Таълим, илм-фан, спорт ҳамда соғлиқни сақлаш соҳасида хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятларни таъминлаш борасидаги вазифалар
15377 марта ўқилди
Таълим, илм-фан, спорт ҳамда соғлиқни сақлаш соҳасида хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятларни таъминлаш мақсадида қуйидаги тадбирлар амалга оширилади:
узлуксиз таълим тизимини ривожлантириш, хотин-қизлар ва эркакларни бутун умр давомида ўқишга бўлган имкониятларини рағбатлантириш, ижтимоий ҳимояга муҳтож хотин-қизларни олий таълим билан қамраб олинишини кенгайтириш;
хотин-қизларни илмий фаолиятга кенг жалб қилиш, уларнинг замонавий ахборот-коммуникация технологияларига асосланган дастурий ишланмаларини, инновацион ғояларини, ихтирочилик, рационализаторлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш;
замонавий педагогик технологиялар ва услубларни ҳисобга олган ҳолда мактабгача таълим, умумий ўрта, ўрта махсус, олий таълим муассасаларининг ўқув дастурларига гендер мавзусини жорий этиш орқали фуқароларнинг гендерга оид саводхонлигини юксалтириш;
эҳтиёжи юқори бўлган соҳаларда маҳаллий ва хорижий таълим муассасаларига ўқишга ва малака оширишга хотин-қизларни жалб қилиш;
мавжуд ва келажакда яратиладиган мактаб дарсликлари, ўқув-услубий материаллар ва бошқа нашрларнинг жинс бўйича камситишга йўл қўймаслик принципига мувофиқ гендер экспертизадан ўтказиш амалиётини йўлга қўйиш;
ижтимоий ҳимояга муҳтож, нотинч оилалардан бўлган хотин-қизларни таълим олишига кўмаклашиш ва уларни касбга йўналтириш;
мактабгача таълим, умумий ўрта таълим, соғлиқни сақлаш ҳамда эркаклар улуши кам бўлган бошқа соҳаларга аёллар билан тенг равишда эркакларни жалб қилишга доир фаолиятни қўллаб-қувватлаш;
хотин-қизлар ва эркакларнинг оилани режалаштириш борасидаги тиббий маданиятини ошириш, зарур ахборот ва хизматларга эркин ҳамда тенг равишда эга бўлишини таъминлаш, оилани режалаштиришда уларнинг шахсий ҳаётига учинчи шахсларнинг аралашишига йўл қўймасликни қўллаб-қувватлаш;
ҳудудларда, айниқса қишлоқ жойларида хотин-қизлар ва эркакларга кўрсатиладиган тиббий-ижтимоий хизматлар сифатини ошириш, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларни қўллаб-қувватлаш, улар ўртасида соғлом турмуш тарзини юксалтириш;
ижтимоий аҳамиятли ва юқумли касалликларга дучор бўлган беморларни қўллаб-қувватлаш;
таълим, илм-фан, спорт ҳамда соғлиқни сақлаш соҳаларида хотин-қизлар ва эркаклар ўртасидаги тафовутларни таҳлил қилиш, бу борада илмий, амалий ҳамда фундаментал тадқиқотларни қўллаб-қувватлаш;
хотин-қизлар ва эркакларнинг тиббий маданиятини ошириш, уларнинг репродуктив саломатлигини мустаҳкамлаш, яқин қариндошлар ўртасидаги никоҳларни олдини олиш, жинс бўйича бевосита ва билвосита камситишларнинг олдини олишда давлат органлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари ўртасидаги ижтимоий шерикликни мустаҳкамлаш.

• 15381 количество просмотров
В целях обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин в сфере образования, науки, спорта и здравоохранения будут приняты следующие меры:
1. развитие системы непрерывного образования, поощрение возможности обучения женщин и мужчин на протяжении всей жизни, расширение охвата женщин, нуждающихся в социальной защите, высшем образовании;
2. широкое привлечение женщин к научной деятельности, поддержка разработки ими программного обеспечения на основе современных информационных и коммуникационных технологий, инновационных идей, изобретательской, рационализаторской деятельности;
3. повышение гендерной грамотности граждан путем внедрения гендерной тематики в учебные программы дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, высших учебных заведений с учетом современных педагогических технологий и методов;
4. привлечение женщин к обучению и обучению в местных и зарубежных учебных заведениях по востребованным направлениям;
5. установить практику гендерной экспертизы в соответствии с принципом недискриминации по половому признаку в существующих и будущих школьных учебниках, методических пособиях и других изданиях;
6. содействие образованию и профессиональной ориентации женщин из неблагополучных семей, нуждающихся в социальной защите;
7. поддержка равного участия мужчин и женщин в дошкольном образовании, общем среднем образовании, здравоохранении и других сферах, где доля мужчин невелика;
8. повышать медицинскую культуру женщин и мужчин в области планирования семьи, обеспечивать свободный и равный доступ к необходимой информации и услугам, поддерживать предотвращение вмешательства третьих лиц в их частную жизнь при планировании семьи;
9. повышение качества медико-социального обслуживания женщин и мужчин в регионах, особенно в сельской местности, поддержка семей, нуждающихся в социальной защите, пропаганда среди них здорового образа жизни;
10. сопровождение больных с социально значимыми и инфекционными заболеваниями;
11. анализ различий между женщинами и мужчинами в сферах образования, науки, спорта и здравоохранения, поддержка научных, практических и фундаментальных исследований в этой области;
12. повышение медицинской культуры женщин и мужчин, укрепление их репродуктивного здоровья, предотвращение браков между близкими родственниками, укрепление социального партнерства между государственными органами, общественными организациями и другими институтами гражданского общества в предотвращении прямой и косвенной гендерной дискриминации.