• 34876 марта ўқилди
Қарорга мувофиқ, 2023 йил 1 январдан уй-жой учун субсидия берилган фуқароларнинг ипотека кредитлари ва уларнинг фоизлари учун йўналтирилган иш ҳақи ва бошқа даромадлари даромад солиғига тортилмайди.
Мазкур имтиёз қарз олувчи ва бирга қарз олувчилар даромадининг бир солиқ даврида меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 80 бараваридан ошмаган қисмига татбиқ этилади.
2023 йилдан ипотека кредитига олинган мол-мулк олинган санадан 36 ойда қайта сотилса, кредит ва фоизлар учун йўналтирилган даромад солиққа тортилади.

• 42194 количество просмотров
Согласно Постановлению, с 1 января 2023 года заработная плата и другие доходы граждан, которым выдана жилищная субсидия, направляемая на погашение ипотечных кредитов, не облагаются налогом на доход физических лиц.
Данная льгота распространяется на заемщика и созаемщиков в части доходов, не превышающей восьмидесятикратного размера минимальной оплаты труда в течение одного налогового периода.
С 2023 года, при отчуждении ипотечного имущества через 36 месяцев с даты приобретения, доход, направленный на кредит и проценты, будет облагаться налогом.