• 42863 марта ўқилди
Автомобиль транспортида йўловчиларни ва юкларни шаҳарда, шаҳар атрофида, шаҳарлараро ва халқаро йўналишлар бўйича ташиш фаолиятини лицензиялаш Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ва унинг бошқармалари томонидан амалга оширилади.
Лицензия қуйидаги фаолият турлари учун берилади:
• йўловчиларни шаҳарда автобусларда ташиш;
• йўловчиларни шаҳарда микроавтобусларда ташиш;
• йўловчиларни шаҳарда енгил автомобилларда ташиш;
• йўловчиларни шаҳар атрофида автобусларда ташиш;
• йўловчиларни шаҳар атрофида микроавтобусларда ташиш;
• йўловчиларни шаҳар атрофида енгил автомобилларда ташиш;
• йўловчиларни шаҳарлараро автобусларда ташиш;
• йўловчиларни шаҳарлараро микроавтобусларда ташиш;
• йўловчиларни шаҳарлараро енгил автомобилларда ташиш;
• йўловчиларни халқаро автобусларда ташиш;
• йўловчиларни халқаро микроавтобусларда ташиш;
• йўловчиларни халқаро енгил автомобилларда ташиш;
• юкларни автомобиль транспортида шаҳарда ва шаҳар атрофида ташиш;
• юкларни автомобиль транспортида шаҳарлараро ташиш;
• юкларни автомобиль транспортида халқаро ташиш.
Лицензиат лицензияловчи органга мурожаат қилганда бир ариза билан лицензияловчи орган томонидан бериладиган лицензия турларининг бир неча қисмини олиш ҳуқуқига эга.
• Автомобиль транспортида йўловчиларни ва юкларни ташиш фаолиятини амалга оширишда лицензия талаблари ва шартлари.
• Лицензия олиш учун ариза берувчи давлат хизматлари марказига тақдим этадиган маълумотлар.
Автомобиль транспортида йўловчиларни ва юкларни шаҳарда, шаҳар атрофида, шаҳарлараро ва халқаро йўналишлар бўйича ташиш ҳуқуқини берувчи лицензия намунаси.
2022 йил 1 сентябрдан 2024 йил охирига қадар шундай тартиб жорий этилди:
• йўловчиларни ҳайдовчидан ташқари 4 ортиқ бўлмаган ўриндиқларга эга бўлган енгил автотранспорт воситаларида ташиш фаолияти ўзини ўзи банд қилган шахслар шуғулланиши мумкин бўлган фаолият (ишлар, хизматлар) турлари рўйхатига киритилди;
• ўзини ўзи банд қилган шахслар томонидан йўловчиларни енгил автотранспорт воситаларида ташиш фаолияти лицензия варақасига асосан амалга оширилади;
• лицензия варақаси беришда автомобилнинг эксплуатация даврига қўйилган талаб бекор қилинади;
• йўловчиларни енгил автотранспорт воситаларида ташиш фаолияти билан шуғулланадиган ўзини ўзи банд қилган шахслар бир йилда бир маротаба транспорт воситасини техник кўрикдан ўтказиши шарт;
• ўзини ўзи банд қилган ташувчилар «Uztrans» ахборот тизими базасига киритилган кўп тармоқли поликлиникалар ва хусусий тиббиёт муассасалари орқали бир йилда бир маротаба тиббий кўрикдан ўтиши шарт;
• йўналишсиз такси фаолияти учун лицензия варақаси берилганлиги учун давлат божи барча турдаги ташувчилардан йилига базавий ҳисоблаш миқдорининг 1 баробари миқдорида ундирилади. Бунда давлат хизматларини кўрсатганлик учун йиғим ундирилмайди;
• йўналишсиз такси хизмати фаолиятига рухсат берувчи лицензия варақаларида фаолият ҳудуди акс эттирилади;
• ўзини ўзи банд қилган ташувчиларнинг автомобиль транспорти том қисмига «TAXI» таниш белгили тўқсариқ рангли фонарь ўрнатилади;
• бошқа соҳаларда меҳнат шартномасига асосан банд бўлган шахслар бир вақтнинг ўзида йўловчиларни енгил автотранспорт воситаларида ташиш фаолияти билан ўзини ўзи банд қилган шахс сифатида рўйхатдан ўтган ҳолда шуғулланишлари мумкин

• 42866 количество просмотров
Лицензирование пассажирских и грузовых перевозок автомобильным транспортом по городу, пригородам, междугородним и международным маршрутам осуществляется Министерством транспорта Республики Узбекистан и его территориальными подразделениями.
Лицензия выдается на следующие виды деятельности:
• автобусные перевозки по городу;
• перевозка пассажиров в микроавтобусах по городу;
• пассажирские перевозки по городу автомобилями;
• автобусные перевозки по пригороду;
• перевозка пассажиров в микроавтобусах по пригороду;
• пассажирские перевозки на автомобиле по пригороду;
• перевозка пассажиров междугородними автобусами;
• перевозка пассажиров в междугородних микроавтобусах;
• пассажирские перевозки на междугородних автомобилях;
• перевозка пассажиров на международных автобусах;
• перевозка пассажиров в международных микроавтобусах;
• международные пассажирские перевозки;
• перевозка грузов автомобильным транспортом по городу и за город;
• перевозки грузов автомобильным транспортом на дальние расстояния;
• международные перевозки грузов автомобильным транспортом.
Лицензиат вправе получить несколько видов лицензий, выданных лицензирующим органом, с одним заявлением при обращении в лицензирующий орган.
Лицензионные требования и условия перевозки пассажиров и грузов автомобильным транспортом.
Необходимая информация предоставляемая заявителем лицензии Центру государственных услуг.
Образец лицензии на право перевозки пассажиров и грузов автомобильным транспортом по городу, пригороду, междугородним и международным маршрутам.
Внедрено порядок, в соответствии с которым с 1 сентября 2022 года до конца 2024 года:
• деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами, в которых кроме места водителя имеется не более 4 посадочных мест, включается в перечень видов деятельности (работ, услуг), которыми могут заниматься самозанятые лица;
• деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами осуществляется самозанятыми лицами на основании лицензионной карточки;
• отменяется требование, предъявляемое к сроку эксплуатации автомобиля, при выдаче лицензионной карточки;
• самозанятые лица, осуществляющие деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами, обязательно проходят технический осмотр транспортных средств один раз в год;
• самозанятые перевозчики обязательно проходят медицинский осмотр в многопрофильных поликлиниках и частных медицинских учреждениях, включенных в базу информационной системы «UzTrans», один раз в год;
• государственная пошлина за выдачу лицензионной карточки на осуществление деятельности линейного такси взимается со всех видов перевозчиков в однократном размере базовой расчетной величины один раз в год. При этом за оказание государственных услуг сбор не взимается;
• в лицензионную карточку, предоставляющую разрешение на осуществление деятельности линейного такси, вносится территория осуществления деятельности;
• на крыше автотранспортных средств самозанятых перевозчиков устанавливается фонарь оранжевого цвета с опознавательным знаком «TAXI»;
• лица, занятые в других сферах на основе трудового договора, могут осуществлять деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами после прохождения регистрации в качестве самозанятого лица.