• 18420 марта ўқилди
“Божхона ҳудудида қайта ишлаш божхона режими қўлланилишини соддалаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент фармони (ПФ–115-сон, 25.04.2022 й.) қабул қилинди
Фармонга кўра, 2022 йил 1 майдан божхона ҳудудида қайта ишлаш божхона режимини қўллашнинг соддалаштирилган тартиби жорий этилади. Бунда:
• товарларни қадоқлаш, ўраш (шу жумладан, қайта ўраш), саралаш, тозалаш, бошқа товарларга мослаштириш ва ускуналарни модернизация қилиш божхона ҳудудида қайта ишлаш операциялари ҳисобланади;
• товарларни божхона ҳудудида қайта ишлаш божхона режимига жойлаштиришда товарларнинг техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларига мувофиқлигини мажбурий тасдиқлаш ҳамда санитария-эпидемиологик хулосани тақдим этиш талаб этилмайди;
• қайта ишлаш маҳсулотларининг чиқиш нормалари қайта ишловчи субъект томонидан тасдиқланади ва божхона органига тақдим этилади;
• айнан бир хил турдаги товарларни қайта ишлаш бўйича 2 йилдан кўп бўлмаган муддатга божхона органи томонидан умумий рухсатнома берилади;
• махсус иқтисодий зона иштирокчилари ва ваколатли иқтисодий операторлар учун божхона тўловлари тўланишини таъминлаш тартиби қўлланилмайди;
• қайта ишлаш жараёнида ҳосил бўладиган чиқиндиларни “эркин муомалага чиқариш” божхона режимига расмийлаштиришда божхона божи ундирилмайди.
Товарлар экспорти учун божхона йиғимлари ставкалари, имтиёзлар, преференциялар ва экспортни қўллаб-қувватлаш бўйича бошқа чоралар “реэкспорт” божхона режимида олиб чиқиладиган қайта ишлаш маҳсулотларига ҳам татбиқ этилади.
Божхона ҳудудида қайта ишлаш божхона режимини қўллашнинг мақсади товарларни таъмирлаш бўлса, товарни божхона ҳудудида қайта ишлашга рухсатнома талаб этилмайди.
Товарларни божхона ҳудудида қайта ишлаш учун рухсатнома ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиси томонидан кейинчалик бошқа шахсга (агар ушбу шахс мазкур рухсатнома бўйича барча мажбуриятларни ўз зиммасига олса) ўтказилиши мумкин.
Фармонга кўра, Давлат божхона қўмитасида Божхона ҳудудида/ташқарисида қайта ишлаш божхона режимини такомиллаштириш бўйича бошқарма ташкил этилди.

• 17232 количество просмотров
Принят Указ Президента (УП №115 от 25.04.2022 года) «О дополнительных мерах по упрощению применения таможенного режима «переработка на таможенной территории»
Согласно Указу, с 1 мая 2022 года на таможенной территории введен упрощенный порядок применения таможенной процедуры переработки. При этом:
• расфасовка, упаковка (в том числе переупаковка), сортировка, очистка товара, его подгонка к другим товарам и модернизация оборудования считаются операциями переработки на таможенной территории;
• при помещении товаров под таможенный режим «переработка на таможенной территории» обязательное подтверждение соответствия товаров требованиям нормативных актов в области технического регулирования и представление санитарно-эпидемиологического заключения не требуются;
• нормы выхода продукции переработки утверждаются субъектом переработки и представляются в таможенный орган;
• на переработку однотипных товаров, независимо от количества контрактов, таможенным органом выдается генеральное разрешение на срок, не превышающий 2 лет;
• к участникам специальных экономических зон и уполномоченным экономическим операторам порядок обеспечения оплаты таможенных платежей не применяется;
• при оформлении отходов, образующихся в процессе переработки, в таможенный режим «выпуск для свободного обращения» таможенная пошлина не взимается.
Ставки таможенных пошлин на экспорт товаров, льготы, преференции и иные меры поддержки экспорта распространяются также на продукцию переработки, вывозимую в таможенном режиме «реэкспорт».
В случаях, когда целью применения таможенного режима «переработка на таможенной территории» является ремонт товаров, разрешение на переработку товаров на таможенной территории не требуется.
Разрешение на переработку товаров на таможенной территории в дальнейшем может быть передано участником внешнеэкономической деятельности другому лицу (если это лицо примет на себя все обязательства по данному разрешению).
Согласно Указу, при Государственном таможенном комитете создано Управление по совершенствованию таможенного режима «переработка на/вне таможенной территории»