• 31384 марта ўқилди
Иш берувчининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш шартномаси — суғурталовчи унинг бўйича суғурта ҳодисаси вужудга келганда келишилган тўлов (суғурта мукофоти) юзасидан иш берувчига ва (ёки) жабрланганга ёхуд наф олувчига меҳнатда майиб бўлганлиги, касб касаллигига чалиниши ёки унинг меҳнат мажбуриятларини бажариш билан боғлиқ ҳолда соғлиғининг бошқача тарзда шикастланганлиги муносабати билан ходимнинг ҳаёти ёки соғлиғига етказилган зарарнинг ўрнини суғурта суммаси доирасида қоплаш мажбуриятини оладиган суғурта шартномаси.
• Иш берувчи ходимнинг ҳаёти ёки соғлиғига етказилиши мумкин бўлган зарарни қоплашни суғурталаши керак, агар бу меҳнат мажбуриятларини бажариш билан боғлиқ бўлса.
• Иш берувчи у давлат рўйхатидан ўтказилган санадан ёки иш берувчилар — жисмоний шахслар учун меҳнат шартномаси (контракти) тузилган санадан бошлаб 15 иш кунидан кечикмай ўз фуқаролик жавобгарлигини суғурта қилиши шарт.
Мажбурий суғурта қилиш шартномаси ва мажбурий суғурта қилиш полиси, аннуитетлар шартномаси ва аннуитетлар шартномаси бўйича полис мажбурий суғурта қилишнинг амалга оширилганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар ҳисобланади.
Мажбурий суғурта қилиш шартномаси иш берувчи ҳамда суғурта қилувчи ўртасида тегишли шакл бўйича 1 йил муддатга тузилади. Агар иш берувчи ўз фаолиятини 1 йилдан кам муддатда амалга оширса, у ҳолда иш берувчи фаолиятни амалга ошириш муддатига тузилади.
Суғурталовчи мажбурий суғурта қилиш шартномасини тузишни рад этишга ҳақли эмас.
Зарур ҳужжатлар:
а) мажбурий суғурта қилиш шартномасини тузиш тўғрисидаги ариза;
б) иш берувчи — жисмоний шахс паспортининг ёки унинг шахсини тасдиқлайдиган бошқа ҳужжатининг нусхаси (фотосурати ва рўйхатдан ўтганлик тўғрисидаги охирги ёзув мавжуд бўлган бетлари);
в) иш берувчининг (юридик шахслар учун) давлат рўйхатидан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳноманинг нусхаси.
Иш берувчига аннуитетлар шартномаси бўйича суғурталовчининг ҳисоб рақамига аннуитетлар шартномаси бўйича суғурта мукофоти тушган кундан кейинги 3 иш кунидан кечикмай берилади.
Шартнома қуйидаги ҳолларда амал қилиши муддатидан олдин тўхтатилади:
• иш берувчи — юридик шахс тугатилганда ёки қайта ташкил этилганда;
• иш берувчи — жисмоний шахс вафот этганда;
• мажбурий суғурта қилиш шартномаси суд қарорига кўра ҳақиқий эмас деб эътироф этилганда.
Суғурта ҳодисаси тан олинганда ва суғурта товони суммаси белгиланганда суғурта ҳодисаси тўғрисида далолатнома тузилади, у ҳар қайси томон учун бир нусхадан — икки нусхада, суғурталовчи ва иш берувчи томонидан имзоланади.

• 31388 количество просмотров
Договор обязательного страхования гражданской ответственности работодателя - договор страхования, по которому страховщик обязуется за обусловленную плату (страховую премию) при наступлении страхового случая возместить работодателю и (или) потерпевшему либо выгодоприобретателю причиненный вред жизни или здоровью работника в связи с трудовым увечьем, профессиональным заболеванием или иным повреждением здоровья, связанным с исполнением им трудовых обязанностей, в пределах страховой суммы
• Работодатели обязаны застраховать свою гражданскую ответственность по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работника, если такое причинение вреда связано с исполнением трудовых обязанностей.
• Работодатель не позднее 15 рабочих дней с даты государственной регистрации или с даты заключения трудового договора для работодателей – физических лиц застраховать свою гражданскую ответственность. Договор страхования заключается на основании заявления работодателя в письменной форме.
Документом, удостоверяющим страхование, является договор и полис обязательного страхования, а также, в некоторых случаях договор аннуитетов и полис по договору аннуитетов.
Договор страхования заключается сроком на 1 год, согласно установленной форме. Если срок деятельности работодателя меньше чем 1 год, то договор заключается на срок осуществления деятельности работодателем.
Страховщик не имеет права отказать в страховании.
Необходимые документы для страхования
• копия паспорта работодателя;
• копия свидетельства о государственной регистрации.
После оплаты работодателем страховой премии, не позднее 3 рабочих дней, ему выдается Страховой полис.
Договор может быть прекращен досрочно в следующих случаях
• при ликвидации юридического лица;
• в случае смерти работодателя;
• если по решению суда договор признан недействительным.
В случае признания страхового случая и установления суммы страхового возмещения составляется акт о страховом случае, который подписывается страховщиком и работодателем в двух экземплярах по одному для каждой из сторон.
Вопрос: В какой срок работодатель должен застраховать гражданскую ответственность по возмещению вреда своего нового сотрудника ?
Ответ: Согласно п.3 Правил, работодатель обязан не позднее 15 рабочих дней с даты его государственной регистрации или с даты заключения трудового договора (контракта) для работодателей — физических лиц застраховать свою гражданскую ответственность по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работника в связи с трудовым увечьем, профессиональным заболеванием или иным повреждением здоровья, связанным с исполнением им трудовых обязанностей.