Бола туғилган жойидан қатъи назар Ўзбекистон фуқаролигини олади, агар туғилган пайтда:
• ота-онасидан бири Ўзбекистон фуқароси, иккинчиси бедарак йўқолган деб топилган ёки унинг турган жойи номаълум бўлса.
Ўзбекистон ҳудудида туғилган, ота-онаси фуқаролиги бўлмаган шахслар бўлган бола ҳам Ўзбекистон фуқаролигини олади.
Ўзбекистон ҳудудида турган ва ота-онаси номаълум бўлган бола Ўзбекистон фуқароси ҳисобланади.
Бола — 18 ёшга тўлмаган шахс.
Туғилганлик бўйича фуқаролик — боланинг ота-онаси фуқаролиги ва қонунда белгиланган бошқа ҳолатлар асосида фуқаролик олиши.
Фуқаролиги бўлмаган шахс — бирор давлат фуқаролигига мансублигини тасдиқловчи далилга эга бўлмаган шахс.
Боланинг фуқаролигини қайси ҳужжат тасдиқлайди?
16 ёшга тўлмаган боланинг Ўзбекистон фуқаролигини:
• туғилганлик ҳақидаги гувоҳнома ёки маълумотнома;
• ота-онасидан бирининг Ўзбекистон фуқаролигини тасдиқловчи паспорти, ID-картаси ёки бошқа ҳужжати тасдиқлайди.
Агар бола Ўзбекистонда туғилган ва ота-онаси фуқаролиги бўлмаган шахслар бўлса, уларнинг Ўзбекистонда яшаш ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжатлари ҳам кўрсатилади.
Ота-она фуқаролиги ўзгарса нима бўлади?
14 ёшга тўлмаган боланинг ота-онаси ёки ёлғиз отаси ёхуд онаси Ўзбекистон фуқаролигини олса ёки ундан чиқса, боланинг фуқаролиги ҳам ўзгариши мумкин.
Агар ота-онадан бири Ўзбекистон фуқаролигини олса:
• иккинчи ота-она чет давлат фуқароси бўлса, бола фуқаролик олаётган ота ёки онанинг илтимосномаси асосида Ўзбекистон фуқаролигини олиши мумкин;
• иккинчи ота-она фуқаролиги бўлмаган шахс бўлса, Ўзбекистонда яшаётган бола Ўзбекистон фуқаролигини олади.
Агар ота-онадан бири Ўзбекистон фуқаролигидан чиқса, иккинчиси эса Ўзбекистон фуқароси бўлиб қолса, бола Ўзбекистон фуқаролигини сақлаб қолади.
Муҳим: бола фуқаролиги ўзгариши натижасида фуқаролиги бўлмаган шахс бўлиб қолишига йўл қўйилмайди.
Бола фарзандликка олинса
Чет давлат фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган бола:
• Ўзбекистон фуқаролари томонидан фарзандликка олинса;
• бири Ўзбекистон фуқароси, иккинчиси фуқаролиги бўлмаган шахс бўлган эр-хотин томонидан фарзандликка олинса,
Ўзбекистон фуқаролигини олади.
Агар фарзандликка олувчилардан бири Ўзбекистон фуқароси, иккинчиси чет давлат фуқароси бўлса, бола уларнинг ўзаро келишувига кўра Ўзбекистон фуқаролигини олади.
Боланинг розилиги қачон керак?
Ота-онасининг фуқаролиги ўзгарганда ёки бола фарзандликка олинганда 14 ёшдан 18 ёшгача бўлган боланинг фуқаролиги фақат унинг ёзма розилиги билан ўзгартирилади.
Ота-оналик ҳуқуқидан маҳрум этилган ота ёки онанинг фуқаролиги ўзгариши боланинг фуқаролигига таъсир қилмайди. Бундай ота-онанинг розилиги ҳам талаб қилинмайди.

• 30702 количество просмотров
Ребенок независимо от места рождения приобретает гражданство Узбекистана, если на момент его рождения:
• оба родителя или единственный родитель являются гражданами Узбекистана;
• один родитель — гражданин Узбекистана, а другой — лицо без гражданства;
• один родитель — гражданин Узбекистана, а другой — иностранный гражданин;
• один родитель — гражданин Узбекистана, а другой признан безвестно отсутствующим либо его местонахождение неизвестно.
Ребенок, родившийся в Узбекистане у родителей — лиц без гражданства, также приобретает гражданство Узбекистана.
Ребенок, находящийся на территории Узбекистана, родители которого неизвестны, признается гражданином Узбекистана.
Ребенок — лицо, не достигшее 18 лет.
Гражданство по рождению — приобретение ребенком гражданства с учетом гражданства родителей и иных установленных законом обстоятельств.
Какие документы подтверждают гражданство ребенка?
Гражданство ребенка до 16 лет подтверждают:
• свидетельство или справка о рождении;
• паспорт, ID-карта или другой документ одного из родителей, подтверждающий гражданство Узбекистана.
Если ребенок родился в Узбекистане у родителей — лиц без гражданства, также предъявляются их документы, подтверждающие право проживания в стране.
Что происходит при изменении гражданства родителей?
Гражданство ребенка младше 14 лет может измениться, если оба родителя или единственный родитель приобретают гражданство Узбекистана либо выходят из него.
Если гражданство Узбекистана приобретает только один родитель:
• при сохранении вторым родителем иностранного гражданства ребенок может получить гражданство по ходатайству родителя — гражданина Узбекистана;
• если второй родитель остается лицом без гражданства, проживающий в Узбекистане ребенок приобретает гражданство Узбекистана.
Если один родитель выходит из гражданства Узбекистана, а другой сохраняет его, ребенок сохраняет гражданство Узбекистана.
Важно: изменение гражданства ребенка не должно приводить к тому, что он останется лицом без гражданства.
Гражданство при усыновлении
Иностранный ребенок или ребенок без гражданства приобретает гражданство Узбекистана, если его усыновляют:
• супруги, один из которых является гражданином Узбекистана, а другой — лицом без гражданства.
Если один усыновитель является гражданином Узбекистана, а другой — иностранным гражданином, ребенок приобретает гражданство Узбекистана по взаимному согласию усыновителей.
Когда требуется согласие ребенка?
При изменении гражданства родителей или усыновлении гражданство ребенка в возрасте от 14 до 18 лет может быть изменено только с его письменного согласия.
Изменение гражданства родителей, лишенных родительских прав, не изменяет гражданство ребенка. Их согласие не требуется.