• 20350 марта ўқилди
2023 йил 1 апрелдан бошлаб паррандачилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, субсидиялар ажратиш ва бошқа имтиёзлардан фойдаланиш ҳуқуқини фақатгина «my.vetgov.uz» сайтида рўйхатдан ўтган ҳамда белгиланган тартибдаги мезонларга мос келувчи паррандачилик ҳўжаликларига бериш белгиланди.
2022 йил 1 июндан бошлаб Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан тижорат банкларига уларнинг буюртмасига асосан жойлаштириладиган 400 миллиард сўмгача кредит ресурслари ҳисобидан паррандачилик ҳўжаликлари ва парранда омухта еми ишлаб чиқарувчи тадбиркорлик субъектларига дон захираси яратиш учун Марказий банк асосий ставкасида 3 ойлик имтиёзли давр билан 12 ой муддатгача револьвер кредитлар ажратилади.
Бунда, ушбу кредит ҳисобидан тадбиркорлик субъектларининг тижорат банкларидан олинган бошқа кредитларини сўндиришга йўл қўйилмайди.
а) қуйидаги мақсадлар учун тижорат банклари томонидан ажратиладиган қиймати 5 миллиард сўмдан, фоиз ставкаси Марказий банк асосий ставкасининг 1,5 бараваридан ошмаган кредитлар бўйича Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан кредит фоиз ставкасининг асосий ставкадан ошган, бироқ асосий ставканинг 30 фоизидан кўп бўлмаган қисмини қоплаш учун 3 йилгача «2+1» тамойилида компенсация ҳамда кичик тадбиркорлик субъектларига ажратиладиган кредитларнинг 50 фоизигача, бироқ умумий қиймати 2,5 миллиард сўмдан ошмаган миқдорда кафиллик берилади:
• паррандачилик ҳўжаликлари ва парранда омухта еми ишлаб чиқарувчи тадбиркорлик субъектларининг ишлаб чиқариш қувватларидан келиб чиқиб, инкубацион тухум, бир кунлик жўжа, озуқа маҳсулотлари ва унинг қўшимчалари, дори воситалари, қўшимча компонентлар, буғдой, маккажўхори, соя дони, соя ва кунгабоқар шротини захира қилишга айланма маблағларни тўлдиришга;
• гўшт етиштириш йўналишидаги янги лойиҳаларни амалга ошириш, барча турдаги инкубацион цехлар, паррандачилик маҳсулотларини қайта ишлаш ва сақлаш технологик асбоб-ускуналарини, шунингдек, махсус техникалар ва уларнинг эҳтиёт қисмлари ҳамда бошқа асосий воситаларни сотиб олиш ва модернизация қилиш;
б) паррандачиликни ривожлантириш бўйича мақсадли давлат дастурлари бўйича кредит маблағлари 10 йилгача муддатга 3 йилгача имтиёзли давр билан ажратилади.
• Бунда, асосий пода (гала)ни шакллантириш, шу жумладан инкубацион тухум, жўжалар (финал гибрид), она товуқлар ва ота-она галасини харид қилиш билан боғлиқ тадбирлар учун кредитлар инвестиция лойиҳасини молиялаштириш сифатида узоқ муддатга ажратилиши назарда тутилсин.
«Паррандасаноат» уюшмасига аъзо бўлган паррандачилик ҳўжаликларига 2022 йил 1 июлдан бошлаб 2024 йил 1 январга қадар даврда паррандачилик ҳўжаликларига ҳар бир бош 1 кунлик наслдор жўжани импорт қилиш билан боғлиқ харажатларни қоплаш учун давлат томонидан ажратиладиган субсидия миқдори 12 минг сўм этиб белгиланди.

• 20351 количество просмотров
С 1 апреля 2023 года было определено исключительно птицеводческим хозяйствам, прошедшим регистрацию на сайте «my.vetgov.uz» и соответствующим установленным критериям, прав субъектов предпринимательства, занимающихся производством птицеводческой продукции, на государственную поддержку, получение субсидий и пользование иными льготами.
С 1 июня 2022 года в целях создания резерва зерна птицеводческим хозяйствам и субъектам предпринимательства, занимающимся производством комбикормов для птицы, за счет кредитных ресурсов в размере до 400 миллиардов сумов, размещенных Фондом государственной поддержки сельского хозяйства в коммерческих банках, по заказам данных банков выделяются револьверные кредиты на срок до 12 месяцев, включая трехмесячный льготный период, по основной ставке Центрального банка.
При этом погашение за счет данных кредитов других кредитов, полученных субъектами предпринимательства в коммерческих банках, не допускается.
а) за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности предоставляется компенсация на срок до трех лет по принципу «2+1» для покрытия части процентной ставки кредитов, выделенных коммерческими банками, стоимостью, не превышающей 5 миллиардов сумов, процентной ставкой, не превышающей 1,5-кратного размера основной ставки Центрального банка, превышающей основную ставку, но не превышающей 30 процентов основной ставки, а также поручительство в размере до 50 процентов кредитов, выделяемых субъектам малого предпринимательства, общая сумма которых не превышает 2,5 миллиарда сумов, в целях:
• пополнения оборотных средств птицеводческих хозяйств и субъектов предпринимательства, занимающихся производством комбикормов для птицы, на резервирование инкубационных яиц, однодневных цыплят, кормовой продукции и ее добавок, лекарственных препаратов, дополнительных компонентов, пшеницы, кукурузы, соевых бобов, соевого и подсолнечного шрота с учетом их производственных мощностей;
• реализации новых проектов в направлении производства мяса, закупки и модернизации технологического оборудования всех видов инкубационных цехов, переработки и хранения птицеводческой продукции, а также специальной техники, ее запасных частей и иных основных средств;
б) кредитные средства в рамках целевых государственных программ развития птицеводства выделяются на срок до 10 лет, включая льготный период до 3-х лет.
• При этом предусмотреть выделение кредитов на мероприятия, связанные с формированием основного стада, в том числе приобретением инкубационных яиц, цыплят (финального гибрида), кур-несушек и родительского стада, в качестве финансирования инвестиционного проекта на долгосрочный период.
Установлен размер субсидии, выделяемой государством птицеводческим хозяйствам — членам Ассоциации «Паррандасаноат», на покрытие расходов, связанных с импортом птицеводческими хозяйствами каждого однодневного породистого цыпленка в период с 1 июля 2022 года до 1 января 2024 года, 12 тысяч сумов.