Қарорга кўра, тадбиркорлар касаначиликни ташкил этганидан камида 3 ой ўтгандан сўнг субсидия олиш учун Аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказига ёзма равишда ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали мурожаат қилади.
Аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказларининг субсидия ажратиш тўғрисидаги қарори қабул қилингандан сўнг 5 иш куни ичида:
• талабгорга ҳар бир касаначининг дастлабки 3 ой давомидаги касаначилик фаолияти учун бир ойлик ўртача даромади миқдорида бир марталик субсидия ажратилади;
• тадбиркорлик субъектига ҳар бир касаначига асбоб-ускуналар харид қилиб бериш харажатларининг 50 фоизгача бўлган қисми, бироқ БҲМнинг 15 бараваригача миқдорида субсидия ажратилади.
Аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази ва тадбиркорлик субъекти ўртасида ижтимоий контракт тузилади.
Туман (шаҳар) ҳокимликлари ва аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказлари Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш маркази билан биргаликда келгуси йил учун жорий йилнинг 10 декабрига қадар иш билан банд бўлмаган фуқароларни касаначилик йўналишида касбга ўқитиш бўйича давлат буюртмасини шакллантиради.
Аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказлари давлат буюртмаси асосида нодавлат таълим ташкилотларида касбга ўқитилган фуқароларнинг малакасини баҳолаш чораларини кўради ва у билан боғлиқ харажатларни ҳар бир банд бўлмаган шахс учун БҲМнинг 4 бараваридан ортиқ бўлмаган миқдорда қоплаб беради.

• 5627 количество просмотров
Согласно Постановлению, предприниматели обращаются за субсидией в Центр содействия занятости населения в письменной форме или через Единый портал интерактивных государственных услуг не позднее 3 месяцев с момента организации надомного труда.
В течение 5 рабочих дней после принятия решения Центров содействия занятости населения о выделении субсидии:
• заявителю будет предоставлена единовременная субсидия в размере среднемесячного дохода каждого надомника за первые 3 месяца деятельности надомника;
• субъекту предпринимательства предоставляется субсидия в размере до 50 процентов затрат на приобретение и поставку оборудования каждому надомнику в размере, не превышающем 15 БРВ.
Между Центром содействия занятости населения и субъектом предпринимательства заключается социальный контракт.
Районные (городские) хокимияты и центры содействия занятости населения совместно с Центром по работе махаллабай и развитию предпринимательства до 10 декабря текущего года формируют государственный заказ на профессиональное обучение неработающих граждан по направлению надомного труда.
Центры содействия занятости населения на основании государственного заказа проводят мероприятия по оценке квалификации граждан, прошедших профессиональную подготовку в негосударственных образовательных организациях, и возмещают связанные с этим расходы на каждого незанятого лица в размере, не превышающем 4 БРВ.