• 11554 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексига мувофиқ, фуқаролар жинси, ирқий ва миллий мансублиги, тили, динга муносабати, ижтимоий келиб чиқиши, эътиқоди, ижтимоий мавқеи, маълумоти ва машғулотидан қатъи назар тенг сайлов ҳуқуқига эга.
Хотин-қизлар ва эркаклар тенг асосда:
• сайловда овоз бериши;
• қонунчилик талабларига мувофиқ номзод бўлиши;
• сайлов комиссиялари ишида иштирок этиши;
• сиёсий партиялар фаолиятида қатнашиши;
• сайловолди ташвиқотини олиб бориши мумкин.
Жинс сайловда овоз бериш, номзод кўрсатиш ёки сиёсий фаолиятда иштирок этиш ҳуқуқини чеклаш учун асос бўла олмайди.
Номзодлар орасида хотин-қизлар улуши
Сиёсий партия томонидан Қонунчилик палатасига бир мандатли округлар ва партия рўйхати асосида кўрсатилган депутатликка номзодларнинг камида 40 фоизи аёллар бўлиши керак.
Партия рўйхатидаги кетма-кетликда эса ҳар беш нафар номзоднинг камида икки нафари аёл бўлиши лозим.
Маҳаллий Кенгашлар депутатлигига сиёсий партиядан кўрсатилган номзодлар умумий сонининг ҳам камида 40 фоизини аёллар ташкил этиши керак.
40 фоизлик талаб сайловда аёллар автоматик равишда шунча ўринни эгаллашини англатмайди. Бу сиёсий партиялар томонидан кўрсатиладиган номзодлар таркибига қўйилган талабдир.
Стратегик вазифалар
Гендер стратегияси хотин-қизларнинг сиёсий партиялардаги фаоллигини, сайлов комиссияларидаги иштирокини ва сиёсий етакчилик салоҳиятини оширишни назарда тутади.
Сайлов жараёнида тенгликни таъминлаш номзодлар учун тенг ахборот, ташвиқот ва оммавий ахборот воситаларидан фойдаланиш имкониятларини яратишни ҳам талаб қилади.

Согласно Избирательному кодексу Республики Узбекистан, граждане независимо от пола, расовой и национальной принадлежности, языка, отношения к религии, социального происхождения, убеждений, общественного положения, образования и рода занятий обладают равным избирательным правом.
Женщины и мужчины на равных основаниях вправе:
Пол не может быть основанием для ограничения права голосовать, выдвигаться кандидатом или участвовать в политической деятельности.
Женщины должны составлять не менее 40 процентов кандидатов, выдвинутых политической партией в Законодательную палату по одномандатным округам и на основании партийного списка.
При определении очередности в партийном списке не менее двух из каждых пяти кандидатов должны быть женщинами.
Женщины также должны составлять не менее 40 процентов общего числа кандидатов, выдвинутых политической партией в депутаты местных Кенгашей.
Требование о 40 процентах не означает автоматического предоставления женщинам такого же количества депутатских мест. Оно относится к составу кандидатов, выдвигаемых политическими партиями.
Гендерная стратегия предусматривает повышение активности женщин в политических партиях, расширение их участия в избирательных комиссиях и развитие политического лидерства.
Обеспечение равенства также предполагает равные возможности кандидатов для получения информации, проведения агитации и использования средств массовой информации.