• 59831 марта ўқилди
Ислоҳотлар доирасида касбий таълим ташкилотларининг турларини мақбуллаштириш ва барча даражалар бўйича кадрлар тайёрлайдиган ягона техникумлар тармоғини ташкил этиш белгиланган.
Техникумлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва касбий таълим соҳасини бошқариш учун Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузурида Касбий таълим агентлиги ташкил этилган.
Касбий таълим — муайян касб ва мутахассислик бўйича билим, амалий кўникма ва компетенцияларни эгаллашга қаратилган таълим.
Техникумларда қандай дастурлар бўлади
Техникумларда:
— бошланғич касбий таълим;
— ўрта касбий таълим;
— ўрта махсус касбий таълим дастурлари;
— малака ва компетенциялар бўйича қисқа муддатли ўқув курслари ташкил этилади.
9-синфни тамомлаган ўқувчилар учун бошланғич касбий таълим дастурлари давлат гранти асосида, камида умумий ўрта маълумотга эга бошқа талабгорлар учун эса тўлов-контракт асосида ташкил этилади.
Ўрта ва ўрта махсус касбий таълим дастурларида давлат гранти ҳамда тўлов-контракт асосида ўқиш мумкин.
Ўқув жараёни
Техникумларда кадрлар тайёрлаш халқаро таълим таснифи ва миллий малака тизими талабларига мувофиқ ташкил этилади.
2025/2026 ўқув йилидан техникумларга иш берувчилар эҳтиёжидан келиб чиқиб ўқув режалари ва дастурларини такомиллаштириш, фанларни интеграция қилиш ҳамда мутахассислик ва умумкасбий фанлар соатларини белгиланган доирада 30 фоизгача ўзгартириш имконияти берилган.
Профессионал таълим муассасаларида гуруҳлар, қоида тариқасида, 12 нафардан 30 нафаргача ўқувчидан шакллантирилади.
Диплом ва сертификат
Касбий таълим агентлиги таълим дастурларининг мазмуни, малака даражалари, минимал ўқитиш муддатлари ва битирувчилар билимини баҳолаш мезонларини белгилайди.
Давлат таълим стандартлари асосида таълим олган техникум ва ўқув курслари битирувчиларига давлат намунасидаги диплом ёки сертификат берилади.
Малака — шахснинг муайян касбий фаолиятни бажариш учун зарур бўлган билим ва амалий кўникмалари даражаси.

• 59828 количество просмотров
Профессиональное образование включает программы начального, среднего и среднего специального профессионального образования.
В рамках реформ предусмотрена оптимизация типов организаций профессионального образования и создание единой сети техникумов, осуществляющих подготовку кадров на всех уровнях.
Для координации деятельности техникумов и управления сферой создано Агентство профессионального образования при Министерстве высшего образования, науки и инноваций.
Профессиональное образование — образование, направленное на получение знаний, практических навыков и компетенций по определенной профессии или специальности.
Какие программы действуют в техникумах
В техникумах организуются:
— программы начального профессионального образования;
— среднего профессионального образования;
— среднего специального профессионального образования;
— краткосрочные курсы по получению квалификаций и компетенций.
Для выпускников 9-х классов начальное профессиональное образование осуществляется на основе государственного гранта, для других лиц, имеющих как минимум общее среднее образование, — на платно-контрактной основе.
Среднее и среднее специальное профессиональное образование может осуществляться за счет государственного гранта или на платно-контрактной основе.
Учебный процесс
Подготовка в техникумах организуется в соответствии с требованиями международной классификации образования и национальной системы квалификаций.
С 2025/2026 учебного года техникумы вправе с учетом потребностей работодателей совершенствовать учебные планы, интегрировать предметы и изменять часы специальных и общепрофессиональных дисциплин в установленных пределах до 30 процентов.
Группы в организациях профессионального образования, как правило, формируются в количестве от 12 до 30 учащихся.
Диплом и сертификат
Агентство профессионального образования устанавливает содержание образовательных программ, уровни квалификации, минимальную продолжительность обучения и критерии оценки знаний выпускников.
Выпускникам техникумов и учебных курсов, обучение в которых организовано на основе государственных образовательных стандартов, выдаются дипломы или сертификаты государственного образца.
Квалификация — уровень знаний и практических навыков, необходимых для выполнения определенной профессиональной деятельности.