• 14073 марта ўқилди
Давлат субсидияси — социал ва ижтимоий аҳамиятга молик фаолиятни амалга ошираётган фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш учун бериладиган ва аниқ лойиҳалар билан боғлиқ бўлмаган молиявий ёки бошқа моддий кўмак.
Субсидия республика бюджети, Қорақалпоғистон Республикаси республика бюджети, вилоятлар бюджетлари, Тошкент шаҳар бюджети ҳамда давлат мақсадли жамғармалари маблағлари ҳисобидан берилиши мумкин.
Субсидия маблағлари нимага ишлатилади?
Давлат субсидиясидан фақат:
• ташкилот уставида белгиланган мақсад ва вазифаларни бажариш;
• моддий-техника базасини мустаҳкамлаш;
• ижтимоий фойдали мақсадларга эришиш учун фойдаланиш мумкин.
Субсидия олиш учун қаерга мурожаат қилинади?
Фуқаролик жамияти институтлари давлат субсидиясини олиш учун Олий Мажлис ҳузуридаги жамоат фондига буюртма билан мурожаат қилади.
Жамоат фонди тушган буюртмаларни умумлаштиради, субсидиялаш ҳажмлари бўйича таклифлар тайёрлайди ва уларни Парламент комиссиясига киритади. Парламент комиссияси субсидия ажратишнинг мақсадга мувофиқлигини ва зарур ҳажмини кўриб чиқади.
Субсидия ажратиш тартибини ким белгилайди?
Давлат субсидияларини ажратиш тартиби ва шартлари Олий Мажлис палаталари томонидан белгиланади.
Айрим фуқаролик жамияти институтлари учун қонунчиликда субсидиялашнинг бошқача тартиби ҳам назарда тутилиши мумкин.

• 14017 количество просмотров
Государственная субсидия — финансовая или иная материальная помощь институтам гражданского общества, осуществляющим социально и общественно значимую деятельность, которая не связана с реализацией конкретного проекта.
Она может предоставляться за счет республиканского бюджета Республики Узбекистан, республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, областных бюджетов, городского бюджета города Ташкента и средств государственных целевых фондов.
На что можно использовать субсидию?
Средства государственной субсидии могут использоваться только для:
• выполнения целей и задач, предусмотренных уставом;
• укрепления материально-технической базы;
• достижения общественно полезных целей.
Куда обращаться за субсидией?
Институты гражданского общества обращаются с заявками в Общественный фонд при Олий Мажлисе.
Общественный фонд обобщает заявки, готовит предложения по объемам субсидирования и вносит их в Парламентскую комиссию, которая рассматривает целесообразность предоставления субсидий и определяет необходимые объемы финансирования.
Кто устанавливает порядок предоставления субсидий?
Порядок и условия выделения государственных субсидий устанавливаются палатами Олий Мажлиса.
Для отдельных институтов гражданского общества законодательством может предусматриваться иной порядок государственного субсидирования.