи билан 30 нафар ўқувчилар доирасида белгиланади.
Бошланғич профессионал таълим муассасалари
• Касб-ҳунар мактабларига Узбекистон Республикаси олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан белгиланган тартибда лавозимга тайинланадиган ва лавозимдан озод этиладиган директор бошчилик қилади.
• Профессионал таълим муассасасига ўқишга ўқувчилар директорнинг буйруғи билан қабул қилинади.
• Бошланғич профессионал таълим дастурлари асосида фаолият кўрсатувчи таълим муассасаларида ўқув йили 2 сентябрдан бошланади ва тасдиқланган ўқув жараёни графигига мувофиқ якунланади.
• Бошланғич профессионал таълим дастурларини муваффақиятли тамомлаган ва давлат намунасидаги диплом олган битирувчилар мазкур диплом асосида олий таълим муассасаларида таълимни давом эттириш учун ҳужжат топширишлари мумкин.
Ўрта профессионал таълим муассасалари
Ўрта профессионал таълим босқичида кадрлар тайёрлаш асосан вазирликлар ва идоралар тизимида фаолият кўрсатадиган коллежларда амалга оширилади ва улар тегишли равишда вазирликлар ва идораларнинг идоравий бўйсунувида бўлади.
Вазирликлар ва идоралар тизимида фаолият кўрсатадиган профессионал таълим муассасасига ўқишга ўқувчилар директорнинг буйруғи билан қабул қилинади.
Ўрта профессионал таълим дастурларида ўқувчилар тўлов-контракт ёки давлат буюртмаси бўйича давлат гранти асосида таълим олишлари мумкин.
Ўқишнинг норматив муддати 2 йилгача бўлгани ҳолда ўқув жараёни 22 — 94 ҳафта давом этиши зарур.
Сиртқи ва кечки таълим шаклларининг ўқитиш давомийлиги кундузги таълим шаклидаги муддатлардан фарқланиши мумкин.
Ўрта махсус профессионал таълим муассасалари
Ўрта махсус профессионал таълим босқичида кадрлар тайёрлаш асосан олий таълим муассасалари ҳузурида фаолият кўрсатувчи техникумларда амалга оширилади ва улар тегишли равишда олий таълим муассасалари, вазирликлар ва идораларнинг идоравий бўйсунувида бўлади.
Ўрта махсус профессионал таълим дастурларида ўқувчилар тўлов-контракт ёки давлат буюртмаси бўйича давлат грантлари асосида таълим олишлари мумкин.
Ўрта махсус профессионал таълим дастурлари асосида фаолият кўрсатувчи таълим муассасаларида ўқув жараёни қоидага кўра 2 сентябрда бошланади ва тасдиқланган ўқув жараёни графигига мувофиқ якунланади.
Ўқишнинг норматив муддати 2 йилдан кам бўлмагани ҳолда ўқув жараёни камида 94 ҳафта давом этиши зарур.
Кам таъминланган оилалардан ўқувчилар коллежлар ва техникумларда таълим олишлари, белгиланган тартибда бепул амалга оширилади.

• 58073 количество просмотров
Профессиональные училища, колледжи и техникумы относятся к категории учреждений профессионального образования.
• Колледжи - образовательные учреждения, действующие в системе министерств и ведомств, осуществляющие подготовку кадров на основе образовательных программ, соответствующих 4-му уровню Международной классификации.
• Техникумы - это учебные заведения, соответствующие 5-му уровню Международной классификации готовящие кадры на основе образовательных программ, интегрированных с системой высшего образования и действующие при высших учебных заведениях.
Кабинет Министров Республики Узбекистан в установленном порядке создает, реорганизует и ликвидирует государственные профессиональные учебные заведения.
Типовые структуры профессиональных учебных заведений утверждаются подведомственными министерствами и ведомствами.
Учреждения профессионального образования организованы с учетом демографических, социально-экономических и географических условий регионов, потребности рынка труда в специалистах в соответствующей области, потребностей соответствующих министерств и ведомств, а также программ обучения, интегрированных с высшим образованием.
Общежития предоставляются для студентов из других регионов, в зависимости от возможности учебного заведения.
• В учреждениях профессионального образования, как правило, заполнение групп устанавливается минимум от 12 и максимум до 30 человек.
Учреждения начального профессионального образования
• Профессионально-техническое училище возглавляет директор, который назначается и освобождается от должности в порядке, установленном Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
• Студенты принимаются в профессиональное учебное заведение приказом директора.
• В образовательных учреждениях, действующих на основе программ начального профессионального образования, учебный год начинается 2 сентября и заканчивается согласно утвержденному графику учебного процесса.
• Выпускники, успешно окончившие программы начального профессионального образования и получившие диплом государственного образца, могут подать заявление на продолжение обучения в высших учебных заведениях на основании этого диплома.
Учреждения среднего профессионального образования
Обучение на уровне среднего профессионального образования в основном осуществляется в колледжах, действующих в системе министерств и ведомств, и они подчиняются соответственно министерствам и ведомствам.
Студенты принимаются в профессиональные учебные заведения, действующие в системе министерств и ведомств, приказом директора.
По программам среднего профессионального образования студенты могут обучаться на платной основе или на основе государственной стипендии по государственному заказу.
Нормативная продолжительность обучения - до 2-х лет, тренировочный процесс должен длиться 22 - 94 недели.
Продолжительность обучения в заочной и вечерней формах обучения может отличаться от периодов при очной форме обучения.
Учреждения среднего специального профессионального образования
Обучение на ступени среднего специального профессионального образования осуществляется в основном в техникумах, действующих под эгидой высших учебных заведений и подчиненных соответственно высшим учебным заведениям, министерствам и ведомствам.
По программам среднего специального профессионального образования студенты могут учиться на основе государственных грантов на платной основе или по государственному заказу.
Как правило, образовательный процесс в образовательных учреждениях, действующих на основе программ среднего специального профессионального образования, начинается 2 сентября и завершается в соответствии с утвержденным графиком учебного процесса.
Нормативная продолжительность обучения должна быть не менее 2-х лет, тренировочный процесс должен длиться не менее 94 недель.