• 26400 марта ўқилди
Нодавлат нотижорат ташкилоти (ННТ) жисмоний ва (ёки) юридик шахслар томонидан ихтиёрий равишда ташкил этиладиган, фойда олишни асосий мақсад қилиб олмайдиган ва олинган даромадни ўз аъзолари ёки қатнашчилари ўртасида тақсимламайдиган юридик шахсдир.
ННТ фуқаролар ва юридик шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, ижтимоий, маданий, маърифий, хайрия ва бошқа ижтимоий фойдали мақсадларда ташкил этилиши мумкин.
Ким ННТ муассиси бўлиши мумкин?
Агар қонунчиликда бошқача қоида белгиланмаган бўлса, 18 ёшга тўлган жисмоний шахслар, шунингдек юридик шахслар ННТнинг муассиси, қатнашчиси ёки аъзоси бўлиши мумкин.
Чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар ҳам, қонун ёки халқаро шартномада белгиланган истиснолардан ташқари, Ўзбекистон фуқаролари билан тенг асосларда ННТ муассиси, қатнашчиси ёки аъзоси бўлиши мумкин.

• 26398 количество просмотров
Негосударственная некоммерческая организация (ННО) — это юридическое лицо, добровольно создаваемое физическими и (или) юридическими лицами, которое не ставит получение прибыли основной целью своей деятельности и не распределяет полученные доходы между участниками или членами.
ННО может создаваться для защиты прав и законных интересов граждан и юридических лиц, достижения социальных, культурных и образовательных целей, осуществления благотворительной и иной общественно полезной деятельности.
Кто может быть учредителем ННО?
Если законодательством не установлено иное, учредителями, участниками или членами ННО могут быть физические лица, достигшие 18 лет, а также юридические лица.
Иностранные граждане и лица без гражданства, за исключением установленных законом или международным договором случаев, могут быть учредителями, участниками или членами ННО наравне с гражданами Узбекистана.
Как создается ННО?
ННО создается по решению ее учредителей или членов.
Инициаторы или учредители проводят учредительный съезд, конференцию либо общее собрание, на котором: