• 16317 марта ўқилди
Нодавлат нотижорат ташкилотининг фаолияти у Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси ва қонунчилигини бузган тақдирда суд томонидан тўхтатиб қўйилиши мумкин.
Нодавлат нотижорат ташкилоти томонидан нодавлат нотижорат ташкилотлари тўғрисидаги қонунчилик бузилган, шунингдек устав мақсадларига зид ҳаракатлар содир этилган тақдирда прокуратура органлари ёки адлия органлари кўрсатилган қоидабузарликлар тўғрисида мазкур нодавлат нотижорат ташкилотининг раҳбар органларига тақдимнома киритади ҳамда бу қоидабузарликларни бартараф этиш муддатини белгилайди. Агар бу қоидабузарликлар белгиланган муддатда бартараф этилмаса, нодавлат нотижорат ташкилотининг фаолияти прокуратура ва адлия органларининг тақдимномаси асосида суднинг қарори билан 6 ойгача бўлган муддатга тўхтатиб қўйилади.
Ўзбекистон Республикасининг ҳудудида фавқулодда ҳолат жорий этилган тақдирда нодавлат нотижорат ташкилотининг фаолиятини тўхтатиб қўйиш тартиби қонунчилик билан белгиланади.
Нодавлат нотижорат ташкилотининг фаолияти суднинг қарори билан белгиланган муддатга тўхтатиб қўйилган тақдирда унинг оммавий ахборот воситалари муассиси тариқасидаги ҳуқуқлари тўхтатиб қўйилади, унга оммавий тадбирлар ташкил этиш, банк омонатларидан фойдаланиш тақиқланади, хўжалик фаолияти, меҳнат шартномалари, ўз ҳаракатлари (ҳаракатсизлиги) оқибатида етказилган зарарларнинг ўрнини қоплаш ва жарималар тўлашга доир харажатлар бундан мустасно.
Нодавлат нотижорат ташкилотини тугатиш унинг юқори органи қарорига биноан ёки суд тартибида амалга оширилади.
Нодавлат нотижорат ташкилотининг муассислари, қатнашчилари (аъзолари) ёки нодавлат нотижорат ташкилотини тугатиш тўғрисида қарор қабул қилган орган давлат рўйхатидан ўтказувчи адлия органи билан келишган ҳолда тугатиш комиссиясини тайинлайди.

• 16325 количество просмотров
Деятельность негосударственной некоммерческой организации может быть приостановлена судом в случае нарушения ею Конституции и законодательства Республики Узбекистан.
В случае нарушения негосударственной некоммерческой организацией законодательства о негосударственных некоммерческих организациях, а также совершения действий, противоречащих ее уставным целям, органы прокуратуры или органы юстиции вносят в руководящие органы данной негосударственной некоммерческой организации представление об указанных нарушениях и устанавливают срок для их устранения. Если в установленный срок эти нарушения не устраняются, деятельность негосударственной некоммерческой организации приостанавливается на срок до 6 месяцев решением суда на основании представления органов прокуратуры и юстиции.
Порядок приостановления деятельности негосударственной некоммерческой организации в случае введения чрезвычайного положения на территории Республики Узбекистан определяется законодательством.
В случае приостановления деятельности негосударственной некоммерческой организации на срок, установленный решением суда, приостанавливаются ее права как учредителя средств массовой информации, ей запрещается организовывать публичные мероприятия, использовать банковские вклады, за исключением расходов по хозяйственной деятельности, трудовым договорам, возмещению убытков, причиненных ее действиями (бездействием), и уплате штрафов.
Ликвидация негосударственной некоммерческой организации осуществляется по решению ее высшего органа или в судебном порядке.
Учредители, участники (члены) негосударственной некоммерческой организации или орган, принявший решение о ликвидации негосударственной некоммерческой организации, назначают по согласованию с органом юстиции, осуществляющим государственную регистрацию, ликвидационную комиссию.