• 25758 марта ўқилди
Хорижда ишлаётган ўзбекистонликларнинг оила аъзоларига бир марталик ёрдам  пули берилади – nuqtai nazar
“Хорижда вақтинча меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон Республикаси фуқароларини ва уларнинг оила аъзоларини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–149-сон, 01.03.2022 й.)
• 2022 йил 1 июндан Россия Федерацияси, Туркия ҳамда Қозоғистоннинг тегишли ҳудудларида (12 та) Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳузуридаги Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг вакиллик институти жорий қилинади.
Ҳар йили ҳоким ёрдамчилари ёзма тавсияномасига асосан:
• боқувчиси хорижга меҳнат миграциясига чиқиб кетган ва «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимида рўйхатда бўлган ёки «Камбағал оилалар реестри» ахборот модулига киритилган оилаларга базавий ҳисоблаш миқдорининг 2 баравари миқдорида бир марталик моддий ёрдам кўрсатиш;
• меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимида рўйхатда бўлган ёки «Камбағал оилалар реестри» ахборот модулига киритилган ёхуд «Темир дафтар», «Аёллар дафтари» ва «Ёшлар дафтари»дан бирига киритилган, ногиронлиги бўлган оила аъзоларига дори-дармон, ногиронлик аравачалари, эшитиш аппаратлари ва ортопедик маҳсулотлар харид қилиш учун базавий ҳисоблаш миқдорининг 5 баравари миқдорида бир марталик моддий ёрдам кўрсатиш;
• меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг Ўзбекистонда улар билан бирга яшовчи пенсия ёшига етган ёки I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган оила аъзоларига касаба уюшмалари тизимидаги санаторий ва профилактик даволаниш муассасаларига бир марталик бепул йўлланма берилади.
• Шунингдек, маҳаллалардаги ёшлар етакчиларининг ёзма тавсияномасига асосан «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимида рўйхатда бўлган ёки «Камбағал оилалар реестри» ахборот модулига киритилган ёхуд «Темир дафтар», «Аёллар дафтари» ва «Ёшлар дафтари»дан бирига киритилган ҳамда меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг болаларига мавсумий фаолият юритадиган оромгоҳларга бепул йўлланмалар бериш тўғрисидаги ташаббуси қўллаб-қувватлансин.
Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерациясининг маблағлари ҳисобидан меҳнат миграциясига чиқиб кетган фуқароларнинг оила аъзоларига ёрдам пуллари ва йўлланмалар беришда:
• ёрдам пуллари ва йўлланмаларни олиш учун талабгорлар Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига «Labor migration» дастурий мажмуаси орқали электрон тарзда мурожаат қилади;
• талабгорлар Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига “Labor migration” дастурий мажмуаси орқали электрон мурожаат қилади.
Хорижда вақтинчалик ишлаётган ва таълим олаётган ўзбекистонлик ёшларни қўллаб-қувватлаш мақсадида “Хориждаги ёшлар баланси” шакллантирилиб, улар тўғрисидаги маълумотлар “Ёшлар портали” электрон платформасига киритиб борилади.
2022 йил 1 мартдан “дафтарлар”дан бирига киритилган ва ташкиллаштирилган меҳнат миграцияси йўли билан вақтинчалик ишлаш учун хорижга чиқиб кетаётган фуқароларга ҳам 10 миллион сўмгача миқдорда бир йил муддатга миқроқарзлар берилади.
Шунингдек, 2023 йил 1 январгача қуйидагилар бўйича компенсациялар тўланади:
• хорижий тиллар ва (ёки) касб бўйича малака имтиҳонларини топшириш билан боғлиқ харажатларини қоплаш учун, башарти улар муваффақиятли топширилганда — БҲМнинг 3 баравари миқдорида;

• 25762 количество просмотров
Постановление Президента Республики Узбекистан, от 01.03.2022 г. № ПП-149 "О дополнительных мерах по поддержке граждан Республики Узбекистан, осуществляющих временную трудовую деятельность за рубежом, и членов их семей"
• В соответствии с постановлением, с 1 июня 2022 года институт представительства Агентства по внешней трудовой миграции при Министерстве занятости и трудовых отношений в регионах Российской Федерации, Турецкой Республики и Республики Казахстан.
Начиная с 1 мая 2022 года на основании письменной рекомендации помощников хокимов районов (городов)
• единовременной материальной помощи в двукратном размере базовой расчетной величины зарегистрированным в информационной системе «Единый реестр социальной защиты» или внесенным в информационный модуль «Реестр малообеспеченных семей» семьям, кормильцы которых выехали в трудовую миграцию;
• разовых бесплатных путевок в санатории и лечебно-профилактические учреждения системы профсоюзов достигшим пенсионного возраста или имеющим инвалидность I и II группы лицам — членам семей граждан, выехавших в трудовую миграцию и проживающих совместно с ними в Республике Узбекистан.
на основании письменной рекомендации лидеров молодежи в махаллях — бесплатных путевок в сезонные лагеря детям граждан, выехавших в трудовую миграцию и зарегистрированных в информационной системе «Единый реестр социальной защиты» или внесенные в информационный модуль «Реестр бедных семей» либо включенных в одну из тетрадей — «железную тетрадь», «женскую тетрадь», «молодежную тетрадь».
Выделении материальной помощи и путевок членам семей граждан, выехавших в трудовую миграцию, за счет средств Федерации профсоюзов Узбекистана:
• претенденты на получение материальной помощи и путевок обращаются в электронной форме в Министерство занятости и трудовых отношений посредством программного комплекса «Labor-migration»;
В соответствии с постановлением, сформировать «Баланс молодежи за рубежом» в целях адресной поддержки молодежи из Узбекистана, осуществляющей временную трудовую деятельность и получающей образование за рубежом, и вносить необходимую информацию о них в электронную платформу «Ёшлар портали»
Начиная с 1 марта 2022 года микрозаймы в зармере до 10 миллионов, предоставляются также гражданам, включенным в одну из тетрадей — «Железную тетрадь», «Женскую тетрадь», «Молодежную тетрадь» и выезжающим за рубеж для осуществления временной трудовой деятельности путем организованной трудовой миграции.
До 1 января 2023 года выплачивается компенсация по расходам, связанным:
• со сдачей квалификационного экзамена по иностранным языкам и (или) профессии, при условии успешного прохождения экзамена — до 3 размера БРВ;
• с приобретением проездного билета — до 2 размера БРВ;
• с оформлением «рабочей визы» на осуществление трудовой деятельности в развитых государствах — до 5 размера БРВ.