• 22739 марта ўқилди
Ҳа. Давлат органлари ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастурлари ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ишлаб чиқиш ҳамда амалга оширишга фуқаролик жамияти институтларини уларнинг розилиги билан жалб қилиши мумкин.
Бунда давлат органлари манфаатдор фуқаролик жамияти институтларидан тегишли дастурлар ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар бўйича таклифлар тўплайди.
ННТлар қандай тартибда жалб этилади?
Дастурлар ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ишлаб чиқиш ҳамда амалга ошириш:
• давлат органлари ҳузуридаги ишчи гуруҳлар;
• комиссиялар;
• жамоатчилик-маслаҳат органлари фаолиятига фуқаролик жамияти институтларини жалб қилиш орқали амалга оширилиши мумкин.
ННТ қандай таклифлар киритиши мумкин?
Фуқаролик жамияти институтлари ижтимоий аҳамиятга молик масалалар юзасидан ташаббуслар ва таклифлар киритиш, лойиҳалар муҳокамасида иштирок этиш ҳамда давлат органлари билан қўшма тадбир ва лойиҳаларни амалга ошириш ҳуқуқига эга. Давлат органлари улар томонидан киритилган ташаббус ва таклифларни кўриб чиқиши керак.

• 22669 количество просмотров
Да. Государственные органы могут привлекать институты гражданского общества с их согласия к разработке и реализации программ социально-экономического развития и нормативно-правовых актов.
При этом государственные органы осуществляют сбор предложений заинтересованных институтов гражданского общества по соответствующим программам и нормативно-правовым актам.
В каком порядке ННО могут привлекаться к этой работе?
Разработка и реализация программ и нормативно-правовых актов может осуществляться с участием институтов гражданского общества в составе:
• рабочих групп;
• комиссий;
• общественно-консультативных органов при государственных органах.
Какие предложения могут вносить ННО?
Институты гражданского общества вправе выдвигать инициативы и предложения по общественно значимым вопросам, участвовать в обсуждении проектов и реализовывать совместные мероприятия и проекты с государственными органами. Государственные органы должны рассматривать внесенные ими инициативы и предложения.