• 12236 марта ўқилди
Ижара ҳуқуқи асосида яшайдиган талабаларнинг ойлик ижара тўлови бир қисмини қоплаб бериш давлат солиқ хизмати органлари томонидан ҳисобга қўйилган кўчмас мулк ижара шартномасига мувофиқ ижара ҳуқуқи асосида яшайдиган ариза берувчиларга нисбатан татбиқ этилади.
Рўйхатга олинган доимий яшаш жойи доирасида (туман, шаҳар миқёсида) ариза берувчиларга ойлик ижара тўловининг бир қисмини қоплаб бериш амалга оширилмайди.
Битта турар жойда икки ва ундан ортиқ талаба ижара ҳуқуқи асосида яшаган ҳолатларда уларнинг барчаси ижара шартномасида қайд этилган бўлишлари шарт.
Мазкур тартиб давлат ОТМнинг фақат кундузги таълим шаклида ўқиб, ижара ҳуқуқи асосида яшайдиган талабаларига нисбатан татбиқ этилади.
Бунда ариза берувчи тегишли маълумот ёки ҳужжатларни ўзи таълим олаётган факультетнинг ёшлар билан ишлаш бўлими декан ўринбосари ёки ОТМнинг талабаларни турар жой билан таъминлаш ишларини мувофиқлаштирувчи бўлимига топширади.
Масъуллар 1 ҳафта давомида ариза берувчи маълумотларининг ижтимоий мезонларга мувофиқлигини ўрганади.
• Сўнг маълумотларни умумлаштириб, кўриб чиқиш ва хулоса бериш учун навбатдаги ҳафтанинг биринчи кунида талабгорларни танлаб олиш комиссиясига тақдим этади.
• Комиссия бир иш кунида талабгорлар тўғрисидаги маълумотларни ўрганиб чиқиб, қарор қабул қилади.
• Шунга кўра, давлат ОТМ ректори (филиал директори)нинг буйруғи расмийлаштирилиб, аризалари қаноатлантирилган талабгорлар тўғрисидаги тегишли маълумотлар ва уларнинг рўйхати тўловларни амалга ошириш учун бухгалтерияга тақдим этилади.
Аризаси ижобий ҳал этилган талабалар учун ижара тўловининг бир қисми Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан улар ариза берган санадан бошлаб қоплаб берилади.
Ижара тўловининг бир қисмини қоплаб бериш муддатлари:
• ўқув йили давомида (ҳар йили 1 сентябрдан 1 июлгача) ёки ўқитиш дастури бўйича ўқув йилининг давомийлигига қараб белгиланади;
• ариза берувчи томонидан ҳар ойнинг 7-санасигача аризалар масъулларга тақдим этилганидан сўнг амалга оширилади.
Ушбу муддатлар тугагандан кейин берилган аризалар кўриб чиқилмайди.
Эслатиб ўтамиз, ижара тўловининг қоплаб бериладиган қисми Тошкент шаҳрида – БҲМнинг 1 баравари, қолган ҳудудларда – БҲМнинг 0,5 бараваридан ошмаслиги лозим.

• 12277 количество просмотров
Согласно Положению (№605 от 24.09.2021г.), возмещение части ежемесячного арендного платежа студентам, проживающим на правах аренды, распространяется на заявителей, проживающих на правах аренды в соответствии с договором аренды недвижимости, который был поставлен на учет государственными налоговыми органами.
В пределах зарегистрированного постоянного места жительства (на уровне района, города) возмещение части ежемесячной арендной платы заявителям не производится.
В случаях, когда два или более студентов проживали в одном и том же жилом помещении на правах аренды, все они должны быть зарегистрированы в договоре аренды.
Данный порядок распространяется только на студентов государственного вуза, обучающихся по очной форме обучения и проживающих на правах аренды.
При этом, заявитель представляет соответствующую информацию или документы заместителю декана отдела по работе с молодежью факультета, на котором он обучается, или в отдел вуза, координирующий работу по обеспечению студентов жильем.
• Ответственные лица изучают соответствие данных заявителя социальным критериям в течение 1 недели.
Затем суммируют информацию и представляют ее в отборочную комиссию в первый день следующей недели для рассмотрения и заключения.
Комиссия принимает решение в течение 1 рабочего дня, изучив информацию о заявителях.
Соответственно, оформляется приказ ректора государственного вуза (директора филиала), в котором приводятся соответствующие сведения о заявителях, заявления которых были удовлетворены, и их перечень, представляемый в бухгалтерию для осуществления выплат.
• Для студентов, по заявлению которых было принято положительное решение, часть арендной платы покрывается за счет средств Государственного бюджета с даты подачи заявления.
Компенсация части арендной платы:
Заявки, поданные после истечения этих сроков, не рассматриваются.
Напомним, что возмещаемая часть арендной платы в городе Ташкенте не должна превышать 1 – кратного размера БРВ, в остальных регионах – 0,5-кратного размера БРВ.