• 15868 марта ўқилди
Ҳукумат қарори (443-сон, 10.08.2022 й.) билан “Табиат ҳимоячиси” кўкрак нишони тўғрисидаги низом тасдиқланди
Низомга мувофиқ “Табиат ҳимоячиси” кўкрак нишони билан экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш, табиатни асраш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш борасида салмоқли натижаларни қўлга киритган фуқаролар тақдирланади.
Кўкрак нишони билан Ўзбекистон фуқароси бўлмаган шахслар ҳам тақдирланиши мумкин.
Давлат органлари, нодавлат нотижорат ташкилотлар кўкрак нишони билан тақдирлаш учун номзодларни Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитасига ҳар йили 1 майгача тақдим этади.
• Номзодларни кўриб чиқиш учун 5 кишидан иборат комиссия тузилади.
• Комиссия хулосаси асосида Қўмита раисининг кўкрак нишони билан тақдирлаш тўғрисидаги буйруғи ҳар йили 1 июнга қадар чиқарилади.
Кўкрак нишони билан тақдирлаш бўйича таклифларга номзод ҳақида қуйидаги ҳужжатлар илова қилинади:
• номзоднинг маълумотномаси (объективка);
• номзоднинг шахсини тасдиқловчи ҳужжат нусхаси (фуқаролик паспорти ёки ID-карта);
• номзоднинг сўнгги уч йил давомида экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш, табиатни асраш, табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш борасидаги фаолияти, шунингдек, яшил майдонларни кенгайтириш ва кўкаламзорлаштириш ишларида алоҳида кўрсатган ташаббуслари акс эттирилган тавсифнома.
Кўкрак нишони ҳар йили 5 июнь – Бутунжаҳон атроф муҳит куни арафасида Қўмита раиси томонидан тантанали тарзда топширилади.
Кўкрак нишони билан тақдирланганларга БҲМнинг 4 баравари миқдорида бир йўла тўланадиган пул мукофоти берилади.

• 15871 количество просмотров
Согласно Положению, нагрудным знаком «Табиат ҳимоячиси» награждаются граждане, достигшие значительных результатов в области охраны экологии и окружающей среды, охраны природы, рационального использования природных ресурсов.
Нагрудным знаком могут быть награждены и лица, не являющиеся гражданами Узбекистана.
Государственные органы, негосударственные некоммерческие организации ежегодно до 1 мая представляют в Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды кандидатов на награждение нагрудным знаком.
• Для рассмотрения кандидатур создается комиссия из 5 человек.
• На основании заключения комиссии приказ председателя Комитета о награждении нагрудным знаком издается ежегодно до 1 июня.
К предложениям о награждении нагрудным знаком прилагаются следующие документы о кандидате:
• характеристика кандидата (объективка);
• копия документа, удостоверяющего личность кандидата (гражданского паспорта или ID-карта);
• описание деятельности кандидата в области экологии и охраны окружающей среды, охраны природы, рационального использования природных ресурсов, а также его особых инициатив по расширению зеленых насаждений и работам по озеленению за последние 3 года.
Нагрудный знак торжественно вручается председателем Комитета ежегодно 5 июня – во Всемирный день окружающей среды.
Награжденным нагрудным знаком выдается единовременная денежная премия в размере 4-кратной суммы БРВ .